Hangi Castrol Yağ? Orijinal Castrol Yağ Nasıl Anlaşılır

Serviste aynı yağın 3 L li olanı kullanılıyor, arasında çok fark var mı acaba?
Hocam selam., serviste nasıl 3 Litre olanı kullanılıyor..?

1 Litre mi demek istediniz? ben 3 Litre bidon hiç görmedim yanlışınız olmasın :unsure:

Merhaba hocam, eksik bilgi vermeyeyim, (şimdi bakım iş emrini kontrol ettim) 3L değilde 3 iii olan (castrol edge professional 5w-30 longlife iii) ben yanlış girmişim. Servisteki yağ ile yukarıdaki post ta belirtilen yağın ne farkı var?

1656337986814.png

Merhaba hocam, eksik bilgi vermeyeyim, (şimdi bakım iş emrini kontrol ettim) 3L değilde 3 iii olan (castrol edge professional 5w-30 longlife iii) ben yanlış girmişim. Servisteki yağ ile yukarıdaki post ta belirtilen yağın ne farkı var?

Ekli dosyayı görüntüle 59145
Tamam şimdi anlaşıldı :)

üç tane iii 'nin anlamı LongLife III (LongLife 3) anlamına geliyor., diğer bir değişle LongLife 3. jenerasyon :)

Dışarda satılan Edge LL ile serviste satılan Edge Professional LongLife III 'ün farkları;

Castrol Edge LL 5W-30 (perakende sürüm/standart versiyon)
-1 Lt. ve 4 Lt. bidonlar Bursa/Gemlik Türkiye üretimi
-5 Lt. bidonlar Belçika ve Avusturya üretimi

Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (serviste satılan)
-kapalı kutu isterseniz sadece 1 Lt. olarak satılıyor

-200 Lt. varil şeklinde olanları mevcut ve açık yağ dediğimiz (tanker dolumu) yani --> tırlar direkt olarak servise yanaşıp (yağ tankeri servisin yağ tankına direkt dolum) yapılıyor, ordan da araçlara tıpki benzin doldurur gibi otomatik dolum yapan bir sistem mevcut.

-Bursa/Gemlik Türkiye 'de üretiliyor

-Mikro filtreleme teknolojisi kullanılarak üretiliyor, mikro filtreleme teknolojisi dediği şey --> fabrikada koyulan (ilk dolum yağı) kalite standardında olduğunu, diğer bir değişle üretilen yağın her litresi (optik partikül ölçüm sistemi) ile makro boyutta incelenerek, ve üretim esnasında (daha fazla filtrasyondan) geçirilerek, daha temiz bir yağ üretimi yani (ilk dolum yağı) kalitesinde olması sağlanıyor.

-Sahteciliğe karşı --> Ultraviyole koruması mevcut, yağ UV ışığa (mor ışığa) tutulduğunda renk değiştiyor., bu sayede yağın orijinal olduğu anlaşılıyor.

*** Son 2 madde Castrol 'ün (Professional Serisi) yağları için iddiası 'dır., ne kadar doğrudur bilmiyorum., belki de (perakende sürüm/standart versiyon) ile tamamen aynı yağdır sadece ambalaj farkı vardır., veya tam tersi gerçekten de son 2 madde de söylenildiği gibi yüksek kalite standardında "özel üretim" bir yağdır., bunu bilemiyoruz.

Tamam şimdi anlaşıldı :)

üç tane iii 'nin anlamı LongLife III (LongLife 3) anlamına geliyor., diğer bir değişle LongLife 3. jenerasyon :)

Dışarda satılan Edge LL ile serviste satılan Edge Professional LongLife III 'ün farkları;

Castrol Edge LL 5W-30 (perakende sürüm/standart versiyon)
-1 Lt. ve 4 Lt. bidonlar Bursa/Gemlik Türkiye üretimi
-5 Lt. bidonlar Belçika ve Avusturya üretimi

Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (serviste satılan)
-kapalı kutu isterseniz sadece 1 Lt. olarak satılıyor

-200 Lt. varil şeklinde olanları mevcut ve açık yağ dediğimiz (tanker dolumu) yani --> tırlar direkt olarak servise yanaşıp (yağ tankeri servisin yağ tankına direkt dolum) yapılıyor, ordan da araçlara tıpki benzin doldurur gibi otomatik dolum yapan bir sistem mevcut.

-Bursa/Gemlik Türkiye 'de üretiliyor

-Mikro filtreleme teknolojisi kullanılarak üretiliyor, mikro filtreleme teknolojisi dediği şey --> fabrikada koyulan (ilk dolum yağı) kalite standardında olduğunu, diğer bir değişle üretilen yağın her litresi (optik partikül ölçüm sistemi) ile makro boyutta incelenerek, ve üretim esnasında (daha fazla filtrasyondan) geçirilerek, daha temiz bir yağ üretimi yani (ilk dolum yağı) kalitesinde olması sağlanıyor.

-Sahteciliğe karşı --> Ultraviyole koruması mevcut, yağ UV ışığa (mor ışığa) tutulduğunda renk değiştiyor., bu sayede yağın orijinal olduğu anlaşılıyor.

*** Son 2 madde Castrol 'ün (Professional Serisi) yağları için iddiası 'dır., ne kadar doğrudur bilmiyorum., belki de (perakende sürüm/standart versiyon) ile tamamen aynı yağdır sadece ambalaj farkı vardır., veya tam tersi gerçekten de son 2 madde de söylenildiği gibi yüksek kalite standardında "özel üretim" bir yağdır., bunu bilemiyoruz.
Ali Hocam,

Bu ne güzel detaylı bir anlatımdır, harikasınız!

Teşekkür ederim :)

Castrol pek kaliteli bir yağ değil maalesef sadece bol reklamla bol para verilen anlaşmalarla servislere kullandırılıyor. Motul alın kafanız rahat olsun zaten sahtesi de yok.

Golf 5 gti da tecrübeme göre castrol ile yağ eksiltme oluyor. Özellikle sıkıştırarak kullandığım zaman. Motul ile eksiltmeden yaptık aynı km'yi. Bir daha tekrar motul deneyeceğim.

@iamalegend
Long life üst serisi Profesyonel seri olup dışarıda satılamaz, volswagen ile castrol anlaşması gereği piyasa farkı olması gerektiğinden bu durum.
Değerleri aynı olmasına karşın bir nevi Wolgsavegen özel farklı ve daha janjanlı olması için denebilir :) Servis farkı olması doğaldır.
Daha da önemli bir Bilgi paylaşacak olursam 2020 6 ay sonrasında üretilen araçlarda ( hepsinde olmasa da ilerleyen zamanlarda bu sorulacaktır. ) 0w-20 Yağ kullanılmaya başlanacak Bu Yağ değeri ise 508 00 olup 5w-30 yerine geçecekmiş gibi duruyor.

@iamalegend
Long life üst serisi Profesyonel seri olup dışarıda satılamaz, volswagen ile castrol anlaşması gereği piyasa farkı olması gerektiğinden bu durum.
Değerleri aynı olmasına karşın bir nevi Wolgsavegen özel farklı ve daha janjanlı olması için denebilir :) Servis farkı olması doğaldır.
Daha da önemli bir Bilgi paylaşacak olursam 2020 6 ay sonrasında üretilen araçlarda ( hepsinde olmasa da ilerleyen zamanlarda bu sorulacaktır. ) 0w-20 Yağ kullanılmaya başlanacak Bu Yağ değeri ise 508 00 olup 5w-30 yerine geçecekmiş gibi duruyor.
Ender Hocam, bilgi için teşekkür ederim :) servis dışında yağ bile almadım diyebilirim, hatta olur da seyahat halindeyken yağ eksiltme sorunu yaşarım diye her zaman yedek 1 litrelik servisten tedarik ettiğim yedeğim olur.

Castrol pek kaliteli bir yağ değil maalesef sadece bol reklamla bol para verilen anlaşmalarla servislere kullandırılıyor. Motul alın kafanız rahat olsun zaten sahtesi de yok.
İyi veya kötü Kalite notu icin bir sey diyemeyiz tabi de

Castrolün vw araçların motor yağ dolum kapağının üzerine castrol mühürü bastırması
Castrolün en iyi yağ oldugu sonucunu çıkarmaz tabi

En fazla parayı Castrol yedirmiş vw e durum bu

Ultra parayı Shell yedirseydi shell olurdu resmi yağ sponsoru (veya Mobil esp??)

Golf neden Castrol yağı öneriyor? Motor için uygun olduğundan mı yoksa reklam anlaşması gibi birşeyden mi? Aynı özelliklere sahip Mobil veya Schell yağ kullansak ne olur ki?

Günlük 120 km civarı yapan komşum cay tdi octavia 250bin km de son iki bakımda HX8 kullandı çok memnun ve bir shell istasyondan 4 litresi 400 lira olarak alıyor. stok :) 5 kutu aldı. Kapasite 4.7 litre olduğundan 5 litre diyelim 4 bakım yapacak. Yağ 500tl ye geliyor. 100 yağ filtresi - 100 hava - 50 de ustaya sürekli şehir içi seri kullanmasına rağmen mobil den az eksiltme yaptı HX8 ve Shell Antifrizi fiyat performans ürünlerden

Geri
Üst Alt