Golf VI 1.TDI şanzıman yağı değişimi

mehmet61

Yeni Üye
İsim
Mehmet Koç
Araç
VW Golf 6 1.6 TDI
Aracım 1.6 tdi 2012 Model. Şanzıman yağını kendim değiştirmek istiyorum. Yağ tavsiyesi lazım. Ayrıca şanzıman yağı tıpası yeri tam olarak nerededir. Aracı 2 tane kriko ile kaldıracağım acaba yükseklik yeter mi?

CABA158F-041E-4879-ADC4-A0605F0C3158.jpeg
Evet iki kriko yetiyor yakın zamanda değiştirdim. 2 litre yağ alıyor
Castrol syntrans fe 75 yağ kullandım ben memnunum ama benim aracım tsı

bence bu işe sokağın ortasında hiç kendiniz girişmeyin. İşi bilen bir yerde usta'dan yardım alarak yine siz değiştirin ancak usta size bir göz ucuyla baksın. Koyduğunuz yağ, miktar, hava yapma, hava alma illa ki bir tecrübesi vardır. Ustanın liftini kullandığınız için 200TL-300TL ücret ödersiniz en fazla.

Yağ tamamını doldurmuyor şanzımanın %30 luk bir bölümdür tahminen.. Dişliler tabandan aldığı yağı dönüşte farklı alanlara taşıyarak yağlama yapan bir sistem..
Motul gear 300 kullandım ben 75w90 yağ değişiminden sonra ilk başlarda kemikli geçiş yapabilir. 8 yıl / 130 bin km de bence değişmeli .. 3/5 bin km den sonra etkisini göstermeye başlıyor. Yanlız seviye çok önemli manuel 1.9 litrenin altında yağ konursa şanzıman ses yapar ben yaşadım .. 2 litre koydurun tekerleri çevirerek aldırırlar.

Belki şu video yardımcı olur.Şimdiden elinize sağlık

Videoda usta 2,5 litre diyor. Yağı doldururken veya boşaltırken elektrikli pompa kullanmayı düşünüyorum.

bence bu işe sokağın ortasında hiç kendiniz girişmeyin. İşi bilen bir yerde usta'dan yardım alarak yine siz değiştirin ancak usta size bir göz ucuyla baksın. Koyduğunuz yağ, miktar, hava yapma, hava alma illa ki bir tecrübesi vardır. Ustanın liftini kullandığınız için 200TL-300TL ücret ödersiniz en fazla.
Yurtdışındayım sokak ortasında zaten yapamam. Burda kimse lifini kullandırmaz. Benzinliklerde kanal da yok. Bir kapalı garajda bu işi yapacağım.

5/1 Manuel şanzıman 1.9 Lt.

7/1 Yarı Otomatik şanzıman 1.7 Lt.

golf6 şanz. man. yağı.png

*****************************************************************************************************************************

golf6 şanz. auto. yağı.png

Geri
Üst Alt