Piyasadaki ortalama fiyat belirsizliği

mstfozylmz

Yeni Üye
İsim
Mustafa
Araç
2017 Volkswagen Golf 7.5 1.4 TSI 125bg
Arkadaşlar aracımı satmaya karar verdim ancak takdir edersiniz ki piyasada belirsiz bir fiyat aralığı var. Aracımın durumunu yazıp görüşlerinizi merak ediyorum.

Aracım 2017 Comfortline 7.5 model 1.4 tsi 125 bg motora sahiptir. Şu an 110.000 km'de kaporta aksamında herhangi bir değişen veya boya yoktur. Sadece sağ marşpiyelde kaldırım sürtmesinden lokal bir boya vardır hepsi bu.

Malum sitede emsal bile olmayacak araçlara 620-640 bandında fiyatlara koyuyorlar ama ne kadarı satılıyor bilmiyorum yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    236.6 KB · Görüntüleme: 55

Malum site diyip gecmemek lazim. Piyasayi orasi belirliyor(galeriler vs). Ben de imkansiz diyerek bir bayiye gidip takasla arac almayi dusunuyordum. Aracima sahibindenin verdigi hizli sat fiyatinin bir iki tik ustunde fiyat vermisti. Tok satis fiyati elden cikarmakta zorlayabilir.

Kredi faizleri, fiyatlar, otv beklentisi vb. satislarda durgunluk oldugu soylenebilir.

Son düzenleme:
Bayramdan önce hızlı bir piyasa vardı ve bazı galericiler enflasyon ortamında malsız kalmamak için yüksekten maliyetlendiler, onların ucuza vermeye çok niyeti yok gibi, ki zaten sıfır araç fiyatları da zamlanmaya devam ediyor, ama şöyle bir gerçek var ki, arzdaki sıkıntı ikinci el araç değerlerini gereksiz yükseltmişti ve bu durumun en büyük sebeplerinden biri bankaların ucuz ucuz kredi dağıtmasıydı. Şu anda gördüğüm kadarıyla bankalar eskisi gibi kredi vermiyor ya oranlar yüksek veya çok zor onaylıyorlar. Eğer bu böyle devam ederse durgunluk devam eder gibime geliyor.

Ama bu işler kısmet işi dip ilanlar bazen çok hızlı alıcı bulabiliyor.

Bayramdan önce hızlı bir piyasa vardı ve bazı galericiler enflasyon ortamında malsız kalmamak için yüksekten maliyetlendiler, onların ucuza vermeye çok niyeti yok gibi, ki zaten sıfır araç fiyatları da zamlanmaya devam ediyor, ama şöyle bir gerçek var ki, arzdaki sıkıntı ikinci el araç değerlerini gereksiz yükseltmişti ve bu durumun en büyük sebeplerinden biri bankaların ucuz ucuz kredi dağıtmasıydı. Şu anda gördüğüm kadarıyla bankalar eskisi gibi kredi vermiyor ya oranlar yüksek veya çok zor onaylıyorlar. Eğer bu böyle devam ederse durgunluk devam eder gibime geliyor.

Ama bu işler kısmet işi dip ilanlar bazen çok hızlı alıcı bulabiliyor.
Ucuz kredi olayı kesinlikle doğru. Geçtiğimiz günlerde bankada çalışan bir arkadaşla bu konuyu konuşmuştum. Şu an bankaların kredileri kolay kolay onaylamadığını, miktarı düşük tuttuğunu ve vadeleri en fazla 60 ay olacak şekilde (ev, taşıt kredisi vs.) ayarladıklarını söylemişti. Bu da piyasaya bir durgunluk getirmiş olabilir.

bence yeni araç/ev almadan satmayın :)
kredi musluklarının kapatılmasıyla imkanı olan ev yerine yatırım amaçlı tarla/araç alıyor artık.

bence yeni araç/ev almadan satmayın :)
kredi musluklarının kapatılmasıyla imkanı olan ev yerine yatırım amaçlı tarla/araç alıyor artık.
Hocam dediğiniz gibi ev almak istediğim için satıyorum zaten. Yoksa bu piyasada mala sahip çıkmak lazım.

valla üşenmedim vavacars'a bilgilerini girdim şu an için araba almıyoruz gibi bir durum yazdı. Bence uyguna verme ama alıcıya gitsin senin arabayı alıp satacak birine satma. piyasa karışık şu an istediğin rakam örnek veriyorum 600.000TL 1 ay ilanda kaldı kimse vermedi... 1 hafta sonra keşke bana söyleseydin diye birisi çıkagelir.

valla üşenmedim vavacars'a bilgilerini girdim şu an için araba almıyoruz gibi bir durum yazdı. Bence uyguna verme ama alıcıya gitsin senin arabayı alıp satacak birine satma. piyasa karışık şu an istediğin rakam örnek veriyorum 600.000TL 1 ay ilanda kaldı kimse vermedi... 1 hafta sonra keşke bana söyleseydin diye birisi çıkagelir.
Ben de binip kullanacak birine gitmesini isterdim valla araç temiz çünkü. Bakalım hocam nasip kısmet.

Malum site ne derse o olur. Bu işin kuralı artık böyle. Ben olsam tok satıcı olarak ilana koyar beklerim. Ucuz veremem. Versen yerine değil yenisini benzerini bile koyamam.

10 gündür sahibinden piyasasının fiyat ortalamasıyla ilandayım (600 bin₺ civarı) yaprak kıpırdamıyor arkadaşlar. Anlaşılıyor ki artık malum sitenin dediği olmuyor. Milletin çoğu yıl sonuna kadar bir ötv indirimi bekliyormuş. Gelir mi gelmez mi bilinmez ama piyasa durma noktasına gelmiş.

10 gündür sahibinden piyasasının fiyat ortalamasıyla ilandayım (600 bin₺ civarı) yaprak kıpırdamıyor arkadaşlar. Anlaşılıyor ki artık malum sitenin dediği olmuyor. Milletin çoğu yıl sonuna kadar bir ötv indirimi bekliyormuş. Gelir mi gelmez mi bilinmez ama piyasa durma noktasına gelmiş.
Otv indiriminden ziyade bir sey almanin zamani degil. Kuresel captaki krizler bizdeki ekonomi vs yilin son ceyregini cok iyi gecmeyecegini gosteriyor.

Eskisi gibi kredi dağıtsalar emin olun 1 hafta da satılır ama 50000 kredi bile verirken kırk takla atıyorlar

Otv indiriminden ziyade bir sey almanin zamani degil. Kuresel captaki krizler bizdeki ekonomi vs yilin son ceyregini cok iyi gecmeyecegini gosteriyor.
Ben de öyle olduğunu düşünüyorum. Kredi durumu da bir etken olabilir ama genel olarak millet şu an bekliyor.

Durgunluğun bir çok sebebi var ama bence en önemlisi oluşan sağlıksız fiyatlar ve kredi musluklarının kısılması. Bugün ziraat bankasından alabileceğiniz taşıt kredisi 24 ay vade 1,61 faiz oranıyla 270.000 lira ile kısıtlanmış durumda. Konutta bile 500.000 tl'den fazla vermiyorlar, onun da koşulu üzerinizde başka hiçbir kredi olmaması.

Sağlıksız fiyat oluşumlarına gelecek olursak; her ne kadar sıfır araç bulunamıyor olsa bile liste fiyatı ile aynı paraya 4-5 yaşında araç satmaya çalışmak sürdürülebilir bir şey değil. Sarı sitede bazı arkadaşlar 2019 model 1.5 tsi highline golflerini 850 bin tl'den satmaya çalışıyor. Kimse kusura bakmasın ama; akıl var mantık var, bu balon ne kadar böyle sürdürülebilir ki? Birkaç gün önce arkadaşım bayiden 915 bin liraya hyundai tucson aldı.

Geri
Üst Alt