Trim Sesleri & Trim Sökmek-Takmak

EsXi

Üye
İsim
Kıvanç
Araç
Golf 7.5 Highline
Öncelikle herkese selamlar, son birkaç gündür aracımdaki trim seslerine kafayı iyice takmış durumdayım çoğu sesi tamamen gidermeyi başardım diyebilirim. Fakat bugün yolda giderken aşağıda fotoğrafını verdiğim parçanın (Büyük olan) sürekli tıkırtı yaptığını keşfettim. Bu parçayı söküp bez bantla sesi gidermeyi düşünüyorum fakat nasıl sökülüp takılacağını bilemiyorum. İnternette herhangi bir kaynak bulamadım.
Parça şu;
Lane-Assist-Trim.jpg

Bu arada trim sesi gelen yerleri ve çözümlerini de yazayım belki birilerinin işine yarar.

Arka pandizotun oturduğu plastik ayaklar ses yapıyordu 2 tur bez bant ile sarınca ses kesildi.
Arka koltukların kilit mekanizmaları ses yapıyordu 1 tur bez bant ile sarınca ses kesildi.
Sağ ön klima ızgarası havalar soğuyunca ses yapıyordu, parçayı söküp tırnaklarının olduğu yerlere bez bant yapıştırınca ses kesildi.
Kapı kolları gıcırdıyordu silikon spreyi ile kesmeyi başardım bez bant uygulayacaktım fakat sökmeye cesaret edemedim.
Sağ emniyet kemeri kaplaması ses yapıyordu silikon spreyi ile geçici olarak çözmeyi başardım.

Alttaki küçük 2 parça tırnaklarını görebilirsiniz. Onları trim sökme aparatı ile ayırabilirsiniz. Sonrasında büyük parça hareket edecektir. Kapı kollarının alt tarafında trim sökmek için küçük bir çentik var oradan rahat çıkarabilirsiniz.

Upvote 0
En son servise trim sesi için gittiğimde aracı 1 hafta bırakacaksınız demişlerdi bu yüzden kendim halletmek istiyorum fakat gözüm korkmuyor değil. @yusuf değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Upvote 0
Herhangi bir cam servisine gidin. Ön cam ile ilgili olduğu için defalarca sökmüşlüğü vardır o ustanın 50 lira verirseniz söker takar bence hem ekipman hem deneyim açısından iyi olur.

Upvote 0
Herhangi bir cam servisine gidin. Ön cam ile ilgili olduğu için defalarca sökmüşlüğü vardır o ustanın 50 lira verirseniz söker takar bence hem ekipman hem deneyim açısından iyi olur.
Yarın akşam üstü servise gidip soracağım eğer söküp yalıtım yapıp toplamaları 1 saati geçmezse bırakacağım. Eğer arabayı bırakmanız gerek derseler dediğinizi yapacağım teşekkürler.

Upvote 0
Ek olarak şu videoda küçük parçaların nasıl söküleceği gösteriliyor. Benim gibi başına gelen olursa nasıl söküleceğine dair kaynak olur en azından.

Upvote 0
Sorunu çözdüm. Yabancı forumlarda da araştırdım çoğu kişi büyük plakayı sökerken bacakları kırmış. En iyi yöntem hemen gerisinde ki üst tavan aydınlatma kaplamasını sökmek. Daha sonrasında şerit takip asistanının büyük parçasıyla tavan arasına yalıtım malzemesi (bez bant) sıkıştırmak. Henüz çok test etme şansım olmadı fakat yaşadığım yerde olabildiğince bozuk yollara girmeme rağmen herhangi bir ses duymadım. Fotoğraf eklemeyi isterdim fakat çektiğim fotoğraflarda o kısım tam net görünmüyor.

Upvote 0
Tekrardan yardıma ihtiyacım olduğu için yeni konu açıp kirlilik yapmamak adına buradan sormak istiyorum.
Bugün arabayla zift üstüne mıcır atılmış bir yola girdim yaklaşık 2-3 KM kadar. Araçta daha önce hiç duymadığım bir trim sesi duydum. Sol taraftan kulak tırmalayacak şekilde trim sesi geliyor takıntılı da değilim yan koltukta oturan arkadaşım da sesi duyduğunu söyledi. Bunun üzerine sol taraftaki airbag kapağını (kapıyı açtığımızda karşımıza çıkan kapak) söküp tırnaklarını bez bant ile döndüm fakat ses (azalmadı bile) kesilmedi. Daha sonrasında ön solda bulunan klima menfezini söküp tekrar aynı yolda aracı kullandım seste hiçbir değişme olmamıştı. Tavanın ortasından (Şerit takip kamerası ve gözlüklüğün) gelmediği kesin. Geriye benim aklımda 2 yer kalıyor ya A sütunu kaplaması içinde bir şey bozuk yolda titremeye başlıyor ya da kapının içinde bir parça buna sebep oluyor.

Bununla ilgili olarak herhangi bir tavsiye verecek arkadaşlar varsa fikirlerini dinlemek isterim.

Upvote 0
Tekrardan yardıma ihtiyacım olduğu için yeni konu açıp kirlilik yapmamak adına buradan sormak istiyorum.
Bugün arabayla zift üstüne mıcır atılmış bir yola girdim yaklaşık 2-3 KM kadar. Araçta daha önce hiç duymadığım bir trim sesi duydum. Sol taraftan kulak tırmalayacak şekilde trim sesi geliyor takıntılı da değilim yan koltukta oturan arkadaşım da sesi duyduğunu söyledi. Bunun üzerine sol taraftaki airbag kapağını (kapıyı açtığımızda karşımıza çıkan kapak) söküp tırnaklarını bez bant ile döndüm fakat ses (azalmadı bile) kesilmedi. Daha sonrasında ön solda bulunan klima menfezini söküp tekrar aynı yolda aracı kullandım seste hiçbir değişme olmamıştı. Tavanın ortasından (Şerit takip kamerası ve gözlüklüğün) gelmediği kesin. Geriye benim aklımda 2 yer kalıyor ya A sütunu kaplaması içinde bir şey bozuk yolda titremeye başlıyor ya da kapının içinde bir parça buna sebep oluyor.

Bununla ilgili olarak herhangi bir tavsiye verecek arkadaşlar varsa fikirlerini dinlemek isterim.
Sesin soldan geldiğini düşünüyor olabilirsiniz hocam ama yansıma ses de olma ihtimali var. Kapı fitilleri temizlendi mi onu da sorayım, zira fitiller taş ile dolunca onlar da ses yapıyor.

Aslında a3’ün kamera altında plastiğin cama denk gelen ayakları kauçuk gibi yapılmış, keşke golfte de öyle olsaydı.

Upvote 0
Sesin soldan geldiğini düşünüyor olabilirsiniz hocam ama yansıma ses de olma ihtimali var. Kapı fitilleri temizlendi mi onu da sorayım, zira fitiller taş ile dolunca onlar da ses yapıyor.

Aslında a3’ün kamera altında plastiğin cama denk gelen ayakları kauçuk gibi yapılmış, keşke golfte de öyle olsaydı.
Kapı fitillerinden olma ihtimalini düşündüm fakat bu pek mümkün değil zira her yıkamada fitilleri temizliyorum. 6 ay veya yılda bir gibi periyotlarda ise fitil bakım spreyi (Würth) kullanıyorum. Yine de yarın özellikle basamaklarda bulunan fitilleri kontrol edeceğim.

Sonradan gelen ekleme;
Ayrıca aracın sağ tekerleklerini hangi çukura düşürürsem düşüreyim ses gelmiyor ne zamanki sol tarafı düşürsem ses yapmaya başlıyor. Ses sol taraftan geliyor fakat nereden geldiğini çözebilmiş değilim.

Son düzenleme:
Upvote 0
Yeni bir konu açmak istemedim buradan sorayım bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.
Öncelikle sorunum şu;
Yolda giderken arka kapının dışında bulunan piyano siyahı kaplama ses yapıyor ve bu ses kabine geliyor. Sökmeden benim yapabileceğim bir şey var mı? Başına gelen oldu mu? Yoksa tekrardan bana servis yolu mu göründü dersiniz

Upvote 0
Yeni bir konu açmak istemedim buradan sorayım bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.
Öncelikle sorunum şu;
Yolda giderken arka kapının dışında bulunan piyano siyahı kaplama ses yapıyor ve bu ses kabine geliyor. Sökmeden benim yapabileceğim bir şey var mı? Başına gelen oldu mu? Yoksa tekrardan bana servis yolu mu göründü dersiniz
Hocam kapı dışındaki sesi duymanız çok zor, yansıma ses olma ihtimalini gözetin derim. Araç içinden olma ihtimali yüksek.

Upvote 0
Hocam kapı dışındaki sesi duymanız çok zor, yansıma ses olma ihtimalini gözetin derim. Araç içinden olma ihtimali yüksek.
Cevabınız için teşekkür ederim. Araç dışından kapıdaki parçayı bastırınca çatır çutur sesler geliyor. O parça daha öncesinde sökülüp takıldı muhtemelen ondan kaynaklanıyor. Yarın birkaç trim söküp test edeceğim eğer ses gitmezse servise götüreceğim bakalım ne diyecekler.

Upvote 0

Cevabınız için teşekkür ederim. Araç dışından kapıdaki parçayı bastırınca çatır çutur sesler geliyor. O parça daha öncesinde sökülüp takıldı muhtemelen ondan kaynaklanıyor. Yarın birkaç trim söküp test edeceğim eğer ses gitmezse servise götüreceğim bakalım ne diyecekler.
kapıyı kendiniz sökmeniz servise gitmenizden hayırlıdır.

Upvote 0

Geri
Üst Alt