Yağ Sıcaklığı

Ark77

Yeni Üye
İsim
Arslan
Araç
GOLF 7
Arkadaşlar Merhaba,
Aracım 2014 GOLF 7 137 bin km
Uzun yolda 170-180 km hız ile belli bir süre giderken yağ sıcaklığı 140 lara çıkıyor normal 120-130 km hız ile gittiğimde düşüyor 120-125 arası seviyelerinde gösteriyor bu normal midir
Bakımları yeni yaptım 2 bin km yaptım

140 derece sınırları zorlamış hatta üzerine çıkmaya başlamışsınız 120 üzerindeki sıcaklıklar pek iyi sayılmaz 140 derece sıcaklıkta aracı daha fazla zorlamanız ve kullanmanız tavsiye edilmez. Aracınıza hangi yağı koydunuz.

Dizel benzinli?

Soğutma suyu değişti mi? Birşey eklendi mi?

Arkadaşlar Merhaba,
Aracım 2014 GOLF 7 137 bin km
Uzun yolda 170-180 km hız ile belli bir süre giderken yağ sıcaklığı 140 lara çıkıyor normal 120-130 km hız ile gittiğimde düşüyor 120-125 arası seviyelerinde gösteriyor bu normal midir
Bakımları yeni yaptım 2 bin km yaptım
yağın en iyi performansı 100-110 derece arasıdır kalitesiz yağ veya belirsiz yerlerden yağ almayın orjınal servis kodlu yağ alın -120 üzeri sıcaklık iyi değil 180 hız bandında cok sürmüşseniniz çıkmış olabılır bide 2 yılda bir motor suyunu temiz bi antifirzle değiştirin

Bir miktar yüksek değerler bunlar yağ özelliğini yitirmiş olabilir genel tabirle soğutma sisteminde bir yerinde sorun olabilir. Birçok sebebi olabilir yani. Şöyle yap düşer denemez şu durumda. Nekadar zamandır bu böyleydi? Soğutma suyu ve sistemi kontrol edildi mi?

Bana da yuksek gibi geldi ben de gecen denemistim kuzey marmarada 30 dakika 180 220 arasi gittim 115 e cikti maksimum 150 act arac

İzmir den Aydına 220km hızla gittim yol boyunca gördüğüm max. sıcaklık 118 derce oldu. Bence bi devirdaim pompasını kontrol ettirin. Motor bloğunda su dolaşmıyor olabilir. Sistem tıkalıda olabilir. Bakmak lazım

@Ark77 yağı nerden aldığınız önemli piyasada çakması en çok dolanan yağdan almışsınız. Eğer internetten bilinmeyen bir satıcıdan aldıysanız vakit geçirmeden yetkili bir yağ bayiinden yağ alıp değiştirmenizi öneririm. Yağ sahte ise ileriye dönük yüklü masraflar çıkarır. Tabi yağ filtrenizde önemli.

Hocam konudan bağımsız olarak benim araç yağ lambası yaktı daha 8 bin km var bakıma yağ seviyesi kontrol et diye sonra çubukla baktım 3 kere 1 tanesinde çubuğu sildim koydum çok az geldi diğerlerinde baya fazla yani yağ seviyesi sonra arıza lambası söndü kendi kendine neden olmuştur sizce ?

Yağ çubuğu ile yağ seviyesini kontrol ediyorsanız araç düz bir zeminde ve sıcak motor bir süre dinlenmiş olmalı ki elemanlardaki yağ karter havuzuna akmış/sızılmış olsun.

Yağ çubuğu ile yağ seviyesini kontrol ediyorsanız araç düz bir zeminde ve sıcak motor bir süre dinlenmiş olmalı ki elemanlardaki yağ karter havuzuna akmış/sızılmış olsun.
eyw sabah motoru 5 dk düz zeminde çalıştırıp rolantide tekrar ölçerim

Geri
Üst Alt