Golf 7 Enteresan klima arızası

Emrahkpt

Yeni Üye
İsim
Emrah
Bugun evden çıktım normal bir şekilde klima açık termeden samsuna geldim merkezde kargoya uğradım kontak kapattım yeniden aracı çalıştırdığımda klima devreye girmedi bu 2. Oldu ilkinde motor ariza lambası yakmıştı sanayiye götürdüm usta baktı gazı var dedi bi bas klima tuşuna dedi bastım ilginç bir şekilde çalıştı sanki ustaya gitmeyi bekliyormuş gibi bugün yine aynı arızayı yaptı bu sıcak havada cacık etti bizi arabada tekrar servise götürüp baktırıcam ancsk bu durum neden olur bilen varmı? Servise gidince o değişecek bu değişecek yine öpüp duruyorlar bu konu hakkında bilgisi tahmini olan varsa aydınlatabilir mi?

Bende bir gün hastaneye gidiyorum klimada sorun yok buz gibi. İşimi hallettim yola çıktım motor ısındıktan sonra açtım baktım klima çalışmıyor daha doğrusu hiç bir şekilde hava üflemiyor. Ses var sadece kapa aç yaptım yok resetledim yine yok. Kapattım 1 1.5 ay klimasız gezdim sonra bir gün açtım sol taraf sıcak sağ taraf soğuk üflüyor. Yine kullanmadım daha sonra aracın içini süpürürken aklıma geldi torpidonun altında yeri var yattım oraya baktım dişlisi çıkmış, taktım yerine klimayı da açtım en soğuğa şimdi sıkıntısız çalışıyor. Bende herhangi bir arıza ışığı yanmamıştı servis ve sanayi her ikisi de ön göğüsün sökülüp klima motorlarının değişmesi gerektiğini söylemişti. Arızayı bu şekilde çözdüm bilginize...

Arıza ışığı yaktıysa hata kodu düşmüştür bi bağlatıp baktırsaydınız keşke, çok nadiren benim klima da devreden çıkıyor genelde düşük devirde düşük hızlarda şehir içinde ilerlerken devreden çıkıyor soğutmuyor. Sebebini de kendim cihaza bağladım hata kodunu araştırdım akü biraz zayıflayınca yaptığı kanaatine vardım. Motor lambası yakması ciddi bir sebebinin olduğuna işaret edebilir sizde

Hocam benim fan üflüyor ama klima motoru devreye girmediğinden sıcak üflüyor yani olay klima motorunun devreye girmemesi aküyü de kontrol ettim %80 şarjlı... Saat 6 gibi ustayı aradim sanayiye gitmek için arabaya binip bi çalıştırayım dedim bu sefer devreye girdi 2.defaya ariza lambası yakmadı bilgisayara bağladık ariza kodu vermedi bu sefer. ilkinde klima motoru devre dışı arızası vermişti ama arızaya düştükten sonra nasıl kendiliğinden düzelir bunu anlayamıyorum usta da bisey diyemiyor normal görünüyor dedi bunu izah edebilecek klimacı ya da elektronikçi arkadaş yok mu?

Bende bir gün hastaneye gidiyorum klimada sorun yok buz gibi. İşimi hallettim yola çıktım motor ısındıktan sonra açtım baktım klima çalışmıyor daha doğrusu hiç bir şekilde hava üflemiyor. Ses var sadece kapa aç yaptım yok resetledim yine yok. Kapattım 1 1.5 ay klimasız gezdim sonra bir gün açtım sol taraf sıcak sağ taraf soğuk üflüyor. Yine kullanmadım daha sonra aracın içini süpürürken aklıma geldi torpidonun altında yeri var yattım oraya baktım dişlisi çıkmış, taktım yerine klimayı da açtım en soğuğa şimdi sıkıntısız çalışıyor. Bende herhangi bir arıza ışığı yanmamıştı servis ve sanayi her ikisi de ön göğüsün sökülüp klima motorlarının değişmesi gerektiğini söylemişti. Arızayı bu şekilde çözdüm bilginize...
Hocam bu torpidonun altında tam olarak nerede acaba? Bi görsel ya da daha açıklayıcı tarif edermisiniz yerini?

Arkadaşlar son olarak yine aynı ariza ile karşılaştım maalesef klima kompresörü arıza yapmış usta yenisi 5000 tl dedi ayrıca bu alet ne alakası olduğunu anlayamadığım radyatörü de kilitliyormuş sökülünce belli olur dedi klima komp. + radyatör değişimi işçilik dahil 7500 tl fiyat verdi ben bu konuyla alakalı biraz araştırma yapacağım keza fiyat çok yüksek geldi bana hala daha klima araba soğuduktan sonra çalışıp bir süre (2 saati buluyor) sonra duruyor yani arızalı olan bir parça nasıl çalışmaya devam edebilir ? Bunu anlayamadım. Golf 7lerde bu durumla karşılaşabilirsiniz klima kompresörü motor çalıştıkça dönerek zamanla deforme oluyormuş yani klima açık olmasa bile kompresör kayışı dönüyormuş bilginize..

Geçmiş olsun hocam. Yüksek paralar malesef

Evet maalesef fiyatlar yüksek ve sanayi camiası hemen değiselim kafasında para kazanmak için hemen degiselim yoluna gidiyorlar Yanlız aklımı kurcalayan bir durum var ben usta arabaya bakarken ne yaptığını gözlemlerim her zaman bakarken kompresöre giden elektrik soketine ölçüm yaptığında ölçüm aletinin ışığının yandığını ama biraz ölü yandığını farkettim yani şu ki araba rolantide kompresörü kapatıyor yolda devirli giderken kapanma olmadı bu da akım beslemesi ile ilgili yani akü ile ilgili bir problem olabilir mi diye kafamı kurcalıyor aküm daha 2 yıllık akü böyle bir duruma sebebiyet verirmi ? 2.si eğer kompresör arızalı olsa hiç çalışmaması gerekmezmi? Tecrübeli arkadaşlar bu konu hakkında yorum yapabilir mi ? Acaba şüphem de haklı olabilirmiyim? Çünkü içinde bulunduğum durum ve masrafın ağırlığı ve ustaların güvensiz tavrı beni bu masrafı yapma konusunda tedirgin ediyor.

Evet maalesef fiyatlar yüksek ve sanayi camiası hemen değiselim kafasında para kazanmak için hemen degiselim yoluna gidiyorlar Yanlız aklımı kurcalayan bir durum var ben usta arabaya bakarken ne yaptığını gözlemlerim her zaman bakarken kompresöre giden elektrik soketine ölçüm yaptığında ölçüm aletinin ışığının yandığını ama biraz ölü yandığını farkettim yani şu ki araba rolantide kompresörü kapatıyor yolda devirli giderken kapanma olmadı bu da akım beslemesi ile ilgili yani akü ile ilgili bir problem olabilir mi diye kafamı kurcalıyor aküm daha 2 yıllık akü böyle bir duruma sebebiyet verirmi ? 2.si eğer kompresör arızalı olsa hiç çalışmaması gerekmezmi? Tecrübeli arkadaşlar bu konu hakkında yorum yapabilir mi ? Acaba şüphem de haklı olabilirmiyim? Çünkü içinde bulunduğum durum ve masrafın ağırlığı ve ustaların güvensiz tavrı beni bu masrafı yapma konusunda tedirgin ediyor.

Gecmis olsun

Cok eski konularda bir arkadasin basina benzer sorun vardi aku degistirerek sorunu gidermisti

Birinden odunc akü alip deneyebilirsiniz

Arkadaşlar sorun çözüldü ancak gitmediğim oto elektrikçi,beyinci,ve motor ustası kalmadı ama en sonunda arızayı bulduk en son gittiğim oto elektrikçi klima kompresorunde ariza olmadığını klimanın devre dışı kaldığında motor lambasını asla yakmayacağını ve sorunun motor hava basıncı sensorlerinden biri olabileceğini söyledi bunun ile alakalı beyinde de sensör olduğundan işini gerçekten hakkıyla yapan bir beyin ustası abimize gittim beyini söküp arıza taramasından geçirdi ve sorunun büyük ihtimalle map yani manifold hava sensoründen kaynaklanabileceğini söyledi yani motor hava basıncı sensörü yanlış ölçüm aldığından motor gücünü ve turboyu korumaya almak için motordan güç çeken üniteleri devre dışı bırakıyor aldığımız hata b10f000 tekrar motor ustasına gidip map sensörünün yenisini taktık hem klima sorunu çözüldü hem de arabanın motor ataletinde ciddi iyileşme oldu. Başına gelen olur ise sensörler konusunu dikkate alsın ben tanıdıklar sayesinde tespitlere para ödemedim kendi adıma maddi olarak nokta atışı tespit gibi oldu bilginize.

Arkadaşlar sorun çözüldü ancak gitmediğim oto elektrikçi,beyinci,ve motor ustası kalmadı ama en sonunda arızayı bulduk en son gittiğim oto elektrikçi klima kompresorunde ariza olmadığını klimanın devre dışı kaldığında motor lambasını asla yakmayacağını ve sorunun motor hava basıncı sensorlerinden biri olabileceğini söyledi bunun ile alakalı beyinde de sensör olduğundan işini gerçekten hakkıyla yapan bir beyin ustası abimize gittim beyini söküp arıza taramasından geçirdi ve sorunun büyük ihtimalle map yani manifold hava sensoründen kaynaklanabileceğini söyledi yani motor hava basıncı sensörü yanlış ölçüm aldığından motor gücünü ve turboyu korumaya almak için motordan güç çeken üniteleri devre dışı bırakıyor aldığımız hata b10f000 tekrar motor ustasına gidip map sensörünün yenisini taktık hem klima sorunu çözüldü hem de arabanın motor ataletinde ciddi iyileşme oldu. Başına gelen olur ise sensörler konusunu dikkate alsın ben tanıdıklar sayesinde tespitlere para ödemedim kendi adıma maddi olarak nokta atışı tespit gibi oldu bilginize.
Gittiğin yerin Adı ve adresini yazarsan o ustamıza belki yakın olan vardır. Başka şikayetlerinde tercih ederler. Ustanın da iyisi lazım bu devirde. İyi ustaya 500 lira fazla vereceksin diğerinin dediği sana 5000 liraya mal oluyor yani iyi usta daha ekonomik :)

Hem kötü yönlendirme hem de işinizi çözen yerleri yazarsanız süper bilgilendirme olacaktır.
Geçmiş olsun.

Arkadaşlar çözüldü diye sevindiğim arizayı yeniden verdi sevinçle sizle paylaşmak istedim ama yanlış yönlendirme yaptıysam özür dilerim gün boyu samsun gülsan sanayi biçer oto elektrikteydim son olarak sorunun beyinde olduğu noktasına varabildik ( araçtan soğuttu ) sonuç olarak beyin değişti çıkma beyin takıldı 6000 tlye patladı ancak 2-3 gün aracı kullanarak test edeceğim tekrar aynı arızaya düsecekmi diye sonucu sizlerle paylaşırım. :(

Geri
Üst Alt