Start stop hatası veriyor ve motor lambası turuncu yanıyor

kacmazm

Üye
İsim
Mustafa
Selamlar arkadaşlar daha önce başıma geldi kendiliğinden düzeld.
Start stop hatası veriyor ve motor lambası turuncu yanıyor bunun çözümü nedir acaba?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    140.9 KB · Görüntüleme: 75
  • image.jpg
    image.jpg
    130.2 KB · Görüntüleme: 75

Akünüz zayıfladığı için o hatayı veriyor olabilir akünüzü kontrol ettirin bence.

Akü garantiliydi götürdüm test ettiler sorun yok dediler. Sonrasında şarj ile dolduracağım dediler 75% görünüyordu akü.
Ama motor ışığı ne alakası var startstıp ile 🤔

Akü garantiliydi götürdüm test ettiler sorun yok dediler. Sonrasında şarj ile dolduracağım dediler 75% görünüyordu akü.
Ama motor ışığı ne alakası var startstıp ile 🤔
Motor arıza ışığı yandığında, start stop arızası genelde otomatik olarak çıkıyor. Motor arızası çözüldüğünde düzelecektir. Elinizde varsa obd11 gibi bir cihazla ya da servise uğrayıp arıza kodlarına baktırın. Umarım masraf çıkaracak bir arızası yoktur.

Hocam inşallah ya.
Yarın ustaya götürül cihazla bakacaklar.
Ama servise mi götürmemi öneriyorsunuz ?
Maslaka bu işten anlayan birine mi?

Hocam inşallah ya.
Yarın ustaya götürül cihazla bakacaklar.
Ama servise mi götürmemi öneriyorsunuz ?
Maslaka bu işten anlayan birine mi?
İyi bir ustanız varsa baktırabilirsiniz. Ben servisi tercih ediyorum ama bu benim şahsi tercihim. Hangisi iyidir diye bir iddiam yok.

Benim başıma geldiğinde ben kendim baktım obd ile. 3 silindirde ateşleme hatası vardı, bobin buji 5 bine çözeriz derken, üst kapak açıp, kurumu temizletmeye kadar gitti iş.

Selamlar arkadaşlar daha önce başıma geldi kendiliğinden düzeld.
Start stop hatası veriyor ve motor lambası turuncu yanıyor bunun çözümü nedir acaba?
Ocak Şubat gibi çok soğuklarda 2 defa aynı hatayı verdi benim aracım da. Sonra sürüş sıklığını artırınca kendiliğinden kayboldu.

Akü kritik seviyede iken yapıyor bence bu hatayı. Biraz sürüp şarj olunca kayboluyor bence. Akünün ölçüm yapıldığı zamanlarda ise zaten sürüş yaptığınız için değerleri yüksek çıkıyor olabilir.

Benim akü 3 yıllık son 5 aydır da az km yaptığım için akü sürekli az şarjlı kalıyor. Arada 30 35 km şehir içi kullanımım oluyor onda kendine geliyor.

Peki siz,
  • Aracı az mı kullanıyorsunuz? (1hafta yatıyor mu örneğin)
  • Yada genelde 10 km nin altındaki mesafelere sık mı seyahat ediyorsunuz?
  • Bu arızanın ortaya çıkma sıklığı az mı ?
  • Akünüz 2-3 yıldan eski mi?

Sorularınızın cevabı evet ise, aracınızda büyük bir sorun yok (bence) yine de gösterip kontrol ettirmek de fayda var elbette.

Belki akü kutup başı oksitlenme gevşeme ve akla gelmeyecek başka ufak tefek sebepler olabilir.

Ustaya getirdim start stop çalışmasının sebebi motor ışığı sarınyor olmasıdır dedi.
Cihaz abağladıni ve bir iki gün kullan dedögekecen hatalara bakalım diye.
Ama hataları ekrandan sildi.
Ama start stop hala hata veriyor kullandığımda.
Umarım ciddi arızalar çıkmaz.

Arkadaşlar sorun çözüldü.
Doğuş servisine gittim cihaza falan bağladılar, aküde sorun yoktu zaten.
Bujiler ölmüş dediler ve boinlerden 2 si gidik dediler.
Bende fiyat istedim absürt fiyat çıkarttılar(7.600) ve kabul etmeyip hemen ustamın yanına gittim.
Tüm bujiler ve 2 bobinlerin değişimi ne kadar dedim işçilik dahil 1200 dedi.

Gittim yedek parçacıdan satın aldık taktı tertemiz iş çıktı ve çözüldü, startstıo çalışıyor ve motor arıza ışığı söndü.
Başka arkadaşların da başına gelirse buradan yararlanabilirler.
Herkese teşekkür ederim.

Bende fiyat istedim absürt fiyat çıkarttılar(7.600) ve kabul etmeyip hemen ustamın yanına gittim.

Gittim yedek parçacıdan satın aldık taktı tertemiz iş çıktı ve çözüldü, startstıo çalışıyor ve motor arıza ışığı söndü.
Herkese teşekkür ederim.
Sizin motor arıza ışığının yanma nedeni aküden kaynaklı ve bundan dolayıda ateşleme bobinleri degişti öyle anlıyorum sizin aracınızdaki sıkıntı bence ateşleme sistemiyle alakalı ...aracınızda tekleme rolantide titreme vs varmıydı ??
bobinler ve bujiler değiştiyse

Herkese teşekkür ederim.
Bujiler kaç Km yapmıştı?
Aracınızın motoru nedir?
Geçmiş olsun.

Sizin motor arıza ışığının yanma nedeni aküden kaynaklı ve bundan dolayıda ateşleme bobinleri degişti öyle anlıyorum sizin aracınızdaki sıkıntı bence ateşleme sistemiyle alakalı ...aracınızda tekleme rolantide titreme vs varmıydı ??
bobinler ve bujiler değiştiyse
Evet tekleme ve titreme oluyordu…
O zaman benim aküm hala sıkıntılı demektir?
Mutlu aküye götürdüm sorun yok dedi ve o herife de güvenmedim aslında şarj edelim dedi şarj ettim üstüne 100 tlmi aldı.

Evet tekleme ve titreme oluyordu…
O zaman benim aküm hala sıkıntılı demektir?
Mutlu aküye götürdüm sorun yok dedi ve o herife de güvenmedim aslında şarj edelim dedi şarj ettim üstüne 100 tlmi aldı.
Peki şuan start stop devreye giriyormu ve aracın multimedya cihazında car sekmesine basıp ekrandan start stop yazan yere bastığınız da aracın enerji ihtiyacı yüksek diye uyarı veriyosa akünüzü kontrol ettirin start stop devreye giriyorsa gerekli şartlar sağlandığında sorun yok ...
Birde buji ve bobin değişiminden sonra rolantide herhangi bir titreme vs oldumu? Benim aracımdada rolantide titreme sorunu mevcut 1.4tsi hıgline rolantide sıcakken titreme yapıyor ondan dolayı soruyorum bende bugun servise götüreceğim

Enerji
İhtiyacı yüksek uyarısını alıyordum ama şuna o uyarıyı almıyorum.
Startstop şuan çalışıyor.

Geçmiş olsun, servis saçma fiyat çıkıyor.
Servisten sorunu öğren sanayiden de iyi bir ustadan yaptırın hocam.

Ayrıca 2019 model olan arkadaşımızda da dün aynı sorunu verdi.
Aynı şekilde bobin, bujiler ve aküyü değiştirdiler.

Geri
Üst Alt