Golf 7'den 308'e geçmeli miyim?

byte

Üye
İsim
Byte
Herkese merhaba,

2013 1.4tsi comfortline golf 7 aracım var. Aracın bende 6. Senesi. Artık değiştirmek istiyorum.

Gönlüm 1.6TDi highline larda ama bütçem pek yetmiyor. Öyleki o fiyatlara ve hatta altına dizel a3, dizel a180 ve 1.16i bile alınabiliyorken bir yandan da çok bulmuyor değilim.

Aslında amacım model yükseltip, otomatik ve dizel bir araca geçmek.

Lakin dediğim gibi golf ve yukarıda saydığım araçlarda model yükseltmek için bütçem yetersiz kalıyor.

Biraz daha detaylandıracak olursam üstüne 50, maksimum 60bin tl gibi bir mebla koyabiliyorum.

Dediğim gibi golf 7 dizel highline 100.000 ve altı aynı modele de razıyım lakin bütçe gene yetersiz.

Şu durumda 308 Allure paket araçlar beni çok cezbediyor. Km düşüyor, model yükseliyor. Otomatik + cam tavan ve dizel olması cabası.

Fakat vaktinde 1.4tsi golf 6 mı satıp focus hb 1.6 almış ve hiç memnun kalmayıp 4 ay içinde satıp golf 7 yi almıştım.

Şimdi aynı şeyleri de tekrar yaşamak istemiyorum. Üstelik araba alıp satmak eskiden çok kolaydı. Şimdi sattığında paran gün be gün değer kaybediyorken göze alınır mı bilemiyorum.

O nedenle içinizde 308 hakkında tecrübe sahibi olanlar varsa bana tavsiye verirler mi? 308 beni golf den sonra üzer mi? (Üzer tabi orası kesin) ama hani attan indim deyimine döner mi ortalık?

Veya 308 in kronik problemleri var mı? Yakıt tüketimi nasıl? Her türlü tavsiyelerinizi yazabilirsiniz.

Son olarak 50bin tllik ek bütçe ile sizce alternatifler nelerdir? Yada hiç macera aramamalı mı?

Bütçeyi biraz daha artırmak gibi bir amacım pek yok çünkü gönül hep iyisinden yana oluyor ve oraya çıkınca o da olur gibi sonu gelmeyen bir muammaya düşüyorum :) örneğin A3 sedanlar da albeni al beni diyor da işte 😀

Merhaba daha önce 2016 model 308 cep araç sahibi olarak şuan 2017 golf 7.5 comfortline Manuel aracım var. İnanın aklım hala 308 lerde. Aynı dolulukta golf 700 lira şuan. Eat 6 ve eat8 şanzumanlar sorunsuz. Araçların duruşu golften daha güzel. Donanımı söylemiyorum bile. Golften sonra yine 308 alacağım her türlü tavsiye ederim.

Babamlarda 308 dizel otomatik cam tavanlı kırmızı renk araç var bende golf 7 dizel manuel highline cam tavanlı beyaz, izinlerimde 308i de kullanıyorum hatta geçen sene golf mazot pompası arızası yapınca 308 ile dönmüştüm çalıştığım yere uzun yolda da bu şekilde kullandım, babamlarda bu sene 308 de adblue arızası yaşadışar servis neredeyse 20.000 masraf çıkardı biraz araştırma sonucu sistemi iptal ettirdik şimdilik sorun yok, nacizane görüşlerim şu şekilde: malzeme kalitesi ve hissiyatı olarak golf 308 den iki gömlek fazla, kapıları açıp kapatırken dahi belli olan bir fark var, iç malzeme kalitesi de öyle, kullanışlılık olarakta golf bence daha iyi malzeöe gözleri olsun klima açma kapama işi olsun, kapı ve torpido içlerinin kaplı olması olsun daha pratik bence, dış tasarım olarakta ben golf highline araçları daha albenili buluyorum ancak golf comfortline ise 308 çok daha önde, iç tasarımda ise bence golf 7 yine daha iyi, gel gelelim motor ve şanzuman mevzusuna, gerek hızlanma gerek yakıt tüketimi gerek sessizlik açısından 308 araçlar golften bence daha iyi dizel motorlarda, aynı yolu 308 ile yaklaşık 0.5 ortalama az yakarak bitirmiştim dediğim yolda memleketten Tekirdağa kadar neredeyse 1000 km, otomatik vites farkıda olunca gerçekten zevkli bir sürüş vermişti, arka diz mesafesi ve rahatlıkta da golf daha iyi benim fikrim, kendi tecrübelerime göre bir golf her zaman golftür şu anda bende araç arayışı içerisindeydim ancak fiyatlar malum denk gelirse yeni kasa a3 e geçmeyi düşünüyorum, ama 308 alır mıyım emin değilim, ama tamamen zevkler ve bütçe meselesi bu iş, 308 de insanı üzecek bir araç değil kesinlikle özellikşe sürüş hissiyatı olarak motor ve vites kombinasyonuyla

C sinifi hatchback arac sinifinin golf sinifi olarak adlandirildigini goz onune alirsak bu sinifta golf daha pahali rakipleri audi a3 bmw 1 serisi mercedes a serisi de dahil hepsi icin referans noktasidir.Biraz arastirma yaparsaniz yapilan testlerde golf un her zaman birinci oldugunu gorebilirsiniz.

Her aracin belirli ozelliklerde daha iyi oldugu noktalar elbette ki var. Ancak toplamda Golf her zaman Golf. Her seyden yeteri kadar. Toplama vuruldugunda her kullaniciya hitap edebilecek bir arac.

Fransiz arabalari elektronik arizalari ile unluler 5 yil sonunda basit bir soket vb yuzunden arizalar yasatiyorlar. Golf unde kronik sorunlari var. Bu biraz sans isi.

Alacaginiz Golf le de sorun yasabilirsiniz 308 le de.

Yillik kac km yol yapiyorsunuz? Dizel arac zamlardan once yillik 18000-20000 km yol yapildiginda avantajliydi.Su an sanirim bu durum 30000-35000 km olmustur.

Butcenize uygunsa ve donanim sizin icin yeterliyse Golf 7.5 1.0 tsi Comfortline ya da Highline dusunebilirsiniz.

Hocam a3 dizel oto kullandım bi dönem şuan 4. Golfüm var be yakın arkadaşım da 1.16d var çimdi mana da golf başka bişey bana göre 308 deneyimin yok ama C hatchback in babası bana göre golf dizel oto Highline+cam tavan tadıma doyamazsın (benim görüşüm bu şekil)

Ben olsam golf'ten sonra a3 e geçerim. a3 olmazsa düşük model a3 sedan alırdım. Lakin 50-60.000 TL vererek düşük km li daha yüksek model araca geçmek bir macera olur.

"Aslında amacım model yükseltip, otomatik ve dizel bir araca geçmek." - "üstüne 50, maksimum 60bin tl gibi bir mebla koyabiliyorum." bunu geçen sene yazsaydınız olabilirdi belki ama bu sene ancak 2 yaş üstü ve hasar kayıtlı bir otomatik olur gibi geldi bana

dizel otomatik mazda 3 bakın sonuçta japon kalitesi tatrışılmaz

Herkese merhaba,

2013 1.4tsi comfortline golf 7 aracım var. Aracın bende 6. Senesi. Artık değiştirmek istiyorum.

Gönlüm 1.6TDi highline larda ama bütçem pek yetmiyor. Öyleki o fiyatlara ve hatta altına dizel a3, dizel a180 ve 1.16i bile alınabiliyorken bir yandan da çok bulmuyor değilim.

Aslında amacım model yükseltip, otomatik ve dizel bir araca geçmek.

Lakin dediğim gibi golf ve yukarıda saydığım araçlarda model yükseltmek için bütçem yetersiz kalıyor.

Biraz daha detaylandıracak olursam üstüne 50, maksimum 60bin tl gibi bir mebla koyabiliyorum.

Dediğim gibi golf 7 dizel highline 100.000 ve altı aynı modele de razıyım lakin bütçe gene yetersiz.

Şu durumda 308 Allure paket araçlar beni çok cezbediyor. Km düşüyor, model yükseliyor. Otomatik + cam tavan ve dizel olması cabası.

Fakat vaktinde 1.4tsi golf 6 mı satıp focus hb 1.6 almış ve hiç memnun kalmayıp 4 ay içinde satıp golf 7 yi almıştım.

Şimdi aynı şeyleri de tekrar yaşamak istemiyorum. Üstelik araba alıp satmak eskiden çok kolaydı. Şimdi sattığında paran gün be gün değer kaybediyorken göze alınır mı bilemiyorum.

O nedenle içinizde 308 hakkında tecrübe sahibi olanlar varsa bana tavsiye verirler mi? 308 beni golf den sonra üzer mi? (Üzer tabi orası kesin) ama hani attan indim deyimine döner mi ortalık?

Veya 308 in kronik problemleri var mı? Yakıt tüketimi nasıl? Her türlü tavsiyelerinizi yazabilirsiniz.

Son olarak 50bin tllik ek bütçe ile sizce alternatifler nelerdir? Yada hiç macera aramamalı mı?

Bütçeyi biraz daha artırmak gibi bir amacım pek yok çünkü gönül hep iyisinden yana oluyor ve oraya çıkınca o da olur gibi sonu gelmeyen bir muammaya düşüyorum :) örneğin A3 sedanlar da albeni al beni diyor da işte 😀
Merhaba

Aslında sorduğunuz sorunun cevapları bende saklı desem yeridir. Çünkü aracım 2013 Golf 7 TDI DSG, işyerinden bir arkadaşımla aynı yerde oturduğumuz için bir hafta onun araçla bir hafta benim araçla işe gidiyoruz. Aracı da tam tarif ettiğin model 308 2017 Allure en dolu paket henüz 60bin kmde.

Gelelim kıyas aşamasına.

Aynı değişimi param olmasına rağmen yapar mıyım diye kendime soruyorum bir golf tutkunu olarak asla yapmam. Ki ben bunu aracım 190 bin km olmasına rağmen yazıyorum. Koltukların rahatlığından torpidonun kalitesine, multimedyasından motor sesine kadar golf hep bir adım önde. 60 bin km olmasına rağmen şehir içi kullandığı halde ön takımlardan ses gelmeye başladı. Vites geçişleri golfe göre daha çok hissettiriyor. diyebilirim.

Artılarına gelince otomatiği gayet iyi, hızlanması mükemmel, Yakıtı şehir içi 100km/6lt uzn yolda 4.9 lara düşüyor.

Tavsiyem yapma :)

Dizel araca geçmek için şu an 30k km yapmak lazım ki anlamı olsun. Yani dizele geçmek çok saçma.
Aracınız çok yakan bir araç değil. Bence araca 1-2 retrofit yaparak araç değişme isteğinizi bastırın :)

Golfte 1.0 tsi 1.2 tsi dan dizele geçmeye pek gerek yok gibi?
Daha öncede çok kez söyledigim gibi !
Sehiriçi 25 den az ortalama hızlarda harbi sehiriçinde Havanın yaz aylarında olduğu periyotta dizel anca ise yarar
Uzun yolda 120 yi gecmeyene
Sehirici relax trafikte ilerleyene tdi yada peugeot hdi ultra fark yaratmaz yakıt olarak

1.5 tsi tiguan dan 1.6 tdi tiguana gecmek isteyene de tam tersi hemen geç derim.

Golfte 1320 kilo orta hafif sıklette tdi tsi makası bariz degilken

Tiguan 1580 kilo ağır sıklette bariz tdi /tsi yakıt farkı var.
(Tiguanda sadece manuel tdi var o ayrı konu)

Tiguan alan yakıtına bakmaz ?? Yok öyle bisey ...öyle bir bakıyor ki !!!!

Dizel massey ferguson 18 ileri 2 geri traktör sesimi dinliycez ???

Ses dinleyen adama banyodaki contasi bozuk musluktan damlayan su ızdırap olur dogru !!!

Golfte 1.0 tsi 1.2 tsi dan dizele geçmeye pek gerek yok gibi?
Daha öncede çok kez söyledigim gibi !
Sehiriçi 25 den az ortalama hızlarda harbi sehiriçinde Havanın yaz aylarında olduğu periyotta dizel anca ise yarar
Uzun yolda 120 yi gecmeyene
Sehirici relax trafikte ilerleyene tdi yada peugeot hdi ultra fark yaratmaz yakıt olarak

1.5 tsi tiguan dan 1.6 tdi tiguana gecmek isteyene de tam tersi hemen geç derim.

Golfte 1320 kilo orta hafif sıklette tdi tsi makası bariz degilken

Tiguan 1580 kilo ağır sıklette bariz tdi /tsi yakıt farkı var.
(Tiguanda sadece manuel tdi var o ayrı konu)

Tiguan alan yakıtına bakmaz ?? Yok öyle bisey ...öyle bir bakıyor ki !!!!

Dizel massey ferguson 18 ileri 2 geri traktör sesimi dinliycez ???

Ses dinleyen adama banyodaki contasi bozuk musluktan damlayan su ızdırap olur dogru !!!
Katılıyorum hocam 1.0 1.2 den 1.6 ya geçmeye gerek yok. Depoyu fullediğinde istanbul şehir içinde hepsi aynı km yapıyor aşağı yukarı

Önermem hocam bariz bir siklet farkı var malzeme kalitesi tasarım sürüş dinamikliği olsun. Ha 308’in yeni kasası derseniz o zaman işler değişir baya yakışıklı olmuş kerata 😂

Geçen sene ben de bi değişiklik yapıp Golf yerine 1.2 benzinli 308 allure alacaktım. 2017 öncesi 1.2 benzinlilerde bir sıkıntı olduğunu öğrenip almaktan vazgeçmiş, o fiyat bandında yeni Clio almıştım. Bana da 308 alacaksan dizelden başka alma demişlerdi. Eğer bu kadar yazılan şeyden sonra fikriniz değişmez de 308 alırsanız aklınızda olsun, 2017 öncesi 1.2 benzinli 308'lerde motor arıza yapıp sandık motor ile değişmesi gerekiyormuş. Bilginiz olsun.
Alırsanız karşılaştırma konusu açarsanız sevinirim. Ben de bazen 2015 Golf'ü satıp 2020 model 308 mi alsam diye içimden geçirmiyor değilim.

308 1.2 benzinliler stabil çalışmıyor 3 sübaplı denge sorunu var motor vibrasyonlu çalışıyor ısınınca geçiyor diyorlar 1.2 ler arasında en iyi motor TSİ motor

Geri
Üst Alt