Golf 8 Fren Balatası Sesi

valkyrie

Yeni Üye
Merhabalar, 2022 1.0 etsi style paket araç sahibiyim. 30-40 km altında fren yapıldığı zaman tiz bir şekilde frenlerden çizilme sesine benzer bir ses geliyor? Servis 6 ay 10bin km dolduğu için garantiden değişim yapamayacağını bildirdi. Sorun ise disk yüzeyinde fazladan balata tozu birikmesinden kaynaklanıyormuş. Frenleme performansına etkilemeyeceği sadece daha fazla ses ve fren pedalına vurma gibi sorunlar olabileceğini belirttiler. Ayrıca ben frenlerin performansından hiç memnun da değilim. Önceki aracım 7.5 1.0 tsi highline idi. O araca göre yeni aracımda daha fazla pedala kuvvet uygulamam gerekiyor hatta yokuş aşağı mild hybrit modunda iken durmak için baya pedalın dibine kadar basmak gerekiyor.
Forumda daha önceden bu konuda bir başlık açılmış ancak çözümü farklı marka disk balata değiştirmek suretiyle çözmüşler. Bu konuda farklı bir deneyimi ve çözüm önerisi olan var mıdır?

Teşekkürler şimdiden.🙏🏻

Bunu hiç mi teste sokmuyorlar diski vs üretildikten hemen sonra

Upvote 0
Merhabalar, 2022 1.0 etsi style paket araç sahibiyim. 30-40 km altında fren yapıldığı zaman tiz bir şekilde frenlerden çizilme sesine benzer bir ses geliyor? Servis 6 ay 10bin km dolduğu için garantiden değişim yapamayacağını bildirdi. Sorun ise disk yüzeyinde fazladan balata tozu birikmesinden kaynaklanıyormuş. Frenleme performansına etkilemeyeceği sadece daha fazla ses ve fren pedalına vurma gibi sorunlar olabileceğini belirttiler. Ayrıca ben frenlerin performansından hiç memnun da değilim. Önceki aracım 7.5 1.0 tsi highline idi. O araca göre yeni aracımda daha fazla pedala kuvvet uygulamam gerekiyor hatta yokuş aşağı mild hybrit modunda iken durmak için baya pedalın dibine kadar basmak gerekiyor.
Forumda daha önceden bu konuda bir başlık açılmış ancak çözümü farklı marka disk balata değiştirmek suretiyle çözmüşler. Bu konuda farklı bir deneyimi ve çözüm önerisi olan var mıdır?

Teşekkürler şimdiden.🙏🏻
Frenlerde bende memnun değilim, çok yumuşak ve zor tutuyor. Servis bu araçlarda servo motor olduğu için böyle vs. dedi. Çözüm bulursanız paylaşın lütfen.
Golf 8 Life

Upvote 0
Merhabalar 6 aralık 2023 de sıfır aldığım 1.0 etsi style aracımda geri park ederken frene basılı tutarken ciiik şeklinde ötme sesi geliyor. Araç 932 km de servise 2. Kere başvurmamla beraber ( 700 km de ilk kayıtta sadece balata temizliği ve izolasyonu yaptıklarını beyan ettiler ve geçmedi) ön disklerde fabrikasyon eğrilik olduğu söylenerek ön diskler ve balatalar değişti. Bugün 1020 km de yine aynı sesi aynı şekilde sadece geri giderken frene hafif basılı tutarken aldım. Sanırım golf 7.5 ve 8 lerde kronik balata kalitesiyle alakalı durum. Toz birikerek sese sebep oluyor. Kalıcı çözüm bulan varsa fikir rica edeceğim? ya da takıntı yapmadan aracı dinlemeden sert frenle bas çek park edip otoparkı terk etmek sanırım çare 😂 daha önce sıfır golf 5 ve 6 aracımız oldu ayrıca audi a3 ve a4 de kullandım hiçbirinde böyle bir ses olmamıştı. Asbestsiz balata kullanımına bağlı olduğu söyleniyor ancak audi araçlarımızda 2016 ve 2017 modeldi. Yakın arkadaşımın 2019 kasım çıkışlı golf 7.5 aracında da aynı sorun mevcutmuş.

Son düzenleme:
Upvote 0
Merhabalar 6 aralık 2023 de sıfır aldığım 1.0 etsi style aracımda geri park ederken frene basılı tutarken ciiik şeklinde ötme sesi geliyor. Araç 932 km de servise 2. Kere başvurmamla beraber ( 700 km de ilk kayıtta sadece balata temizliği ve izolasyonu yaptıklarınj beyan ettiler ve geçmedi) ön disklerde fabrikasyon eğrilik olduğu söylenerek disk balata değişti. Bugün 1020 km de yine aynı sesi aynı şekilde sadece geri giderken frene hafif basılı tutarken aldım. Sanırım golf 7.5 ve 8 lerde kronik balata kalitesiyle alakalı durum. Toz birikerek sese sebep oluyor. Kalıcı çözüm bulan varsa fikir rica edeceğim? ya da takıntı yapmadan aracı dinlemeden sert frenle bas çek park edip otoparkı terk etmek sanırım çare 😂 daha önce sıfır golf 5 ve 6 aracımız oldu ayrıca audi a3 ve a4 de kullandım hiçbirinde böyle bir ses olmamıştı. Asbestsiz balata kullanımına bağlı olduğu söyleniyor ancak audi araçlarımızda 2016 ve 2017 modeldi. Yakın arkadaşımın 2019 kasım çıkışlı golf 7.5 aracında da aynı sorun mevcutmuş.
Elektronik park freni motoru değişimi çözüm olur.

Upvote 0
Elektronik park freni motoru değişimi çözüm olur.
Elektronik park freninde değil ses geri geri yanaşırken fren pedalına basarken ancak araç durmamışken halen hareket halindeyken balata ötme sesi gibi çıkıyor.

Upvote 0
Elektronik park freninde değil ses geri geri yanaşırken fren pedalına basarken ancak araç durmamışken halen hareket halindeyken balata ötme sesi gibi çıkıyor.
Cik şeklinde yazınca direkt olarak bu ses canlandı. Tek taraflı mı ötüyor?

Upvote 0
100 km üzeri hızdan frene basarak yavaş yavaş 20 km hıza kadar düşerek 2-3 tekrar yapıp deneyiniz. Arada bir de sert fren yapınız. Dikkat ediniz. Faydası olabilir.
Teşekkür ederim dediğinizi okumuştum sanırım çevre sağlığı için yeni nesil asbestsiz balatalarda balata tozu daha fazla oluyormuş ve bu şekilde arka trafik boşken sert frenle tozu atabileceği söyleniyor. Başka da bir çare bulamadım araştırdım baskım sonucunda ön disk ve balatalar değişti arkada bir şey yok denildi. Zaten kilometre yaptıkça garantiden uzaklaşacaktır süreç. Sıfır araçta böyle sesler duymak can sıkıcı. A3 1.5 sline ile yarım milyon fark vardı ve benim nazarımda daha önce A3 de kullandım değecek bir fark görmüyorum. Hatta arkadaşımın ilk el 2021 son kasa A3’ünde media ekran kapanma açılmama / arka cam ve sunroof açılmama sorunları oldu. Bakalım dediğiniz gibi biraz frenleri sert kullanıp tekrar denerim teşekkür ederim 🤗

Upvote 0
Teşekkür ederim dediğinizi okumuştum sanırım çevre sağlığı için yeni nesil asbestsiz balatalarda balata tozu daha fazla oluyormuş ve bu şekilde arka trafik boşken sert frenle tozu atabileceği söyleniyor. Başka da bir çare bulamadım araştırdım baskım sonucunda ön disk ve balatalar değişti arkada bir şey yok denildi. Zaten kilometre yaptıkça garantiden uzaklaşacaktır süreç. Sıfır araçta böyle sesler duymak can sıkıcı. A3 1.5 sline ile yarım milyon fark vardı ve benim nazarımda daha önce A3 de kullandım değecek bir fark görmüyorum. Hatta arkadaşımın ilk el 2021 son kasa A3’ünde media ekran kapanma açılmama / arka cam ve sunroof açılmama sorunları oldu. Bakalım dediğiniz gibi biraz frenleri sert kullanıp tekrar denerim teşekkür ederim 🤗
https://www.golftutkusu.com/topic/15393-70-000-km-fabrikasyon-on-balata-durumu/

Rica ederim. Bahsettiğiniz durum ile ilgili yukarıdaki konuda tartışılmıştı.
7.5'ten sonra arka balata kalitesi düştü değil de dayanımı azaldı diyebiliriz. Bu da ses getirdi anladığım kadarıyla. Yine de gözle bir kontrol edin, disk üzerinde pürüz ya da kenarda tırnak girecek bir kısım var mı? Ön diskte zamanla dış kenarda 1mm kadar bir çıkıntı oluyor ancak arkada olmuyordu. Belki konum farkı dediğimiz gibi balata farkı buna sebep oluyordur.

Upvote 0

https://www.golftutkusu.com/topic/15393-70-000-km-fabrikasyon-on-balata-durumu/

Rica ederim. Bahsettiğiniz durum ile ilgili yukarıdaki konuda tartışılmıştı.
7.5'ten sonra arka balata kalitesi düştü değil de dayanımı azaldı diyebiliriz. Bu da ses getirdi anladığım kadarıyla. Yine de gözle bir kontrol edin, disk üzerinde pürüz ya da kenarda tırnak girecek bir kısım var mı? Ön diskte zamanla dış kenarda 1mm kadar bir çıkıntı oluyor ancak arkada olmuyordu. Belki konum farkı dediğimiz gibi balata farkı buna sebep oluyordur.
Bu sabah garajdan çıkmadan ön değişen disk ve balataya baktım bir de arka balataya. Öne takılanda VW AG logosu gördüm. Arkadakinde yoktu. Bu arada sileceklerden de ses geliyordu garantiden değişim sağlandı ve eski sileceklerde logo arma hiçbir şey yoktu yeni takılanlar VW AG seri numaralı ve sessiz. Jantlar çok kollu style jantı aradan görüntü alabilirsem burada foto paylaşacağım. Olmadı arka balata değişimi de talep ederim. Duymak için frene basılı geri gitmek gerekiyor. Bu sabah daha sert frenlerle park ettim ses duymadım 😂 bu arada epey balata tozu olmuş jantlarda yeni balatalar epey toz bırakıyor gibi

Upvote 0
Bu sabah garajdan çıkmadan ön değişen disk ve balataya baktım bir de arka balataya. Öne takılanda VW AG logosu gördüm. Arkadakinde yoktu. Bu arada sileceklerden de ses geliyordu garantiden değişim sağlandı ve eski sileceklerde logo arma hiçbir şey yoktu yeni takılanlar VW AG seri numaralı ve sessiz. Jantlar çok kollu style jantı aradan görüntü alabilirsem burada foto paylaşacağım. Olmadı arka balata değişimi de talep ederim. Duymak için frene basılı geri gitmek gerekiyor. Bu sabah daha sert frenlerle park ettim ses duymadım 😂 bu arada epey balata tozu olmuş jantlarda yeni balatalar epey toz bırakıyor gibi
Ön balata arka balata boyut ve marka konumu belki farklı olduğu için görülmemiş olabilir.

Silecek değişimi şaşırtmadı değil. Çünkü sileceği garanti kapsamına almadıklarını söyleyen başka bayiiler olmuştu. Garanti süresi dahilinde olmasına rağmen yakın zamanda değişim yapmamışlardı. Bir standart yok ve geçiştirmek üzerine bir işleyiş var.

Arka balata ile ilgili çözüm üretmemiş görünüyorlar. Geri gitmeyin efendim tavsiyesi de gelebilir.

https://www.golftutkusu.com/topic/2...sanan-durumlar-eko-yedek-parca-tercihi-anket/

balatada eko durumu da var. Deneme yanılma bu sorunu çözmeliler.
araç gidiyor diye sorun çözmemek iyi değildir.
sonuç olarak hususi bir araç ve konfor olmak zorunda.
Ne o öyle ben geldim çan sesi gibi ciyaklama..

umarım çözülür.

Upvote 0

Ön balata arka balata boyut ve marka konumu belki farklı olduğu için görülmemiş olabilir.

Silecek değişimi şaşırtmadı değil. Çünkü sileceği garanti kapsamına almadıklarını söyleyen başka bayiiler olmuştu. Garanti süresi dahilinde olmasına rağmen yakın zamanda değişim yapmamışlardı. Bir standart yok ve geçiştirmek üzerine bir işleyiş var.

Arka balata ile ilgili çözüm üretmemiş görünüyorlar. Geri gitmeyin efendim tavsiyesi de gelebilir.

https://www.golftutkusu.com/topic/2...sanan-durumlar-eko-yedek-parca-tercihi-anket/

balatada eko durumu da var. Deneme yanılma bu sorunu çözmeliler.
araç gidiyor diye sorun çözmemek iyi değildir.
sonuç olarak hususi bir araç ve konfor olmak zorunda.
Ne o öyle ben geldim çan sesi gibi ciyaklama..

umarım çözülür.
Kesinlikle sıfır araçta kabul edilemez bir ses. Marmaray gibi ötüyor.. sileceklerde genel sıkıntı var 1000 km olmadan değiştirttim. 6 ay garanti kapsamındaymış. Yeni araç alanların bilgisine. Arka balatayı da değiştirtmek için ısrar edeceğim. Buradan durumu paylaşırım. Teşekkürler fikir alışverişleri için herkese keyifli sürüşler dilerim🤗

Upvote 0

Geri
Üst Alt