Kirli havanin iceri girmemesi

İsim
Ozan
Araç
A4 B9 2.0TDI Quattro + Golf 7.5 1.0 TSI DSG Comfortline
Selamlar,

Ben golfu surekli kullanmiyorum o yuzden yanildigim konular olabilir.
Kardesim disardaki hava kotu oldugunda otomatik olarak ic sirkulasyonun devreye girdigini ve arabanin icine kotu koku girmedigini soyledi.
Yani mesela ondeki aracin egzoz kokusu aracin icine girmiyor diyor.
Sanirim bu ozellik aircare oluyor.
Kasimda arac bakima girdi ve tesadufmu bilmiyorum, o zamandan beri bu ozellik calismiyormus, bakimda yapilanda sadece yag ve yag filtresi.
Dun de hava filtresini degistirmeye gittiginde sormus ve vwnin hic bir modelinde boyle bir ozellik olmadigini soylemis servis danismani.
Polen filtresi degisimini ve hava kanal temizligini yapalim mi demis, bende gerek yok dedim.
Ayarlardan aircare i kapatip actigi zaman kontagi kapatip acana kadar calistigini soyluyor. Tahminim bir sekilde bir sensorde sorun var ya da polen filtresini kirli gorup devreden cikartiyor kendisini. Ancak herhangi bir uyari yok. Fikri olan var mi?
Polen filtresi 1 sene 15k km kadar once degisti.

Kontak tam açık araç çalışır durumda iken aircare on yapması gerekiyor.

Yarım kontakta yapıyorsa o yüzden bi dahaki çalıstırmada off konumuna düsüyor.

Bizim golflerin polen filtresinin kirliligini hissedecek üstün zekası yoktur bence.

Upvote 0
Otomatik sevreye girdigini duymamıştım ben ozellikle sehir ici dur kalk trafik olan yerlerde egzoz gazi iceri girmesin diye ic sirkülasyonu aktif ediyorum

Upvote 0
Böyle bir özellik var ama

Sadece geri vitese takınca devreye giriyor olması lazım.

Sadece havalandırma ( kalorifer/klima fanı ) aktifken, geri vitese takıldığı anda iç sirkülasyon modu otomatik olarak devreye girer.

Havalandırma aktif değil ise bu özellik aktif olmaz.

Amaç ; geri geri giderken, kendi egzoz dumanımızın, havalandırmanın çekim kuvveti ile aracın içine girmemesi.

.

Son düzenleme:
Upvote 0
Otomatik sevreye girdigini duymamıştım ben ozellikle sehir ici dur kalk trafik olan yerlerde egzoz gazi iceri girmesin diye ic sirkülasyonu aktif ediyorum
Sizin araçta yoktu sanırım hocam.

Makyajlı Golflerde var.

Kaput altında havalandırma girişinin orada sensör olması gerek ve klima menüsünde de air care bölümü var oradan açılması gerekiyor.

IMG20220509180044.jpg

Son düzenleme:
Upvote 0
dogrulama adina: aircare bu ise yariyor mu? yani aircare olan araclarda kotu kokunun iceri girmesi otomatik olarak engelleniyor mu? Servis danismani kafami karistirdi...

Kontak tam açık araç çalışır durumda iken aircare on yapması gerekiyor.

Yarım kontakta yapıyorsa o yüzden bi dahaki çalıstırmada off konumuna düsüyor.

Bizim golflerin polen filtresinin kirliligini hissedecek üstün zekası yoktur bence.
sordum, calisiyormus. zaten off konumuna dusmuyor ancak koku giriyor iceri. kapatip acinca girmiyor diyor.

Böyle bir özellik var ama

Sadece geri vitese takınca devreye giriyor olması lazım.

Sadece havalandırma ( kalorifer/klima fanı ) aktifken, geri vitese takıldığı anda iç sirkülasyon modu otomatik olarak devreye girer.

Havalandırma aktif değil ise bu özellik aktif olmaz.

Amaç ; geri geri giderken, kendi egzoz dumanımızın, havalandırmanın çekim kuvveti ile aracın içine girmemesi.

.
bu farkli bir ozellik hocam.

Upvote 0
Upvote 0
Bazen aircare deniyorum mavi alan tarama suresi cok kisa zamanda tamamliyor

icerideki havayi bu surede temizleyebilecegi cok mantikli gelmiyor bana

Upvote 0
@Ozan Karsavuran @Savatage @r1ppin @HONEY @Kysr038
Mk7 ve Mk7,5 kasalar için konuşursak;

Comfortline ve Highline donanım araçlarda —> Climatronic (tam otomatik klima) mevcuttur,

Climatronic ‘in avatajlarından bir tanesi de “hava kalite sensörüne” sahip olmasıdır.

Hava kalite sensörü istenmeyen kötü kokuları, zararlı gazları vs.. algıladığı zaman dışardan gelen hava girişini kapatarak konforu artırır., dışardaki hava kalitesinin iyi duruma geldiğini sensör algıladığı zaman aracın içine “taze hava girişi” sağlamak amacıyla hava girişini tekrardan açar. Bunun için klimanın setup/menü tuşuna basıp, media ekranında açılan klima ayarlarıı menüsünden (otomatik hava sirkülasyonu) seçeneğini aktif hale getirilmesi gerekir.

(AirCare fonksiyonu) ise tamamen farklı bir özelliktir, Mk7,5 kasada Climatronic olan araçlarda ise yukardaki anlattığım özelliklere ek olarak “AirCare fonksiyonu” bulunur,,

AirCare fonksiyonu ise; (3 katmanlı anti-alerjik polen filtresi) yardımıyla aracın içindeki havayı mantar, küf ve alerjenlerden temizlemeye çalışan bir fonksiyondur, bu fonksiyon anti-alerjik filtre yardımıyla ve iç hava sirkülasyon modunu ara-ara açıp-kapatarak içerdeki havayı temizleme çalışıyor.

Hava kalite sensörü “sürekli olarak” dış ortamdaki havanın —>kalitesini (kirlilik durumunu) kontrol eder,

AirCare fonksiyonu ise otomatik çalışan bir özellik değildir.!! bu özellik sürücünün isteğine bağlı olarak “manuel olarak” kontrol edilebilen ek bir özelliktir.!! İsteğe bağlı olarak açılabilir veya kapatılabilir.

AirCare fonksiyonun çalışabilmesi için aracın camları, kapıları ve sunroof ‘un kapalı olması gerekir.

Özetlersek ; istenmeyen kokuların, egzoz dumanı, zararlı gazların vs.. içeriye girmesini engelleyen AirCare fonksiyonu değildir.!! Bunu otomatik klima Climatronic ‘in hava kalite sensörü yapmaktadır.

Upvote 0
Hava kalite sensörü istenmeyen kötü kokuları, zararlı gazları vs.. algıladığı zaman dışardan gelen hava girişini kapatarak konforu artırır., dışardaki hava kalitesinin iyi duruma geldiğini sensör algıladığı zaman aracın içine “taze hava girişi” sağlamak amacıyla hava girişini tekrardan açar. Bunun için klimanın setup/menü tuşuna basıp, media ekranında açılan klima ayarlarıı menüsünden (otomatik hava sirkülasyonu) seçeneğini aktif hale getirilmesi gerekir.
tesekkurler hocam kendisi de kurcalarken bulmus "otomatik hava sirkulasyonu" secenegini, zaten acikmis, kapatip acmis su an calisiyor gibi gorunuyor sabah daha net belli olur dedi, yazarim tekrar.

Upvote 0

Comfortline ve Highline donanım araçlarda —> Climatronic (tam otomatik klima) mevcuttur,

Climatronic ‘in avatajlarından bir tanesi de “hava kalite sensörüne” sahip olmasıdır.

(AirCare fonksiyonu) ise tamamen farklı bir özelliktir, Mk7,5 kasada Climatronic olan araçlarda ise yukardaki anlattığım özelliklere ek olarak “AirCare fonksiyonu” bulunur,,

AirCare fonksiyonu ise; (3 katmanlı anti-alerjik polen filtresi) yardımıyla aracın içindeki havayı mantar, küf ve alerjenlerden temizlemeye çalışan bir fonksiyondur, bu fonksiyon anti-alerjik filtre yardımıyla ve iç hava sirkülasyon modunu ara-ara açıp-kapatarak içerdeki havayı temizleme çalışıyor.

Hava kalite sensörü “sürekli olarak” dış ortamdaki havanın —>kalitesini (kirlilik durumunu) kontrol eder,

AirCare fonksiyonu ise otomatik çalışan bir özellik değildir.!! bu özellik sürücünün isteğine bağlı olarak “manuel olarak” kontrol edilebilen ek bir özelliktir.!! İsteğe bağlı olarak açılabilir veya kapatılabilir.

AirCare fonksiyonun çalışabilmesi için aracın camları, kapıları ve sunroof ‘un kapalı olması gerekir.

Özetlersek ; istenmeyen kokuların, egzoz dumanı, zararlı gazların vs.. içeriye girmesini engelleyen AirCare fonksiyonu değildir.!! Bunu otomatik klima Climatronic ‘in hava kalite sensörü yapmaktadır.
Detaylı açıklama için teşekkür ederiz.

Bir önceki konuda da ikisini karıştırıp bu yanılgıya varmıştık. Bilgimizi düzeltmek için bir fırsat oldu.

Upvote 0
2010 model Fiat bravom vardı bu özellik onda vardı hatta bir çok özellik şuan golf Te yok bravo orjinal İtalyan efsanedir

Upvote 0
konu guncel, sistem otomatik olarak calismiyor, ayarlardan "otomatik hava sirkulasyonu"nu kapatip (zaten acik) tekrar acinca bir dahaki sefere kadar calisiyormus ancak her seferinde bunu yapmadan calismiyor.
@forzaGilles oneriniz var mi?

Upvote 0

2010 model Fiat bravom vardı bu özellik onda vardı hatta bir çok özellik şuan golf Te yok bravo orjinal İtalyan efsanedir

Ali bey önceki mesajında,
Zaten bu özelliğin otomatik bir fonksiyon olmadıpğını, her seferinde sürücünün bu fonksiyonu kendinin devreye sokması gerektiğini yazmış.

.

Upvote 0

Geri
Üst Alt