Yağ Sıcaklık değerleriniz

KB

Üye
İsim
Samil
Merhaba arkadaşlar,

Sürücü bilgi ekranında ilk zamanlar anlık tüketim açık durmaktaydı. Böyle araba mı sürülür deyip, anlık hıza çevirmiştim. 

Geçen de yağ sıcaklığına çevirdim. 

Dün 5dk lık sıkışık trafikte 97 dereceyi gördüm.

Daha havalar ısınmamışken bu değer bana yüksek geldi. 

Araç 1650km de. 

Sizlerde durum nedir? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam bahsettiğiniz yağ sıcaklığının DSG ile bir ilgisi yok yalnız. Araç bilgi ekranından gördüğünüz yağ sıcaklığı, motor yağ sıcaklığıdır. 90-105 arası oynayabilir. Sürüş şekline göre.

Ben onu Dsg sanmıştım. 

O zaman konu kilit :)

Sonuç olarak sürücü ekranında Dsg nin hangi modda ve kaçıncı viteste olduğu bilgisi dışında başka veriye ulaşamıyoruz.

Ben onu Dsg sanmıştım. O zaman konu kilit [emoji4]

Sonuç olarak sürücü ekranında Dsg nin hangi modda ve kaçıncı viteste olduğu bilgisi dışında başka veriye ulaşamıyoruz.
4d98e160535463caef06045a6e409115.jpg

4 saat dur kalk yaptı bu dsg. Kolay kolay birşey olmaz sanırım. Olur da dsg çok ısınırsa, aynı ekrandan şanzıman aşırı ısındığı uyarısı alırsınız zaten.

Bende yağ sıcaklığı 90 derece olmadan ve de 90 derece olduktan sonra bi kaç dk devirli kullanmadan kesinlikle basmıyorum, aracı zorlamıyorum. 

Abartıyor muyum ? :)  

@EMRAH ATTS @calik @silvershadow @kimi-emd @ansolak @burak_ @maniax @yarchi hocam ?
cihan hocam doğru yapıyorsun. yağ yeterli sıcaklığa ulaşmadan yüksek devirli ve sıkıştırarak kullanmak tavsiye edilmez. yağ yeterli akışkanlığa ulaşmadığı için motor parçalarının sürtünmesi bu dönemde fazladır

@jajaja Tam da öyle yapmanız gerekiyor, en iyisini yapıyorsunuz.

Yağ sıcaklığı 1.6 TDI 90 BG de 90 - 92 C normalde şehir içi ve şehir dışında 100 km/saat gibi hızlarda.

Şehir dışında 100 km/saat üzeri çıkarsanız 100 - 110 olabilir.

Yazın 35 - 40 C dış ortam sıcaklığında Torosları tempolu çıkarken anlık 115 - 120 değerlerini de gördüm.

Aracımda ekranda sürekli yağ sıcaklığı verisi açıktır ki yağ ısınmadan gazlamam.  

Race modda aracı zorladığımda 100-110 arası seyreder yağ sıcaklığı ,üstüne çıktığını hatırlamıyorum...

Konuyla alakalı değil ama @calik hocam,yeni benzin alınca araç sanki daha agresifleşiyor gibi,psikolojik bir şeymi bu ?

Bugün bin km sonrası biraz açmak için 4-5 bin devirde kullandım, 102 olmuştu yağ sıcaklığı 91-92 den :)

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Aracımda ekranda sürekli yağ sıcaklığı verisi açıktır ki yağ ısınmadan gazlamam.  
Race modda aracı zorladığımda 100-110 arası seyreder yağ sıcaklığı ,üstüne çıktığını hatırlamıyorum...

Konuyla alakalı değil ama @calik hocam,yeni benzin alınca araç sanki daha agresifleşiyor gibi,psikolojik bir şeymi bu ?
Dış ortam sıcaklığı yüksek olmadığı için 110 C değerini geçmemiştir.

Yeni yakıt alımında agresifleşme hissi psikolojik olsa gerek.

Benim bildiğim sadece DPF rejenerasyonu yakıt deposundan etkileniyor. 1/4 seviyenin altında rejenerasyon yapmıyor sadece (Dizel motor). Yani Dizel motorda DPF dolmuş olsa, yakıt az diye yapamadığı rejenerasyonu yakıt alınca yapsa biraz performans iyileşebilir.

Sizin ki Benzinli ise, bilgim dahilinde, psikolojik diyorum :)

Geri
Üst Alt