Bi-Xenon farlar ve Led Gündüz farları

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ

Opsiyonel donanım kodu: PXB

Tutarı: 3.315 TL.  (Vergiler dahil)

Muafiyet ve Zorunluluklar: ................

U Ledli tabir edilen Bi-Xenon farlar ve Led Gündüz farları ya da Bi-Xenon Plus'lar

0qlEr9.jpg
a5dzN5.jpg

İlki PXA opsiyon kodlu Basic Bi-Xenon bu farlar Xenon aydınlatma gücünü ve gece yolculuklarında net ve yormayan ışınının farkını derhal fark ettirecektir. Bu farın içerisinde statik dönüş farı da denilen ve 40km'ye kadar hızlarda döneceğiniz yöne yaptığınız direksiyon hareketiyle viraj içerisini aydınlatmak suretiyle sürüş emniyetine eşsiz katkısı olan bir sistemle birlikte geliyor. (diğer farlarda da bu sistem var)

Özetle Bu  ikisi arasındaki yegane fark ilk bakıldığında görülen U biçindeki gündüz LED farları ancak 1600Tl edecek tek fark değil elbette....

Belki de en önemli fark Basic modelinde de olan ancak sabit farların PXB opsiyon kodlu Bi-Xenon farlar ve gündüz LED farlarında hareketli mercek farlara dönüştürülmüş olması. Bu  farlar diğerinden farklı ve fazlalık olarak viraj aldığınız esnada hızınıza bağlı olarak 15 km/h hızdan itibaren virajın içerisini aydınlatıyor. Ayrıca sürüş hızına duyarlı ve hızınız arttıkça daha ileri bir noktaya ve daha kuvvetli aydınlatma sağlıyor.

LED Gündüz farları sonuna kadar verilen parayı hak eden bir özellik...

Tek özelliği U biçiminde yanan farlarıyla görsel zenginlik katmak değil elbette.

İşlevsel olarak da oldukça etkin özelliklere sahip.

Hıza duyarlı ve viraj içini aydınlatma sistemi, güçlü beyaz ışığıyla uzun gece yolculuklarında gözlerinizin yorulmasını engeller.

İlk açılıştaki testi etrafınızdakilerin ilgisini kendisine toplamaya yeter...

Dönüşte kullanlıacak statik viraj farları farlara entegredir; sislerinizin yanı sıra bunlar da yanar

U ledlerin Otoyolda ve uzun yolda dikiz aynasında derhal fark edilmenizi ve yol verilmesini sağladığından yollarda yaratacağı saygınlığı garanti

Farlarınız yanmazken de yanan U biçimindeki gündüz farları aynı ilgiyi sokaklarda devam ettirmenizi yanınızdan geçen halojen farlı araçların kıskanç bakışlarına karşı aynanızda bir nazarlık kesin olsun...

İç kısımda Basic Bi-Xenonlarda gündüz farı yerine yanan halojen farlara yer ve ihtiyaç olmadığından noktasal olarak yanan ledleri işlevini yitirmiştir.

zAa0LY.jpg
IMG_18342.jpg

j5Xypr.jpg

7k76d5.jpg

QAvVGZ.jpg
NqlZJX.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
bişey dikkatimi çekiyor bir kaç gündür. mesela sabah kapıları açıyorum. far anahtarı autoda. hava güneşli. farlar yanmıyo. daha sonra aracı çalıştırıyorum hop xenonlar yanıyor. hava bildiğiniz aydınlık ama. işe kadar hiç sönmüyo farlar.

mesela yine akşam bugün işten dönerken hava yağmurlu kapalı falan. kilometrelerce uled lerle gittim baya. hava artık iyice yağmura çevirip kararınca anca yaktı.

farların otomatik yanması orta ayarda.

tutarsızlık seziyorum gibi...

bir de leaving home aktive olmasa bile aracı çalıştırınca xenonların yandığı oluyor. nasıl bir algoritması var çözemedim  s=alala

@maniax

İşe giderken batıya görüyorsunuzdur. Hep gölgede kalıyordur sensor belki de. Yanlız bu tez dönüş yolunda çürüyor :)

yusuf dedi:
@maniax

İşe giderken batıya görüyorsunuzdur. Hep gölgede kalıyordur sensor belki de. Yanlız bu tez dönüş yolunda çürüyor :)
hocam giderken doğu ve sonra kuzey, gelirken güney ve sonra batı  :)

Mercedes, BMW, Audi marka araçların bazı modellerinde bulunan selektör yapıldığında flaş gibi patlama olayı u led olan arkadaşların aracında mevcut mu acaba? Bende u led yok denedim patlama da yok. Olmasını isterdim şahsen. Özellikle uzun yolda çok etkili.

mandufla dedi:
Mercedes, BMW, Audi marka araçların bazı modellerinde bulunan selektör yapıldığında flaş gibi patlama olayı u led olan arkadaşların aracında mevcut mu acaba? Bende u led yok denedim patlama da yok. Olmasını isterdim şahsen. Özellikle uzun yolda çok etkili.
malesef o şekilde olmuyo bizimkiler hocam. bmw lerdeki perde mekanizmasıyla bizdeki farklı. aslında patlama olmuyo gibi geliyo ama gece bi arkadaşınızı önünüze alıp selektör yapın. indikten sonra size "abi gözümü...." diyecektir emin olun  :D

bmw ler kadar olmasa da güzel selektörümüz var. benim en memnun olduğum yanı çok hızlı tepki vermesi. her tık yapmaya anında çakıyo. mesela leon kullanmıştım. 4 kere tık yapıyodum o 2 çakıyodu.

@maniax

Aynen hocam selektör işi flaşlı olmasada iyi bencede dün gece banada oldu aynısı herhalde gözünü aldı benim kısalar selektör yaptı bende tabi kendinden emin bi şekilde karşılık verince karşılık gelmedi :) o anki duygularımı anlatamam :D

@maniax

Murat Hocam en kısa zamanda birini karşıya geçirip selektör testi yapacağım. Merak ettim. Tepki süresi konusunda katılıyorum size. Başka marka araçlarda denemedim hiç ama dediğiniz gibi bastığınız gibi selektör yapıyor. :'(

mandufla dedi:
@maniax

Murat Hocam en kısa zamanda birini karşıya geçirip selektör testi yapacağım. Merak ettim. Tepki süresi konusunda katılıyorum size. Başka marka araçlarda denemedim hiç ama dediğiniz gibi bastığınız gibi selektör yapıyor. :'(
yani şöyle diyim bize görünen şey sadece ışığın ufuk çizgisinin 50 cm yukarı kalkmasından ibaret. ama önünüzdekiler ve tabelalar için aynı şey geçerli değil. :) tabelalara da çakıp dikkat edin. bembeyaz yapıyo valla taa ötedekileri bile.

@maniax  @KabileReisi @mandufla

Mercedes Xenon kit olarak Osram D1S ampul ve Bosh Gen5 balast kullanıyor.  En çabuk ısınan sistem bu diye biliyorum. Mercek olarak Hella kullanıyorlar. Perde hızı çok iyi ve bizimkiler gibi çok az bişey yukarı kalkmıyor. Yeri göğü aydınlatıyor. Bizim Focus'ta mevcut kendileri [emoji4] çok hızlı be usta diyorum. Ama Golf'lerimiz de çok iyi kesinlikle kötülemiyorum. Sonuçta o Mercedes yani [emoji2]

Eğer canınız gıcıklık falan yapmak istiyorsa akşam üzeri hava tam kararmadan farları kapalı konuma alıp selektör ata ata gidin. Hatta sislerin de uzunlar ile beraber yanıp sönmesini açalım iyice delirsin millet [emoji28]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt