Golf 8 - Kasislerde ve Bozuk Yollarda Ön Panelden Gelen Ses

deco53

Yeni Üye
İsim
Adem
Merhaba, yaklaşık 1 seneir Golf 8 kullanıcısıyım. Şuana kadar beni en rahatsız eden ön panelden gelen sesler oldu. Düzgün yollarda arabada nerdeyse hiç bir gıcırdama,tıkırtı ve trim sesi yok, fakat ne zaman ki kasis için yavaşlamaya kalksam ön panelden ( havalandırma panelinden geliyor diye tahmin ediyorum ) sesler geliyor. Geçen hafta bayram dolayısıyla memlekete gittim Karadeniz'e. Bizim köy yolları virajlı ve bozuk. Bu arabayla 2. gidişimdi, geçen sene gittiğimde neredeyse hiç ses yoktu, fakat bu sene bariz bir şekilde özellikle viraj dönüşlerinde ve bozuk yolda yavaşlamaya çalıştığımda gıcırtı,tıkırtı ve ya çıt çıt diye tarif edilen sesleri çok net duydum.Bu seslerlde beni rahatsız etti açıkcası. Önümüzdeki günlerde servise götüreceğim ama bu sesler her zaman olmuyor düz yolda ve ya düzgün yolda neredeyse ses yok, hatta bazen kasis için yavaşladığımda bile ses gelmiyor. Sizce servise götürdüğümde nereyi kontrol etmelerini söyleyeyim. Sizlerin başına böyle bir olay geldi mi ? Ön havalandırma panelini incelediğimde alüminyum tarzı ses çıarabilecek bir kısımdan yapılmış, sizce bu kısımdan ses geliyor olabilir mi ?

@Kurt Knispel
marketlerde satılan cam temizleyicileri içeriğinde (silikon) barındırır., silikon camlarınıza zarar verir.!

Autogylm Fast Glas denilen ürünün gramajı --> 500ml. 130-140 tl. arasına satılıyor (+kargo ücreti)

Kaliteli bir cam temizleyici arıyorsanız Nanolex Glass Cleaner --> gramaj olarak 750 ml. 155 tl. (kargo bedava) piyasada alabileveğiniz en iyi cam temizleyicilerinden biridir. https://www.boyakoruma.com/urun/nanolex-glass-cleaner-750ml/

Ekonomik f/p bir ürün arıyorsanız Amway Loc Glass Cleaner,
Ürün konsantre yapıda olduğundan camların "kirlilik durumuna" göre;

3:1 oranında yani (3 birim su / 1 birim ürün) veya 5:1 oranında (5 birim su / 1 birim ürün) şeklinde sulandırılarak kullanılır.,

Bu sayede 500ml. üründen 2-3 Litre arası ürün elde etmiş olursunuz., yalnız ürünü kullanacağınız kadar sulandırmalısınız, yani fıs-fıs şişeye 20-30gün içinde bitirebileceğiniz kadar gramaj da ürün sulandırmalısınız, Üretici 30 günden fazla süre (suladırılmış şekilde) bekleyen ürünü kullanmanızı önermiyor., bu sayede daha da tasarruf etmiş olursunuz., çeşme suyu ile sulandırmayın..!! https://www.amway.com.tr/Cam-Temizleyici-Amway-Home™-L-O-C-™/p/117080

***Not: Amway Loc Glass Cleaner --> camları film çekilmiş araçta kullanmadığım için orta vadede sorun çıkarır mı, filme zararı olur mu onu bilmiyorum.! ben film olmayan camlarda kullanıyorum. muhtemelen film 'li camlarda da herhangi bir sorun çıkarmayacaktır ama bunu söylemek istedim

Son düzenleme:
Upvote 0
Yaklaşık 1 yıldır Golf8 kullanıcısıyım, hiç trim sesine rastlamadım, bozuk yol düzgün yol farketmeksizin. Aracın özellikle yalıtımından memnunum şahsen. Umarım servis aracınızdaki sorunu çözer.

Upvote 0
Çarşamba gününe yetkili servise randevu aldım, çözüm bulabilirlerse yapılan işlemi buradan yazarım

Upvote 0
Keşke hgs olsa :) bende baya baya ön takımdan metal metale çarpar ya öyle sesler geliyor, kasislerde bozuk yollarda çok net duyuluyor.
Birden fazla nedenden şüpheleniyorum hepsini servise diyeceğim;
  • Ön alt havalandırma aksamından geliyor olabilir
  • Araç esnediği için burçlardan geliyor olabilir
  • DSG kavramadan geliyor olabilir ( bununla ilgili bir arkadaş video atmıştı forumda )
  • Bir ihtimal amortisör den bu ses geliyor olabilir.

Upvote 0
Tekrardan selam arkadaşlar, az önce aracı yetkili servive götürdüm. Serviste bir kişi ile bozuk yollarda teste çıktık, beraber kontrol ettik. Aynı sesleri o da duydu ve DSG nin çalışma prensibi doğasında bu seslerin normal olduğunu belirtti. Özellikle1-3 vitesleri arasında bu seslerin gelebileceğini ,VW araçlarda bu seslerin normal olduğunu ayrıca bunun bir arıza değil DSG çalışma mantığına uygun sesler olduğunu söyledi. Komple DSG yi söküp yeni bir sistem taksa bile aynı seslerin onda da geleceğini ekledi.
Maalesef arkadaşlar benim ilk VW aracım olduğu için bu sesler bana anormal gelmişti, zamanla bu seslere alışmak gerekiyor anladığım kadarıyla.Zaten üstte bir arkadaş yazmış müziğin sesini açalım araçtan beklentiyi düşürelim demiş. Yorumun ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Upvote 0

Geri
Üst Alt