Kirli havanin iceri girmemesi

İsim
Ozan
Araç
A4 B9 2.0TDI Quattro + Golf 7.5 1.0 TSI DSG Comfortline
Selamlar,

Ben golfu surekli kullanmiyorum o yuzden yanildigim konular olabilir.
Kardesim disardaki hava kotu oldugunda otomatik olarak ic sirkulasyonun devreye girdigini ve arabanin icine kotu koku girmedigini soyledi.
Yani mesela ondeki aracin egzoz kokusu aracin icine girmiyor diyor.
Sanirim bu ozellik aircare oluyor.
Kasimda arac bakima girdi ve tesadufmu bilmiyorum, o zamandan beri bu ozellik calismiyormus, bakimda yapilanda sadece yag ve yag filtresi.
Dun de hava filtresini degistirmeye gittiginde sormus ve vwnin hic bir modelinde boyle bir ozellik olmadigini soylemis servis danismani.
Polen filtresi degisimini ve hava kanal temizligini yapalim mi demis, bende gerek yok dedim.
Ayarlardan aircare i kapatip actigi zaman kontagi kapatip acana kadar calistigini soyluyor. Tahminim bir sekilde bir sensorde sorun var ya da polen filtresini kirli gorup devreden cikartiyor kendisini. Ancak herhangi bir uyari yok. Fikri olan var mi?
Polen filtresi 1 sene 15k km kadar once degisti.

Yaz ve kış Auto Mod ve AC açık olacak şekilde 24 derece ideal midir?

Bir de Auto moddayken araç iç hava sirkülasyonunu kendisi açmıyor di mi, kötü kokunun olduğu yerlerden geçerken ilgili o tuşa tıklayınca Auto modda kapanmış oluyor. Tekrar Auto ya tıklamak gerekecek sanırım.

Auto modu kullanalım madem.
Hocam merak ettiğiniz herşey kullanım klavuzunda detaylı bir şekilde yazmaktadır,

Otomatik iç hava sirkülasyon modunu klima menüsünden on-off yapabiliyorsunuz.

Upvote 0
Hocam bu bilginin kaynağı nedir? İlginç geldiği için araştırdım fakat hep AC açıldığı anda kompresörün devreye girdiği belirtilmiş.
Kompresör zaten havayı sıkıştırıp, yüksek basınçlı hale getiriyor. Kompresör ile yüksek basınca getirmenin ardından, kondensör bu havayı soğutuyor. Benim düşüncem soğuk havalarda kondensörün çalışmıyor olduğu yönünde.
Aynı şeyden bahsediyoruz, araç klimalarının ısıtma özelliği yoktur demek istedim.

Upvote 0
Auto aktifken iç sirkülasyon tuşunu aktif ederseniz yine auto olarak işlevini yapar ancak siz iç sirkülasyonu aktif edince müdahale ettiğiniz için auto ışığı kapanır.

Ayrıca auto modda ön cam, sürücü ya da ayak gibi seçenekleri de kullanırsanız, auto ışığı kapanır. Bunun anlamı yine yukarıda belirttiğim gibi siz müdahale ettiğiniz içindir.

Herhangi bir yönlendirme, buna sirkülasyon da dahil olacak şekilde müdahale ederseniz auto ışığı kapanır ancak, fan hızı auto olarak kalır.
Bunu nasıl anlarsınız; sirkülasyon ya da yönlendirmeye basarak auto ışığının kapanmasını sağlayınız. Ardından sıcaklık ayarını yukarı ya da aşağı yönde yapınca fan hızının arttığını ya da düştüğünü görürsünüz.

Biraz da kurcalamak gerekiyor. Pratik iyi gelir.
Hmm bilmiyordum, ince detay.

Upvote 0
Hocam merak ettiğiniz herşey kullanım klavuzunda detaylı bir şekilde yazmaktadır,

Otomatik iç hava sirkülasyon modunu klima menüsünden on-off yapabiliyorsunuz.
Kitapçık da başka şeylere bakmıştım da klima kısmına bakmadım doğrusu.

Teşekkürler.

Bazı şeylerde çok yüzeysel yazıyor.

Misal Dsg li araçlarda stop etme olayı çok detaylı değildi.

Upvote 0

Geri
Üst Alt