Polo 2022 1.0 TSI 95hp DSG

shadowonur

Yeni Üye
İsim
Onur
Araç
Polo 2022 1.0 TSI DSG Style
Merhaba arakdaslar ismim Onur araniza Belcika dan katiliyorum.

Gunluk kullanim icin aldigim Polo arabam icin arastirma yapiyorum.

Kimi sorunlarimi kendim sorarak, danisarak, deneyerek, yanilarak cozdum kimisi halen soru isareti. :)

Nereden baslasam bilemedim.

- 1 seneyi doldurduktan sonra arac 80km hiz ustunde sofor koltugunun sol tarafindan gelen ruzgar sesini arastirmalarimd, kimi arkadas kapi ayari yaparak kimi arkadas ekstra kapi fitili takarak cozmus. Ben garantiye gittigimde bana bir sorun olmadigini soyleselerde (tum dunyada ayni cevap) ben kendime bildiginiz Cin sitesinden ekstra L tipi yapistirmali fitil alarak cozdum.

- Aracin manuel kitapciginda VW 504 00 (0w 30) yag kullanilmasi gerektigi yazarken kaput icinde VW 508 - 509 (0w 20) yag stickeri var ve bu sorunun cevabini halen bulamadim. Servis direk kaput icindekini baz alarak VAG longlife 0w20 koydu. (15 bin bakimda).

- 10.000 den sora motor titresimi ve sesi bariz sekilde artti ama servisden sonra duzeldi su an 22 binde ve titresim ve motor sesi yine artti. Gunluk ise gidip geldigim arac ve 120 130 km ustune cikmadim hic. Sanirim 1.0 TSI motorlarinin bakim degerleri maks 7 8 bin bence 10bin degil.

- Arka kapi fitilleri 3 serit olarak yapilmisken on fitiller 2 serit garibime gitti

- Arabayi normal kullaniyorsunuz ve park ediceksiniz R ye gecip frene bastiginizda TAK diye bir ses duyuyorsunuz ve bunu ayaginizlada hissedebilirsiniz. (7 ileri DSG)

- Isiklara yaklasitignizda ayaginizi gazdan cektiniz ve arac vites dusurmeye basladi durmaya yakin 2 den 1 gecerken vuruntu yapmasi.

- Sport modda kullanmak normal moddan daha az benzin yakiyor :D

- Yakit icin onerilen E10 veya E5 benzin alicaksaniz kesinlile E5 alin arac daha fazla km yapiyor.

- Ayak klimasi nedense hic verimli degil ayak kismim hep usuyor en azindan surucu tarafi.

Simdilik bukadar daha oldukca yazarim.

Yag sorusuna kullanan arkadaslar bir oneri verebilirse sevinirim cunku 30.000km den sora kendi bakimimi kendim yapacagim. (yag hava kabin filtresi ve motor yagi degisimi).

Edit : Yag icin kaput ve manuel resimlerimi ekliyorum.

Tesekkurler.thumbnail_IMG_9809.jpgthumbnail_IMG_9810.jpg

Son düzenleme:

Maşallah hocam aracınız çok güzel. Bizde de 2019 modeli var. 1 den 2 ye geçerken bazen çok düşünüyor. Siz de de oluyor mu ?

Maşallah hocam aracınız çok güzel. Bizde de 2019 modeli var. 1 den 2 ye geçerken bazen çok düşünüyor. Siz de de oluyor mu ?
Yok hocam 7 ileri DSG de (D mode) 1.vitesi hic kullanmiyor gibi birsey benim aracta. Fakat duracagim zaman 2den 1e duserken vuruntu gibi araci ileri atiyor.
S moda aldigimda ise 2den 3 e gecerken biraz dusunuyor ama :) Serviste konustugumda otomatik DSG araclarin gaz hafizasi varmis serviste soylediler istek uzerine resetleyebiliyorlarmis. Biraz arastirinca OBD soketine baglayip bazi aplikasyonlarla kendin de yapabiliyormussun. Ben mesela Auto-Start/Stop u iptal ettim.

Yok hocam 7 ileri DSG de (D mode) 1.vitesi hic kullanmiyor gibi birsey benim aracta. Fakat duracagim zaman 2den 1e duserken vuruntu gibi araci ileri atiyor.
S moda aldigimda ise 2den 3 e gecerken biraz dusunuyor ama :) Serviste konustugumda otomatik DSG araclarin gaz hafizasi varmis serviste soylediler istek uzerine resetleyebiliyorlarmis. Biraz arastirinca OBD soketine baglayip bazi aplikasyonlarla kendin de yapabiliyormussun. Ben mesela Auto-Start/Stop u iptal ettim.
Dediğin bende de oluyor hocam da o zaman bir servise uğrayıp sıfırlattırmak lazım teşekkür ederim. Sizde klimalar kapalı konumdayken bile hava menfezlerinden sıcaklık gelmesi durumu var mı ?

Sifirlama icin servise gitmeye gerek yok eger bahsettiginiz dsg kullanici verisini sifirlamak ise. Yarim kontakta gaz pedalina 10 sn dibine kadar basili tutunca sifirlaniyor diye biliyorum.

Dediğin bende de oluyor hocam da o zaman bir servise uğrayıp sıfırlattırmak lazım teşekkür ederim. Sizde klimalar kapalı konumdayken bile hava menfezlerinden sıcaklık gelmesi durumu var mı ?
Hava gelmesini istemiyorsan iç sirkülasyon düğmesine basmalısın. Bu sayede dışarıdan havayı alıp az da olsa içeri sıcak hava üflemez.

Dediğin gibi yaptım zaten ama sonuçta tamamen kesmiyor maalesef :D.

Dediğin gibi yaptım zaten ama sonuçta tamamen kesmiyor maalesef :D.

Kalorifer / klima kapalı iken , hava menfezlerinde hiç sıcak hava akışı olmasın diyorsanız.

Sıcaklık tuşunu en düşük ( LO ) konumunda bırakmanız lazım.

( kaloriferi açın , sıcaklığı en düşük ( Lo) konuma getirin sonra kaloriferi kapatın. Araç hareket halinde iken sıcaklık üflemesi olmayacaktır. )

.

Eger aracta dijital klima var ise sirkulasyon tusuna basip daha sonra off tusuyla kapatirsan hava gelmeyecktir. (en azindan bende oyle).
Dijital oldugu icin klima kapandigi zaman eger disaridan iceri hava akisi acik olarak kapatirsan oyle kaliyor.
Zaten ne sekilde degistirsen iceriden kapalarin elektronik sesi geliyor degisirken :)
Bu arada ben sofor kismi bacak tarafindan hic memnun degilim yolcu kismi mukemmel isiniyor ama sofor kismi bacak uflemesi isitmiyor sizde de varmi bu problem ?

Eger aracta dijital klima var ise sirkulasyon tusuna basip daha sonra off tusuyla kapatirsan hava gelmeyecktir. (en azindan bende oyle).
Dijital oldugu icin klima kapandigi zaman eger disaridan iceri hava akisi acik olarak kapatirsan oyle kaliyor.
Zaten ne sekilde degistirsen iceriden kapalarin elektronik sesi geliyor degisirken :)
Bu arada ben sofor kismi bacak tarafindan hic memnun degilim yolcu kismi mukemmel isiniyor ama sofor kismi bacak uflemesi isitmiyor sizde de varmi bu problem ?
Klima dijital. Dediğiniz gibi denerim. Ben çok bacak kısmı üflemesini kullanmadım ama açtığım zamanlarda bende memnun kalmadım. Genelde soğuk oluyor.

Geri
Üst Alt