Golf 7 Debriyaj Pedal Yardımı

samet602

Üye
İsim
Samet
Merhaba,

Geçtiğimiz yıl aracı aldıktan sonra debriyaj pedalının bir tık sert olduğunu ve debriyajdan çekerken pedalın çok hızlı geri geldiğini hissetmiştim. Sonrasında aracın karakteristiği böyle diye üzerine düşmemiştim.

Golf 7'lerde aşağıdaki resimde görüleceği üzere debriyajın daha yumuşak olmasını sağlayan, pedalı iterken destek olan bir yayın bulunduğunu gördüm.Araştırmalarım sonrası yabancı forumlarda bu yayı sökerek bir retrofit yapıldığı ile ilgili bilgilere rastladım. Debriyajın daha sert ve hissiyatlı olmasını isteyen herkes bu yayı sökmüş ve olumlu sonuç aldığını paylaşmış.

Ancak bu sertlik şehir içi kullanımlarda benim hoşuma gitmiyor. Sözün özü pedalın yanına baktım ve tahmin ettiğim gibi yayın sökülmüş/takılmamış olduğunu gördüm.

1-) Fabrikada takılmamış olabilir mi?
2-) Serviste vs. sökülüp takmayı unutmuş olabilirler mi?
3-) Önceki kullanıcısı bizatihi sökmüş olabilir mi?

Yayın temini için bir VW bayisinin yedek parça birimine mail attım ama Türkiye'de bulunabilir mi endişeliyim. Daha önce bu yayı söken bir arkadaş var mıdır? Yada bu retrofiti yapmak isteyip boşa çıkacak yay ile bana destek olacak birisi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Parça kodu: 5QM 721 363

1652609897320.png
1652609911853.png

1652609933452.png

Saygılarımla.

Son düzenleme:

Hocam olaki bulamazsanız yayı bir arkadaşınızdan temin ederseniz ostimde aynısını birebir yaptırabilirsiniz

Upvote 0
Hocam merhaba, meraktan şimdi inip baktım 2 Golf te de bu yaydan yok.

IMG_20220515_163922.jpg
IMG_20220515_163836.jpg

Fotoğraflar debriyajın sol üst tarafına ait. Altta ve üstte çentikler boş.
Sağ tarafta zaten yay takılabilecek çentik dahi yok.

2013 olan araç sıfırdan beri bizde bu tarz bir işlem hiç yapılmadı.

Bu görseldeki yay yumuşatmak yerine debriyajı sertleştiriyor olmasın ?

Son düzenleme:
Upvote 0
Videoda çektim şimdi

Debriyaja basıldığında daha sert olmasını sağlar gibime geliyor o yayın eklenmesi

Ve debriyajdan ayağımızı çekerken , ayağımızı daha güçlü itmesi anlamına gelir gibi

Son düzenleme:
Upvote 0
Hocam merhaba, teşekkür ederim hızlıca bakıp döndüğünüz için.

Bir arkadaş daha baktı onda da yay yok. Acaba bu yay ile ilgili bir iyileştirme mi yaptılar yoksa TR ye gelen versiyonlarda mı yok anlamadım doğrusu.

Eklediğim üçüncü resimde görüldüğü gibi pedal basılı değilken yay gergin vaziyette duruyor. Pedala bastığınızda yay kapanmak isteyeceğinden ileri hareketi kolaylaşıyor geri gelirken ki hızı yavaşlıyor.

Servisten temin edebilirsem takıp nasıl bir etki yaptığını paylaşacağım. Bende sizşer gibi merak ettim açıkçası.

Forumda link paylaşmak yasak mı bilmiyorum ama aşağıdaki konuya bir göz atabilirsiniz.

https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/clutch-pedal-mods.359124/

Upvote 0
Videoyu birkaç kere daha izleyip hayalimde canlandırınca evet debriyaja basmayı kolaylaştıracak sanırım bu yay.

IMG_20220515_191303.jpg

IMG_20220515_191336.jpg

Upvote 0
Aklıma birşey geldi. Aracı sürerken ayağınızı debriyaj üzerinde tutmayın denilir hep, ufacık bir dokunuş bile baskı balatanın volan yüzeyine tam oturmamasına ve zamanla artan sürtünme neticesinde baskı balatanın eskiyeceği yönünde alışılagelmiş bir kural görüş vardır.

Şimdi bu yay eğer bu olumsuzluğa yüzde 5 dahi etki edecekse üretim sonrası farkedilip sonrada kaldırılmış olabilir mi ? Tamamen bir varsayım benimki...

Upvote 0
Ahmet hocam, söylediğinize katılıyorum bu ihtimal de kuvvetli. Biraz önce servisten aşağıdaki şekilde dönüş oldu. Bu yay neden TR versiyonlarda kullanılmadı acaba? Ya da hangi model ve yıllarda kullanıldı ki? Çok bir bilgi edinmek de mümkün değil gibi duruyor.

1652681650750.jpeg

Upvote 0
Merhaba,

5Q0 721 363E parça kodu ile Doğuş'tan 76TL'ye sipariş verdim. Yurtdışından gelmesi 3-4 haftayı bulacak. Daha önce Türkiye'ye hiç satılmamış. Sonucunu merak ediyorum pedalda bir iyileşme sağlarsa sanırım tüm forum sipariş edeceğiz.

Upvote 0
Yay debriyaja basmayı zorlaştırmazmı? Aynı şekilde çekerken de aniden atması söz konusu gibi, bi an göz önüne getirince öyle cereyan etti, belki daha da kolaylaşır.

Upvote 0
Yay debriyaja basmayı zorlaştırmazmı? Aynı şekilde çekerken de aniden atması söz konusu gibi, bi an göz önüne getirince öyle cereyan etti, belki daha da kolaylaşır.
Recep Bey,

Buradaki yay ters çalışıyor. Yukarıda Ahmet Bey'in paylaştığı fotoğraflarla bakacak olursanız debriyaj pedalına basılı değilken yay gergin durumda bekliyor. Pedala basmak istediğinizde yay kapanmak isteyeceği için pedalın ileri gidişi kolaylaşıyor. Aslında bu yaydan hariç pedalın tam arkasında bir ananyay daha var. Asıl pedalı itmesiyi zorlaştıran yay ise odur.

Upvote 0
Bu yayın ne olduğu ve sökülmesi ile ilgili alıntı bir gönderiyi aşağıda paylaştım.

Upvote 0
Tanıtım
Manuel şanzımana sahip MK7 Golf araçlarında Debriyaj Destek Yayı bulunduğunu biliyor muydunuz?

Bu yay, debriyajı itmek için gereken çabayı azaltırken, debriyajda belirsizliğe neden olabilir ve debriyaj hareketlerinizin hassasiyetini azaltabilir. Sonuç olarak birçok performans sürücüsü yayı çıkarmayı tercih ediyor. Bu eğitimde size nasıl yapılacağını göstereceğiz.
Aşama 1
Debriyaj pedalının hemen üzerinde bulunan debriyaj destek yayını bulun.

Bu, debriyaja bastığınızda kapanan ve böylece eforunuzu azaltan bir gergi yayıdır.

IMG_9236-1749x2000.jpg

Adım 2
Yayın alt kısmını pense ile kavrayın ve kancayı çıkarın. Artık yay gevşediğine göre, kancayı yukarıdan çıkarmak için elinizi kullanın. Debriyaj destek yayı şimdi kaldırılmıştır.

IMG_9261-e1473164088525.jpg

Upvote 0

Geri
Üst Alt