Yeni aldığım araç için tavsiyeler istiyorum

La1end

Üye
İsim
Mustafa
Araç
Golf 7
Arkadaşlar 2014 1.2tsi golf aldım araçla ilgili pek bilgim yok bilmediklerimi araştırıyorum bir kaç sorum olacak

Birincisi mesela 2 ye 3 e attım vitesi gaza bastım araç hızlanmiyor gaza yavaş yavaş mi basmam lazım ben köklüyorum sanırım ayağım gazda bekliyorum 3 5 sn. sonra birden hızlanma başlıyor uçuyor ama arada bir süre hiç hızlanma olmuyor yani geç hızlanıyor diyelim bu durum normal mi turbo olduğu için mi böyle

İkincisi aküsü start stoplu ama 5 yılı dolmuş sanırım marş basmada sıkıntı yok ama ilerde değiştirmek istesem illa agm start stop mu almam lazım yoksa normal akü olur mu start stop kullanmanin yakıta faydası varmı içinizde kullanmayan varmı

Elektronik park freni seyir halinde otomatik tutup bırakıyor ama ilk çalıştırmada manuel birakmam gerekiyor bu normal mi

Araç ve motor temizliği için ne kullanıyorsunuz bez eldiven şampuan veya ne tavsiye edersiniz son olarak şunu yap bunu yapma diye tavsiye edeceğiniz şeyler varmıdır ne konuda olursa olsun

Arkadaşlar 2014 1.2tsi golf aldım araçla ilgili pek bilgim yok bilmediklerimi araştırıyorum bir kaç sorum olacak

Birincisi mesela 2 ye 3 e attım vitesi gaza bastım araç hızlanmiyor gaza yavaş yavaş mi basmam lazım ben köklüyorum sanırım ayağım gazda bekliyorum 3 5 sn. sonra birden hızlanma başlıyor uçuyor ama arada bir süre hiç hızlanma olmuyor yani geç hızlanıyor diyelim bu durum normal mi turbo olduğu için mi böyle

İkincisi aküsü start stoplu ama 5 yılı dolmuş sanırım marş basmada sıkıntı yok ama ilerde değiştirmek istesem illa agm start stop mu almam lazım yoksa normal akü olur mu start stop kullanmanin yakıta faydası varmı içinizde kullanmayan varmı

Elektronik park freni seyir halinde otomatik tutup bırakıyor ama ilk çalıştırmada manuel birakmam gerekiyor bu normal mi

Araç ve motor temizliği için ne kullanıyorsunuz bez eldiven şampuan veya ne tavsiye edersiniz son olarak şunu yap bunu yapma diye tavsiye edeceğiniz şeyler varmıdır ne konuda olursa olsun
TSI motor Golf 'lerde AGM akü olmaz (TSI motorlarda %99 EFB tip akü bulunur).,

Akünüz EFB tip ise EFB akü almalısınız, akünün AGM tip ise AGM akü almalısınız., Normal akü takmamalısınız..!! alacağınız akünün Ah değerine ve akünün üretim tarihinin yeni olmasına (max. 4-5 aylık olmasına) dikkat etmelisiniz.!

Start-Stop 'u kullanmanın yakıta ne kadar katkısı olur bilmiyorum ben uzun beklemeler harici kullanmıyorum., start-stop 'u aktif olarak kullanmak akünün ömrüne olumsuz etkiler.,

Elektronik park freni (normal şartlarda) ilk kalkış anında da bırakması lazım (manuel viteste)., DSG şanzımanda farklı şekilde olabilir onu DSG kullanan arkadaşlara sormak lazım., sanırım farklı bir kombinasyon (emniyet kemeri takılı olması) gibi şartları yerine getirmeniz gerekiyordu.,

Araç yıkaması ve temizliği için (Türk detail forumlarından) istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Vites yükselttiğinizde Devir 1500 ün altında ise daha fazla hissediliyor bu. Düşük devirde kullanım ekonomi yapmak için var çünkü.

Yada 2000 devir altında sakin ilerlerken, bir anda gaza bastınız o an ok gibi fırlamasını beklemeyin hocam. Bir alt vitese atıp, öyle gazı köklemek şart, ivmeyi tam hissetmek için.

Gaz pedalı elektronik, gaza bastığınızda araç o anki devirlerdeki ihtiyacına göre yakıt&hava beslemesi yapıyor benim anladığım.

1.2 haricinde 1.0 da kullanıyorum, onda bu gecikme daha fazla hissediyorum (düşük devir ve erken vites atma şeklinde kullanırsam)
Emniyet kemerini takarsanız ilk kalkış anında da (el freni sembolü kırmızıyken bile) autohold el frenini otomatik bırakıyor.

Makyajlı kasada bunu değiştirmişler, emniyet kemeri takılı olmasa bile el frenini kendisi bırakabiliyor. Ama eski kasa Golf 7 de emniyet kemeri ve kapıların kapalı olması şart.

Teşekkürler arkadaşlar bugün biraz daha kurcaladım arkadaşın ki 2016 midline paket ben el frenine hiç dokunmuyorum diyor ama ben ilk çalıştırmada mutlaka manuel bırakıyorum bugün kemeride taktım yine bırakmadı benimkinde bı sıkıntı var gibi

Akü olarak agm var fabrika çıkışı değil takan doğru mu taktı bilemem neye göre efb yada agm takıcaz

Arkadaşta bluettoth var bende çıkmiyor sanırım onu opsiyon olarak mi aldılar acaba orijinal teype nasıl bluettoth eklerim

Ayrıca camlari dışardan nasıl kapatacaz arkadaş ayarı bozuluyor dedi bir kaç kez aç kapa yaptı ayarladı kumandaya basılı tuttum hepsini kapattım açtım sonra birini Açik bıraktım yine denedim yine kapatmadı

Debriyajdan ayağınızı çekerken hafiften gaza basın

DSG şanzımanda farklı şekilde olabilir onu DSG kullanan arkadaşlara sormak lazım., sanırım farklı bir kombinasyon (emniyet kemeri takılı olması) gibi şartları yerine getirmeniz gerekiyordu.,
Hiç kemer takılı olmasa bile D/R alıp gaza dokunduğun an bırakıyor DSG de hocam.

Aracım manuel önce vitesi boşa alıyorum sonra aracı çalıştırıyorum kalkmak istediğimde frene basıp elektronik freni aşağı doğru basıyorum fren bırakıyor gidiyorum şuan başka senaryo yok ilk çalıştırmada bu şekil sonrasında motoru kapatan kadar kendi çekip bırakıyor

@La1end

Adım adım anlatayım

Debriyaja basarak aracı çalıştırdınız
Emniyet kemerini taktınız
Debriyaja basıp vitesi 1. Vitese yada geri vitese alıyorsunuz
Debriyajdan ayağınızı çekerken hafiften gaza dokunuyorsunuz
Araç el frenini kendisi bırakıyor.

Tuşa basmaya gerektirecek birşey kalmıyor.

@Kysr038 tmm bu şekil denicem farklı bişey de yaptığımi düşünmüyorum ama deneyip bakalım

Bugün denedim kalkmaya çalışınca otomatik bırakıyormuş ben demekki ilkinde emniyet kemerini takmadığın için bırakmadı sonrada bırakmıyor diye kalkmaya zorlamadim

Yalnız bagajı kontrol edeyim dedim stepne ıslaktı çıkardim havuz bayağı ıslak internette kronik olduğunu görmüştüm biraz cnm sıkıldı ama müsait bir zamanda söküp yapacaz artık stobun arkasındaki menfezlerden kaçırdığını söylüyorlar

Son düzenleme:
Bugün işe koyuldum forumdan aldığım bilgiye göre havalandırma menfezinden kaçırıyor bagajı boşalttım menfezlere erişene kadar kenardan açtım menfezlerin altı su dolu tapalara bastirdim şu boşaldı guzelce kuruladim menfezi söktüm contası biraz çamur olmuş güzelce temizleyip taktım stop üstünden su döktüm menfezden geliyor su sıvı conta felan sürüp takılırsa aslında sağlam olur hem çoktam yoktu hemde takarken heryere bulaşır cırt bant vardı menfezi yukarı doğru ittim cirtla sıkıladim şuan oynamıyor yerinden iki tarafıda bu şekil yaptım tapalari takmadım ama nolur nolmaz

Ekli dosyalar

• IMG_20220522_133231.jpg
    IMG_20220522_133231.jpg
    95.6 KB · Görüntüleme: 29

Geri
Üst Alt