Merkezi Kilit Sorunu

boogeyman0765

Yeni Üye
İsim
Dadaş
Arkadaşlar merhaba,

Golf 7 marka aracımda sağ yolcu kapısı kilidi çalışmıyor. Daha önce benzer konuyu açan arkadaşlar olmuş ancak nihai çözümü bulamadım. Aynı sorunu yaşayan/yaşayacak olan arkadaşlar için daha detaylı, derli toplu bir başlık açmak istedim.

Soruna gelecek olursak;
--- Sağ kapı açık konumdayken kumandadan arabayı açtığımda normal kilit açma sesi(tık) çıkıyor, ancak kilitlemeye kalktığımda sağ kapı kilitlenmediği gibi merkezi kilit 2 defa ses(tık tık) çıkarıyor.
--- Sağ kapı kapalı konumdayken(manuel kilitleyince) bu defa kumandadan arabayı açtığımda merkezi kilit 2 defa ses çıkarıyor. Ancak kilitleme tuşuna bastığımda aynı ses çıkmıyor. Zira kapı zaten kilitli konumda.

Yetkili servis kilit değişimi dedi ve 3.000TL üzerinde bir maliyet çıkardı. Ben kendi imkanlarımla kilidi çıkardım. Motoru dışarı alıp devre temizleyici ile iyice yıkadım, Ayrıca içeride kömürlere denk gelen kısmı da zımpara ile temizledim. Gel gelelim sorun devam ediyor.

Sorunu daha farklı nasıl çözerim? Sizin önerileriniz var mıdır? İlgili işleme ait fotoğraf ekledim. Video da koyacağım ancak sabah çalışmayan şey şimdi çalışıyor :) Tekrar bozulunca düzenlerim mesajımı 😅

Hazır döşeme vs dışardayken sizlerin de fikrini alıp onları uyguladıktan sonra kapatayım diyorum.

Desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• EED03E6D-5D5B-46E9-AE82-1EBD656DF674.jpeg
    EED03E6D-5D5B-46E9-AE82-1EBD656DF674.jpeg
    309.8 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Benzer sorunu golf 5 de yaşadım. İçerde swithc'ler var, ufak butonlar onlarda sorun oluyor. Ben komple mekanizmayı değiştirdim. Yan sanayileri oldukça ucuzdur. Yan sanayi alıp takabilirsiniz.

Upvote 0
Benzer sorunu golf 5 de yaşadım. İçerde swithc'ler var, ufak butonlar onlarda sorun oluyor. Ben komple mekanizmayı değiştirdim. Yan sanayileri oldukça ucuzdur. Yan sanayi alıp takabilirsiniz.
Switch dediğiniz eklediğim fotoğrafta gözüken tamiri mümkün şeyler mi?

Upvote 0
Switch dediğiniz eklediğim fotoğrafta gözüken tamiri mümkün şeyler mi?
hayır onlar değil, golf 5 ile aynı değil kapı modülü o yüzden yerlerini bilemiyorum ama 500tl yan sanayi kapı kilidi. içerdeki ufak bir parçayı almaya kalksanız benzer paralar gidecek.

Upvote 0
Merhaba işaretli switch leri kontrol edin. Ayrıca motorun kömürleri yerlerinden kaymış düzeltip çok dikkatli takmanız lazım direk yerine oturtamazsınız kömürleri bozarsınız takarken bir şekilde kömürleri sağa ve sola çekmeniz lazım sonra serbest bırakacaksınız

Ekli dosyalar

• EED03E6D-5D5B-46E9-AE82-1EBD656DF674.jpeg
    EED03E6D-5D5B-46E9-AE82-1EBD656DF674.jpeg
    373.9 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Upvote 0
Switchler birbirinin aynısı mı olmalı, fotoğrafları ekledim ve birisinin ucu içeride gibi :)

Ben mi yaptım bilmiyorum ama kırık gibi

Ekli dosyalar

• 2D2F8355-C1C5-4645-A81B-8F37FFEF07DC.jpeg
    2D2F8355-C1C5-4645-A81B-8F37FFEF07DC.jpeg
    108.8 KB · Görüntüleme: 16
  • D56C1629-DBCD-4241-AB69-8D48A2C8350C.jpeg
    D56C1629-DBCD-4241-AB69-8D48A2C8350C.jpeg
    147.1 KB · Görüntüleme: 16
Upvote 0
Aynı olması lazım karşısına gelen mekanizmayı koyup bakabilirsiniz hareket ettirince switch e basması lazım.

Upvote 0
yüksek ihtimalle o kırık olan yüzünden oluyor. Değilse de ona benzer başka bir switch vardır.

Upvote 0
Tamir edemedim ve yeni kilit almam gerekiyor arkadaşlar :( Çıkma veya yan sanayi düşünüyorum. Yan sanayi alırsam sorun yaşar mıyım? Açma kapama da senkronizasyon problemi olur mu?

Febi marka yan sanayi ürün buldum arkadaşlar 650TL'ye. Nasıl bilirsiniz? @yusuf @onerkilic

Son düzenleme:
Upvote 0

Geri
Üst Alt