Aidatlar / kombi masrafları 2023

Savatage

Uzman Üye

İsim
savatage
Bugün

12 daireli oturdugum apartmanın aidatı
360 liradan 880 liraya çıktı. (Apartman görevlisi yok maaşı yok)
Yönetici toplantı yapmadan vermis ayarı girise asmış yazıyı (2022 yılbasından bu yana dogalgaza %163 zam bu aidat artışına denk aslında, itirazlık durum yok yani)

***Sizlerin merkezi sistem ısıtmalı aidatlarınız ne kadar ?

*** Kombi olanlar ? Kasım+aralık+ocak+şubat+mart

Aylık ortalama faturanız gecen kış ne idi bu kış ne olur ?

Allahtan sehirlerde demokratik olarak her ev doğalgazla ısınıyor.

Yan apartman benzinle
Bizimkisi motorinle ısınsa ?

Al sana Bir dizel hüsranı daha

136 m2 rezidans, kapali otopark, güvenlik+resepsiyon+temizlik+ 4 asansör+hidrofor (33 kat mecbur), spor salonu+havuz+peyzaj = 704 lira aidat

Merkezi sistem kontörlü isinma, kontör= 1.10 kurus, aylik isinma+sicak su bu kis 750 lira civari tahmin ediyorum, ama bizim izolasyon cok iyi arti olarak isicam var, birde ben cok sicak sevmem, 1000 lira üstünde ödeyen kücük cocuklu aileler olur.

2021 sonu Aidat 350 lira, kontör tam hatirlamiyorum ama 40 kurustu sanirim

Isitma dahil 880 lira uygun bence ama 12 ay boyunca 880 lira mi? @Savatage, yazin indirim yok mu?

136 m2 rezidans, kapali otopark, güvenlik+resepsiyon+temizlik+ 4 asansör+hidrofor (33 kat mecbur), spor salonu+havuz+peyzaj = 704 lira aidat

Merkezi sistem kontörlü isinma, kontör= 1.10 kurus, aylik isinma+sicak su bu kis 750 lira civari tahmin ediyorum, ama bizim izolasyon cok iyi arti olarak isicam var, birde ben cok sicak sevmem, 1000 lira üstünde ödeyen kücük cocuklu aileler olur.

2021 sonu Aidat 350 lira, kontör tam hatirlamiyorum ama 40 kurustu sanirim

Isitma dahil 880 lira uygun bence ama 12 ay boyunca 880 lira mi? @Savatage, yazin indirim yok mu?
Yaz / kış 12 ay aynı aidat evet

Bu arada 1 ocak tan itibaren bu güne
Elektrik + doğalgaza gelen zamları buradan dogrulayabilirsiniz.

https://t24.com.tr/haber/elektrik-ve-dogalgaz-fiyatlari-son-1-yilda-ne-kadar-zamlandi,1056455

Bende 5 katlı 8 haneli altta 2 dükkan olan 6yıllık bir apartmanda oturuyorum.Yöneticilik işini ben yapmaya çalışıyorum.
Isınma durumumuz her daire tek ne yakarsa kendine kombili şekilde.merkezi değil.
Geçen yıl aidatimiz 60tl idi.
Temizlik 180
Asansör bakım 120
Otomat 60-70 arası geliyordu.
Bu yıl gelen zamlardaydolayı
Temizlik 350
Asansör bakım 200
Otomat ta 130-150 arası geliyor.
Bende kimseye sormadan 100tl yaptım aidatı.
800tl toplanıyor 700masraf 100de kalıyor binaya.
Geçen yıl doğal gazın metreküpü 4tl gibi birşeydi sanırım bana 400-500 arası gibi birşey geliyordu
Son aylara doğru termostat bağladım ve çok faydasını gördüm.Günduz hiç yanmıyordu kombi
Şu anda metreküpü 10tl.
Annemlerden biliyorum en kısıkta yakarlar tüm odalar yanar 35derecededir kombi günde 6-7 metreküpü yakarlar bu yıl en az gelse ayda 1800tl gelir.

KMK yapiyoruz sanki,

Bizimde 3 bina butik site, 18 daire var 3 guvenlik+havuz+spor salonu ve daha hic kullanilmamis sauna var. 1850tl aidat ama yakin zamanda zamlanacak bakalim. Sonra yilbasinda gene zamlanacak. Isinma yok bu arada kombi

Binamız kalabalık 78 daire olduğu için aidatımız şimdilik aylık 160 tl.

Sıcak su kazanı ortak, son aylar 100 tl civarında doğalgazla su ısıtma faturası geliyor. Kullanıma göre + 80 tl sıcak su tüketimi faturası çıkıyor.

Isınma ortak merkezi sistem ancak payölçer var çok ısınan çok ödüyor, az ısınan az.. Kapatayım hiç ödemeyeyim durumu yok; alt limit var onun altında faturası gelen olursa üstüne sistem tamamlıyor.

Ev ufak sayılır 100 m². Isınmayı seviyoruz ancak çok değil, 2 3 4 5 seviyeleri var petek üzerindeki vanalarda, odaların çoğu 3 ile 4 arasında ayarlı durur. (Evin içinde çorapsız ve tshirt ile gezmeye yetecek bir sıcaklık yani)

Dış cephe yalıtımı var 6 yıllık yeni bir bina, pencereler pvc ve ısıcamlı, tek sorun cephemiz kuzey. Ancak çok sayıda daire oluşu ve kimsenin de vanaları kapatmayışı komple bina olarak ısınmamıza sebep oluyor ve şehrimizdeki diğer apartmanlara göre çok ekonomik olduğunu eş dostla konuştuğumuzda anlıyorum.

Merkezi Doğalgaz Isınma sistemi havaların durumuna göre genelde Ekim Nisan arası çalışıyor.

Bunlar Geçen seneki fatura rakamları;

Ekim 108 tl
Kasım 155 tl
Aralık 246 tl
Ocak 284 tl
Şubat 194 tl
Mart 276 tl
Nisan 90 tl

Bu sene de zamlara paralel 2-3 katı arasında rakamlar gelecektir diye tahmin ediyorum.

Yeni zamlandı bizimki.
2400₺

4 apartmanlı site. Merkezi sistem, apartman görevlisi, yaz aylarında bahçıvan, güvenlik.
Havuz, kalorimetre, kapalı otopark gibi şeyler yok.

Giderin çoğu yakıt, hatrı sayılır kısmı 27 yıllık binanın bakımı. Apartmanın ısı yalıtımı iyi olmadığı için her sene katlayarak artıyor aidat. Yeni bir eve geçeyim desen kredi yok.

Merkezi ısıtmalı site aidatları 2000+ duyuyorum artık. Kira gibi aidatlardan sitede oturmak lüks oldu.

450 TL aidat 27 daire 1 apartman görevlisi maaş+sigorta elektrik su asansör bakım temizlik gideri toplam
ısınma merkezi sistem payölçer var geçen yıl 350-600 arası 5 ay ödeme ile kapattık bu yıl bakalım nasıl olacak :)

Örneklemelere tesekkürler.

Sanırım 2-3 misli ısınma zamları icin site / apartman yönetimleri tetiktedir.

Bu basliktan cikardigimiz dersler;

Kücük butik sitelerden uzak durun, o nasil aidat öyle!!! gayrimenkul yatirimi yaparken veya dansimanlik veririken ilk baktigim konu aidattir, aidati emsallerden yüksek olan daireler primde yapmiyor. En az 400 konutluk siteler tercih edilmeli, benim oturdugum site 4500 dairelik devasa bir site, baska sorunlari oluyor ama aidat düsük oluyor.​
Izolasyon suanda yapilcak en iyi yatirim, mantolama ve isicam yoksa devlet bildigim kadariyla faizsiz kredi veriyor, degerlendirilmeli.​
Kötü günler geride kaldi, daha kötü günler geliyor enerji konusunda, bütce planlanmasina dikkat edilmeli.​
Son olarakta 23 derece üstü (ev sicakligi-hava durumu degil) isitmaya gerek yok, hava kurur ve solunum yolu rahatsizligi yapar, 23 derece arti corap yeterli olur, ama odun sobasina alisan nesili kesmez :)

Son düzenleme:
Ankara güncel 5 günlük hava durumu bu iken

Dün bugün yarın
Üsüyoruz diye bizim yöneticiyi taciz edip kaloriferleri yaktıran üst kattaki 2-3 tip var. (Gündüz de yanıyor bunların keyfine)

Bunların yüzünden aidat 880 de olur 8880 de olur.

20 derecede üsüyoruz diyen insanlık

Screenshot_2022-10-18-23-55-21-378_com.miui.weather2.jpg

Havuz, spor, sauna, guvenlik, kapali otopark, kapidan cop alma hizmeti (😅), temizlik, asansor, oto yikama, teknik eleman maasi, site yonetimi maasi, peyzaj vb

1287 oldu. Asgeri ucrete zam gelince ayni oranda zam geldi. Yazin sicak su bedeli 100₺ geliyordu. Seffaf bi sekilde her ay gider gelir kalemlerini paylasiyorlar. Bu yuzden bu fiyat yuksekligine kimse itiraz edemedi. 250 dairelik bir site. Gecen kis sene isinma ve sicak su bedeli 200, 250₺ falandi. Simdi * 3 desek kis epey zorlu gececek gibi. Yasa gerekliligi belli bir isinin altina dusmemesi icin kontrolculer var yoksa hic yanmasada sicak olacak ama temelli kapatamiyorsunuz.

Her ay boyle devasa fiyatlar odeme zorunda kalmak dusunduruyor ama simdilik elden bir sey gelmiyor.

2 yıllık bina, daireler ortalama 135 m² ve bina 3 daire üzerine kurulu toplam 15 daireden ileri gelmekte ayrıca ısı verimliliği C seviyede, geçen sene aidat 65 TL idi. (Aidat içerisinde yönetim ve temizlik, ve ortak alan elektriği var.) Bu sene gelen zamlar ile aidat 170 TL oldu. Geçen sene doğalgaz faturasını kontrol ettiğimde maksimum 500 TL civarında bu sene muhtemel 1200 TL'nin üzerine çıkar, balkonları cam balkon yaptırdıktan sonra ısınma daha da iyileşti.

Geri
Üst Alt