Maddi Hasarlı Trafik Kazası Değer Kaybı

İsim
Gürkan
Araç
Golf 7.5 Comfortline 1.4 TSI 150 Hp DSG
Kıymetli arkadaşlar 2018 Golf DSG 150Hp Comfortline Cam tavan aracıma kırmızı ışıkta dururken arkadan bir araç çarptı araç sürücüsü 300 promil alkollü çıktı. Alkol teminat kapsamı dışında olacağı ve sigorta şirketinin masrafı karşı tarafa rucu edeceği için ve araca tramer işleyeceği için adama aracı cepten yaptırmasını talep ettim kabul etti. Araç yetkili serviste 15 gün kaldıktan sonra arka bagaj kapağı ve arka tamponu değişti. Adamdan 70.000 TL Değer kaybı istedim adamda bi ekspere soracağını bilgi alacağını söyledi böyle bir durumla karşılaşan varmı ? Saygılar

1- alkollü aracın trafik sigortasını devre dışı bıraktınız ve karşı taraf vw yetkili servisteki tüm hasarı cebinden ödedi doğru mu ? (Ödedimi hakkaten cebinden?)

Bu sorunun cevabından sonra

Esas konuya (deger kaybına gelicem)

Enteresan. Gecmis olsun. Arabam.com uygulumasi ile, aracinizin 100k km olarak ve beyaz renk olarak degerlenmesine baktigimda 624k dan 599k ya dusurdu bagaj kapagi ve tampon degisince. Bilginize.

70000 sadece değer kaybı için mi istediniz? eğer öyleyse şimdi aracı satacak olsanız 70000 altına mı ilana koyacaksınız?

1- alkollü aracın trafik sigortasını devre dışı bıraktınız ve karşı taraf vw yetkili servisteki tüm hasarı cebinden ödedi doğru mu ? (Ödedimi hakkaten cebinden?)

ödemezse kasko vasıtasıyla icraydı avukattı yine kendisi uğraşacak.

Evet ödedi hepsini peşin istedim servisteyken

70000 sadece değer kaybı için mi istediniz? eğer öyleyse şimdi aracı satacak olsanız 70000 altına mı ilana koyacaksınız?
Emsal ilanlara bakıyorum. Aracı 50 aşağısına yazmam lazım ki satılabilir seviyede olsun. Araç 17 gün serviste kaldı. Araçtan yoksun kalma bedeli olarakta 20 bin diye düşündüm.

ödemezse kasko vasıtasıyla icraydı avukattı yine kendisi uğraşacak.
Rücu işleri karışık.
Yukarda karsı tarafın trafik sigortasını devre dışı bırakma demistim ama
Düzelteyim
Alkollü tarafın trafik sigortası zaten devre dışı ...alkol varsa ben yokum diyor kanuna göre

Ortada hasarlanan golfün tamir ihalesi @gurkanyilmaz ın kasko şirketine kalıyor doğal olarak.

Kendi kaskosundan yaptırıp , kasko her masrafını alkollü şahıstan rücu edecekti ....(sistem senaryo aynen böyle işleyecekti)

@gurkanyilmaz ,,, naz etmeden servis faturasını ödeyen insan varmış demekki.

Anlaşıp Ödemese sizin kaskonun açacagı dava 1,5 yıl sürerdi zaman kazanırdı

Vw yetkili servisin faturası kaç TL ?

Buna göre bi deger kaybı kopyası çekelim?

Rücu işleri karışık.
Yukarda karsı tarafın trafik sigortasını devre dışı bırakma demistim ama
Düzelteyim
Alkollü tarafın trafik sigortası zaten devre dışı ...alkol varsa ben yokum diyor kanuna göre

Ortada hasarlanan golfün tamir ihalesi @gurkanyilmaz ın kasko şirketine kalıyor doğal olarak.

Kendi kaskosundan yaptırıp , kasko her masrafını alkollü şahıstan rücu edecekti ....(sistem senaryo aynen böyle işleyecekti)

@gurkanyilmaz ,,, naz etmeden servis faturasını ödeyen insan varmış demekki.

Anlaşıp Ödemese sizin kaskonun açacagı dava 1,5 yıl sürerdi zaman kazanırdı

Vw yetkili servisin faturası kaç TL ?

Buna göre bi deger kaybı kopyası çekelim?

Ekli dosyalar

• C4856F68-7CF8-43D0-97BD-D37A6FDEC278.jpeg
    C4856F68-7CF8-43D0-97BD-D37A6FDEC278.jpeg
    85.1 KB · Görüntüleme: 113
Hocam tamamen amatör bir 2. el takipcisi olarak (boyasız hasarsızlar + hasarlılar)

Dedim ya amatörce (eksper degilim sigortacı degilim)

Faturanın max 1/2 sine denk gelecek sekilde max 50 bin

Dipten (makul) 40 bin deger kaybı var

Ayıp yavvv Yüce ulu yetkili servislere 93 bin fatura
Tampon + bagaj kapağı aracın 1/6 sına mı denk geliyormuş ?

İşcilik ? Ne isciligi ? Tamir yok cekiç yok söktak yenisini montajla

Benim beklentim max 55-60 bindi fatura için

Benim bildiğim değişiklik olmadı ise sadece bagaj kapağı için değer kaybı alabilirsiniz. O da ne olur bilemem. Hadi en üstten bagaj kapağı bedeli diyelim.
Yoksun kalma 15 gün için 20.000 TL çok fazla. Karşı taraf ile davalık olduğunuzda size onu vermezler. 15 gün adamdan aynı araçtan isteseydiniz maksimum 10.000 TL kiralama bedeli verirdi size araç kiralardı.
Bence 70.000 gözden geçirin. Mahkemelik olursanız bu fiyattan avukatlık masraflarıda sizden çıkabilir. Adam muhtemelen 70.000 e çok diyecek.
Ama tüm bu yazdıklarım yoksun kalma haricinde plastik aksamdan değer kaybı alınamıyor oluşundan dolayı.

Geçmiş olsun öncelikle serviste tamir süreci de biraz uzun sürmüş.

Karşı taraf her ne kadar alkollü kaza yapmış olsa da, sonrasında böyle davranan insan zor bulunur valla. Gitmiş 93 bin tl çektirmiş karttan. Hem de en pahalı yer olan yetkili serviste onarım.

Tamam kasko şirketi yine kendinden alacaktı bu rakamı, belki biraz fazlasını.
Ama sizin araca hasar kaydı işlememiş oldu şu anda. Herkes kabul etmez bunu. (Yoksa satılırken ilanına yazacaktınız 93 bin hasar kaydı var ama Ağır hasarlı değildir diye, çok bir cezbetmiyor alıcıyı bu durum)

Yapılabilecekleri bu işlerden net anlayan bir avukata danışmakta fayda var.

Tekrardan geçmiş olsun.

Hocam tamamen amatör bir 2. el takipcisi olarak (boyasız hasarsızlar + hasarlılar)

Dedim ya amatörce (eksper degilim sigortacı degilim)

Faturanın max 1/2 sine denk gelecek sekilde max 50 bin

Dipten (makul) 40 bin deger kaybı var

Ayıp yavvv Yüce ulu yetkili servislere 93 bin fatura
Tampon + bagaj kapağı aracın 1/6 sına mı denk geliyormuş ?

İşcilik ? Ne isciligi ? Tamir yok cekiç yok söktak yenisini montajla

Benim beklentim max 55-60 bindi fatura için
Çarpmanın etkisiyle elimdeki cep telefonu teyibe fırlayınca teyipin ekranı bozuldu 32.000 TL ekrana yazdılar

Çarpmanın etkisiyle elimdeki cep telefonu teyibe fırlayınca teyipin ekranı bozuldu 32.000 TL ekrana yazdılar
Şaka dır bu yani ??

Bunu da mı gıkını çıkarmadan ödedi 300 promilli vatandaş ? (karttan 93 bin lira çektirirken Halen ayılamamış olma ihtimali var ???)

Şaka dır bu yani ??

Bunu da mı gıkını çıkarmadan ödedi 300 promilli vatandaş ? (karttan 93 bin lira çektirirken Halen ayılamamış olma ihtimali var ???)
Abi işte öyle olmuş bulundu .

Geri
Üst Alt