Normal sürüşte belirgin bir yakıt artışı??

İsim
Atakan
Araç
Golf 5 1.4 TSI
Sevgili arkadaşlar herkese selamlar,

Su anda ankaradan istanbula dönmekteyim hatta bu başlığı anlik Sakarya sinirlarinda bir mola yerinde açıyorum:)

Dünden bugune bir anda yakit tüketimim deli gibi artmiş gözüküyor.

Gösterge panelinde anlık tüketim verisi ile kullaniyorum. Dolayisiyla gaz pedalina basma şiddetime göre artik anlık kac yaktigini ezberledim.

Orta şiddetli bastigimda 7-8 litre aralarinda dolanirdi. Simdi ise bir anda 12 13 litre oldugunu fark ettim.

Ucuyla basış 3 4 ken simdi 7 8 litre.

Kisaca bu işte bir gariplik var. Artış ciddi bir artış. Ortalama gidis 11 12 litreler olamaz, olmazdi.

Değerli bilgilerinize çok ihtiyacım var üstatlar.
Yağ ve filtreler değil cunku yeni degistirdim. Hepsi Mann ve Liqui Moly.

Çok nadiren de olsa gaz yememezlik yaptigi da oluyor vites küçültüyorum düzeliyor.

1.4 TSI yardiminiz ihtiyacim var arkadaşlar. Şimdiden teşekkürler.

AFR bazen yükseklık alcaklık rakım olaylarında değışıklık göstere bılıyor ne alaka dersenız bır dyno uzerınde ankara bır araç yaptık orda deli gibi yürüyen araba ıstanbul dönusunde ıstanbulda yurumedı yanı kısacası afr sapıttı belkı gecıcı olarak olmuş olabılır ıstanbulda duzelme ıhtımalı olabılır belkı tabı bu benım göruşum dıyer arkadaşlar ne der bılemem

Sağ olasin hocam yardimin icin.
Dediginiz gibi oldugunu dusunmuyorum ama umarim oyledir tabi.

Cunku hep yaptigim yol ist ankara ve ilk defa oldu bu olay bariz bir tüketim artisi.

Göstergeler de hatali değil rölantide 0.6 yaziyor çünkü.

Anlayamadım cidden cok merak ettim. 1 2 de gaz yememezlik yaptı gibi geldi. Acaba gaz kelebeği ile mi bağlantıli oluyor?

AFR bazen yükseklık alcaklık rakım olaylarında değışıklık göstere bılıyor ne alaka dersenız bır dyno uzerınde ankara bır araç yaptık orda deli gibi yürüyen araba ıstanbul dönusunde ıstanbulda yurumedı yanı kısacası afr sapıttı belkı gecıcı olarak olmuş olabılır ıstanbulda duzelme ıhtımalı olabılır belkı tabı bu benım göruşum dıyer arkadaşlar ne der bılemem

Yok hocam ayni degismemis.

Dun yoktu bugun olmus ben anlamadim cok sinir bozucu ama gaza en ufak dokunusta 10 litre yazmasi.

Selamlar
Bujileri ne zaman değiştirmiştiniz?
Merhabalar hocam,

1.5 yildir bende ve ben degistirmedim. Oncesi hakkinda da bir bilgim yok.

Bujiler direkt yakiti mi etkiler hocam, nasil anlayabiliriz ömrünün bittigini?

Tabi ki bujilerin çalışmaması yanma verimini düşürür. Aracın performansına ve yakıta direk etki eder. Sizin de şikayetleriniz hem performans kaybı hem de yakıt artışı. İlk olarak bujilerin çıkarılıp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Belgeleriyle geliniz

Sehirdışı Ortalama tüketimi

10-11 litre olarak fotosuyla koyun bakalım

Anlık tüketimle falan moralizasyon bozmaya gerek yok.

Araç nedir tdi? Tsi ??

(Tamam buji konusu geçtigine göre benzinli )

Tabi ki bujilerin çalışmaması yanma verimini düşürür. Aracın performansına ve yakıta direk etki eder. Sizin de şikayetleriniz hem performans kaybı hem de yakıt artışı. İlk olarak bujilerin çıkarılıp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
Doğru soyluyosunuz hocam cok teşekkür ederim.

Yani gaz tepkimesinde bir problem yok ama çok çok nadiren de olsa gaza basip da hizlanmadigini fark ettim. Dip gazda bile hizim 80 ise 80 de kaliyor sonra vites degistirince geciyor. Dedigim gibi cok az yasadim ama ileride artabilir tabii ki.

Aynen dediginiz gibi hem yakit hem bu gaz tepkisizligi bujiye isaret herhalde. Ne zaman degistigini de bilmiyorum.

Ben en yakin zamanda bujilere baktirayim o zaman, muhtemelen yenilerim gibi.

Belgeleriyle geliniz

Sehirdışı Ortalama tüketimi

10-11 litre olarak fotosuyla koyun bakalım

Anlık tüketimle falan moralizasyon bozmaya gerek yok.

Araç nedir tdi? Tsi ??

(Tamam buji konusu geçtigine göre benzinli )
Aynen 1.4 Tsi hocam.

Ist e varinca eklemeye calisirim ama cok etkili olmayabilir cunku yolun buyuk bir kismini cc ile 80 ile gittim. Yoksa diger turlu ortalama 7 8 litre olmaliyken 12lerde cikartacakti.

Artik gaz pedalina basma siddetimden anlik kac yansiyacagini ezberledigimden bir gariplik oldugunu cok net hissediyorum.

Cok degil biraz basiyim dedigimde 15 litrelere cikiyor bu anormal bi durum.

Bi yamukluk var net :D @sekmekci hocamin dedigi gibi bujileri mi yenilemeliyim acaba?

Buji ler mefta olsa rölantide de dalgalanma yapar.

Kalkıstan 10,20,30,40 lara kadar da bariz silkeme yapar ...bunlar olsa yazardınız.

Dip gazda bile 80 de kalıyor ibre dediniz??????????

Turbo sıkıntısı muhtemel

Ve ayrıca ?

Bujileri cortlayan bir aracın

Normal Yakıtı uzun yolda 6 litre ise

Olup olacağı artacağı %30 %40 dır

Yani 6 dan olsa olsa 7 ye 7,5 çıkardı

Siz diyorsunuz 10-11 e çıktı

Turbonuz Gidik!!!???

Turbosuz Atmosferik bir araç gibi gitmişsiniz yol boyu....eee yakıtta devalüsyon olmuş gibi???

Yanlız insan vw nin tsi motoruyla uzun yol 10-11 litre yakarda bi ibreti alem fotosu cekmez mi ????

Şahsi fikrim,

1 bobinlerden biri elektrik kaçırıyor,
2 bujilerden biri veya birkaçı anlık ateşleme sıkıntısı yaşıyor
3 (ki umarım değildir turbo basıncı)

Geçmiş olsun,umarım basit bir şekilde çözülür.

Buji ler mefta olsa rölantide de dalgalanma yapar.

Kalkıstan 10,20,30,40 lara kadar da bariz silkeme yapar ...bunlar olsa yazardınız.

Dip gazda bile 80 de kalıyor ibre dediniz??????????

Turbo sıkıntısı muhtemel

Ve ayrıca ?

Bujileri cortlayan bir aracın

Normal Yakıtı uzun yolda 6 litre ise

Olup olacağı artacağı %30 %40 dır

Yani 6 dan olsa olsa 7 ye 7,5 çıkardı

Siz diyorsunuz 10-11 e çıktı

Turbonuz Gidik!!!???

Turbosuz Atmosferik bir araç gibi gitmişsiniz yol boyu....eee yakıtta devalüsyon olmuş gibi???

Yanlız insan vw nin tsi motoruyla uzun yol 10-11 litre yakarda bi ibreti alem fotosu cekmez mi ????
Hahahahah aman hocam hatirlamak istemeyecegim bi anı oldugu icin foto almak istemedim.

Tabi o sebeple de neredeyse hic gaza basmadim cc yi 80 e kurdum o takildi 4 litrelerde:)

Ama benim ufak dokunuslarimda 7 8 olmasi gerekirken 11 12 oluyor enteresan geldi.

Gözüm anlık veriye aşina üstat, hafif basmadan anlik pat diye 12 diyemez ya anlamadim ki.

Turbo gidik olabilir diyorsunuz yani fakat hocam serilik ayni serilik bastim mi gidiyor kaçıyor.

1 kere yaşadim, gaza bastigimda hizlanmadi 80de kaldi. Vites degistirdim hemen kafa yerine geldi:)

Bujilere kontrol ettiricem ustaya ama bariz silkeleme yapardi dediniz o yoktu üstat...

Geri
Üst Alt