Life Paket Araçta Oluşan Uyarılar

MartinEden

Yeni Üye
İsim
mehmet
Herkese selamlar, life paket aracımız 1 senesini doldurdu. Başıma şöyle bir olay geldi. Malum manevra frenleme diye bir olay var. Bazı durumlarda kurtarabiliyor ama benim araca mı özel anlamadım ama her türlü ufak tefek tümsekler de bile kafasına göre devreye girip aracı ani bir şekilde durdurabiliyor. Mesela otopark girişlerinde veya çıkışlarında bir anda tırmanış veya iniş başlar ya orada bile devreye girip aracı durduruyor. (frene basılı tuttuğum halde bile.) En son yine otopark girişinde bunu yaptı o günden sonra araçta hatalar silsilesi meydana gelmeye başladı.

Mesela geçen gün araca bindim, ilk çalıştırmada manevra frenleme devre dışı, yokuş kalkış destek devre dışı, auto hold devre dışı, yine bir kaç daha uyarı yazısı çıktı onları unuttum ama bu uyarıları verdi. 1 saat önce de hiç alakasız arka park sensörü tarzında bir uyarı çıktı ve sarı ünlem işaretiyle birlikte orada kaldı. Sonradan aracı geri vitese takınca, kamerayı falan açıp uyarı ortadan kayboldu. Gözüken uyarıların tüm fonksiyonları çalışıyor, o konuda bir hatayla karşılaşmadım ama sürekli bir uyarı ve devre dışı yazısı çıkması can sıkıcı bir hal almaya başladı.

Cok gecmis olsun. Kışın on sensorler kar ile kaplandiginda vermisti bahsettiginiz sari unlemli uyariyi. Temizleyince gecmisti. Sizde daha farkli bir problem var gibi bir servise sorun bence. Uyarilar aracin beyninde kalmistir inceleme yapabilirler diye dusunuyorum.

Upvote 0
Hocam bildiğim kadarıyla manevra frenleme fonksiyonu devre dışı bırakılabiliyor menüden, ya da hassaslık ayarı olması lazım.

Upvote 0
ilk çalıştırmada manevra frenleme devre dışı, yokuş kalkış destek devre dışı, auto hold devre dışı, yine bir kaç daha uyarı yazısı çıktı onları unuttum ama bu uyarıları verdi. 1 saat önce de hiç alakasız arka park sensörü tarzında bir uyarı çıktı ve sarı ünlem işaretiyle birlikte orada kaldı. Sonradan aracı geri vitese takınca, kamerayı falan açıp uyarı ortadan kayboldu. Gözüken uyarıların tüm fonksiyonları çalışıyor, o konuda bir hatayla karşılaşmadım ama sürekli bir uyarı ve devre dışı yazısı çıkması can sıkıcı bir hal almaya başladı.
Aynı arıza uyarı ışıkları (hatta fazlası) çok tozlu bir yerden geçince ben de yaşamıştım.

Kontak açıp kapatmak kısa süreli çözüm olunca, pc ile bağlanıp tüm arızaları sildim, sonrasında bir daha yaşamadım.

İlk zamanlar abs sensörleri ile ilgili problem var sandım ama tekrarlamadı.

Sensörlerin kirlenmesinden olabilir belki. Arızayı verdiği zaman 1200 km uzun yol yapmıştık aracın önü çok kirli idi. Tozlu yol da tuzu biberi oldu sanırım sensörlerin çalışmasını etkilemede...

Manevra freninin gereksiz devreye girmesi konusunda birşey diyemeyeceğim.

Ben de 2 kere yaşadım biri kaldırım taşı biri ot idi. Durum kontrolümde idi ama sanırım biraz gaza fazla bastığım için yapay zeka(yazılım&program diyeyim yada) tehdit algılamış olabilir.

O değil de araçta yolcu varsa bu durumun benden kaynaklanmadığını açıklamak zorunda hissediyor insan. Çocuk bile soruyor baba niye öyle yaptın ? 😀

Ekleme: benim deneyimim 7.5 kasa Golf içindi

Son düzenleme:
Upvote 0
Hocam bildiğim kadarıyla manevra frenleme fonksiyonu devre dışı bırakılabiliyor menüden, ya da hassaslık ayarı olması lazım.
ayarlar kısmından baktım ama öyle bir ayar kısmı ile maalesef karşılaşamadım.

şimdi kitapçıktan baktım sanırım onun ayarı park ayarlarından yapılıyormuş. ben normal ayarlardan bakıyordum hep. artık bir daha aracın başına geçince bakarım :D

Son düzenleme:
Upvote 0
Aynı arıza uyarı ışıkları (hatta fazlası) çok tozlu bir yerden geçince ben de yaşamıştım.

Kontak açıp kapatmak kısa süreli çözüm olunca, pc ile bağlanıp tüm arızaları sildim, sonrasında bir daha yaşamadım.

İlk zamanlar abs sensörleri ile ilgili problem var sandım ama tekrarlamadı.

Sensörlerin kirlenmesinden olabilir belki. Arızayı verdiği zaman 1200 km uzun yol yapmıştık aracın önü çok kirli idi. Tozlu yol da tuzu biberi oldu sanırım sensörlerin çalışmasını etkilemede...

Manevra freninin gereksiz devreye girmesi konusunda birşey diyemeyeceğim.

Ben de 2 kere yaşadım biri kaldırım taşı biri ot idi. Durum kontrolümde idi ama sanırım biraz gaza fazla bastığım için yapay zeka(yazılım&program diyeyim yada) tehdit algılamış olabilir.

O değil de araçta yolcu varsa bu durumun benden kaynaklanmadığını açıklamak zorunda hissediyor insan. Çocuk bile soruyor baba niye öyle yaptın ? 😀

Ekleme: benim deneyimim 7.5 kasa Golf içindi
öyle çok toz toprak olan bir yere girmedim ama son 2 ayda baya bir uzun yol yaptım. belki dediğiniz gibi bir kirlenme belirtisi olabilir. doğru düzgün de bir yere verip yıkattırmadım arabayı. hep kendim opette falan yıkadım gelişi güzel. bir ara servise uğrayıp göstereceğim artık. kir mi yoksa başka sebep mi anlaşılır :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt