Araç fiyatları hk düşünceleriniz..

ugur.dogan

Katılımcı Üye

İsim
Uğur
Araç
Golf
Merhaba arkadaşlar,

İkinci el araçlara baktığımda fiyatlardan dolayı artık şok oluyorum. Her ay 50 / 100.000 TL üzerine koyuyor. Sizce neler olur, fiyatlarda düşme olur mu, olmaz mı?

Yeni politika gidişatı etkileyecek muhakkak ama yönü ne olur yorumları olanları dinlemek isterim. Mehmet Şimşek rasyonel zemine döneceğiz diye açıklama yaptı. Faizlerin artacağı anlamına geliyorsa, fiyatlar artışları belki durur/yavaşlar ama krediye erişim de zorlaşacağından piyasa durgunlaşacaktır.

Yeni politika gidişatı etkileyecek muhakkak ama yönü ne olur yorumları olanları dinlemek isterim. Mehmet Şimşek rasyonel zemine döneceğiz diye açıklama yaptı. Faizlerin artacağı anlamına geliyorsa, fiyatlar artışları belki durur/yavaşlar ama krediye erişim de zorlaşacağından piyasa durgunlaşacaktır.
Faiz konusunda henüz nasıl bir pazarlık yapıldığı bilinmiyor aslında. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde netleşir ekonomi politikaları.

Merhaba arkadaşlar,

İkinci el araçlara baktığımda fiyatlardan dolayı artık şok oluyorum. Her ay 50 / 100.000 TL üzerine koyuyor. Sizce neler olur, fiyatlarda düşme olur mu, olmaz mı?
Hocam bir tez üreteceğim ve kendi ürettiğim tezi çürüteceğim :)

Araç piyasasına düzenleme gelmesi gerekiyor kesinlikle fakat şöylede bir durum mevcut düzenleme gelse dahi

Bakınız bugün 50.000 TL ye araç aldım yarın 20.000 TL ye satarmıyım (aciliyet harici) asla çünkü zararda olurum 50.000 TL ye aldım. Mantığıyla hareket edilirse fiyat nasıl düşecek ?

Aracımı 50.000 TL ye almıştım almak istediğim arabanın değeride 60.000 TL / Araç fiyatlarına düzenleme geldiğini varsayalım.
-Aracım 20.000 tl alacağım araç 30.000 tl gayet makul birim fiyatı düştü fakat aradaki alım gücü farkı etkilenmedi.

Sağlam bir düzenleme ve serbest piyasa adı altında abartı fiyatlara devam edilirse piyasa asla düzelmez.

piyasa düzelmez 6000 km den asagi satılmayacak dediler ilanlar sıfır ve km düşük araç dolu hemde bayide ki sıfır fiyatından çok fazlasına

Araç bulunmaması / firmaların stokculuk yapması / enflasyonist ortam

Bu durumda bugün alan kazanır bugün satan kaybeder. Kimse düzenleme getiremez. ÖTV artarsa şaşırmam.

Bence arac fiyatlarinin dusmesi icin sadece bu konuda duzenleme yetmez, ev fiyatlarina da duzenleme gelmesi gerekir, evler bu fiyatlardayken arac fiyatlarinin dusmesi imkansiz

Ben şahsen fiyatların düşeceğine pek ihtimal vermiyorum. @MertHaktan hocama katılıyorum, kimse zor durumda kalmadığı sürece aldığı fiyatın altına elindekini satmaz.

@MertHaktan

Keşke ekonomi düzelse de herkes aldığı fiyattan aşağısına satsa, emeğimizin karşılığı arabalara binebilsek.

Hocam eskiden öyleydi yaa. Sıfır veya ikinci el bir araç alırdın, haliyle yaşlanır ve km’si artardı sendeyken, satarken durumuna göre değer kaybederdi.

Hatta babam hayatta sıfır araç almam derdi kontağı çevirdiğin an 5-10 bin zarardasın diye :)

Yani mevcut ekonomik şartlar ve stokçu zihniyetin getirdiği bir şey; aldığı fiyattan aşağı satmama durumu. Yatırım aracı olmaktan çıkması lazım otomobillerin. O zaman herkes öyle bir satar ki aldığı fiyattan ucuza.

İstikrarlı bir şekilde fakirleşmeye devam edersek söylediklerim mümkün değil tabii. İstikrar dedik ülkece yine ama bakalım :)

Almanlar binmek için, Türkler yatırım için araç alır.

Bence ucuz araç fiyatları. Eylül ayında gelip bu yorumu okuduğunuzda anlayacaksınız ucuz olduğunu.

Ülkede tahmin edilenden çok da fazla bir döviz kıtlığı var şu an. Banka hesabınızdaki 2.000 doları çekmek için bin takla atıyorsunuz, vermiyorlar. 2022 yılının toplam dış ticaret açığını bu yıl 5 ay sonunda yakaladık. İhracatı artırmamız lazım, fakat ihracatımız da ara mal ithalatına bağımlı olduğu için kısır döngüye sebep oluyor. Gelecek turistin bırakacağı dövize bel bağlayıp açığı kapatmaya uğraşıyoruz. Yeni (!) hazine yönetiminin rasyonel politikalara dönüş mesajı ile haziranda ve sonraki aylarda da kademeli olarak sert faiz artırılacak orası belli oldu. Faiz artışı döviz girişine sebep olsa bile kredileri dramatik şekilde düşürecektir. Bir de kur korumalı mevduattan vadesini doldurup çıkacak milyarlarca TL döviz talep ederse, o zaman çaresizce arabalarımıza nadide eser muamelesi yaparız.

Geri
Üst Alt