Tiguan şanzıman yağ değişimi

Rdm

Üye
İsim
Erdem
Merhaba arkadaşlar ben Erdem. Daha önce golf4-5-6-7 kullanmış biri olarak en sağlam bilgiyi buradan alacağımı düşünüyorum. 2016 dsg highline tiguan kullanıyorum 60.000 bakımına servise gittim standart bakım üzerine şanzıman yağını değiştirdiler. Ben şanzıman yağının 60 binde değiştiğini bilmiyordum isin kötü yanı sağ değişiminden sonra vites düşüşlerinde sadece 4-3 ve 3-2 de hafif vuruntu yapmaya başladı. Araç erken vites düşürüyor gibi sanki birden yavaşlamaya çalışıyor vites dusunce. Her zaman da olmuyor tabi. Servise tekrar gittim herseyin normal olduğunu söylediler. Sizce sorun ne olabilir? Yetkili servise güvenim kalmadı hiç.

Merhaba, şanzıman yağı değişimi iyidir. Yetkili serviste yaptırmanız daha isabetli olmuş. Onlar 5 yıl doldu diye km bakmaksızın değişelim diye demiş olabilirler. Araçla 1000 km yakın yol yapın şikayetleriniz azalmaz ise götürüp gösterin. Muhtemelen yazılım veya adaptasyon gibi bir işlem yaptılar. 1000 km gibi normal bir şekilde kullanın. Bakım faturasını da kaybetmeyin aracı satarken gösterebilmeniz için belge olur. Bence sıkıntı yok km yaptıkça şikayetler azalacak.

• Beğen
Tepkiler: SCC
@Rdm Hani yetkili servislere göre şansuman yağı değişmezdi, ömürliktü.
Nasıl oldu da 60.000Km de değiştirdiler.

Bakım listesi gösterdiler 60 binde değişiyormuş. Tiguanlar kuru kavrama degilya ondan galiba. Daha önce golfte hiç değiştirmemiştim ben de.

Merhaba, şanzıman yağı değişimi iyidir. Yetkili serviste yaptırmanız daha isabetli olmuş. Onlar 5 yıl doldu diye km bakmaksızın değişelim diye demiş olabilirler. Araçla 1000 km yakın yol yapın şikayetleriniz azalmaz ise götürüp gösterin. Muhtemelen yazılım veya adaptasyon gibi bir işlem yaptılar. 1000 km gibi normal bir şekilde kullanın. Bakım faturasını da kaybetmeyin aracı satarken gösterebilmeniz için belge olur. Bence sıkıntı yok km yaptıkça şikayetler azalacak.
Teşekkürler hocam biyerden daha duydum yağ yeni olduğu icin olabilir zamanla düzelir diyeni, insallah öyle olur. Dsg kavraması ile ilgili değildir umarım kavrama değişiyor mu zamanla?

serviste yağı değişmeyen kuru tip dq200, tiguanlardaki ıslak şansumanların yağı değişiyor.

serviste yağı değişmeyen kuru tip dq200, tiguanlardaki ıslak şansumanların yağı değişiyor.
Kuru kavrama'da 2 çeşit yağ konuluyor.

1-) DSG'nin dişlilerinin çalışması için yaklaşık 2 LT (tamamen sökülü değil ise 1,9LT) şanzıman dsg yağı
2-) Mekatroniğin çalışması ve soğuması için 0,9 LT Mekatronik Hidrolik sıvısı (genelde yeşil olur)

Kuru kavrama adını baskı balatanın tamamen kupkuru çalışmasından dolayı alıyor adını. (hatta şanzıman keçesi patlar şanzıman yağı bu baskı balataya gelir ise araba yürümez sıyırır balatalar)

Performans araçlarında (R yada GTI yada dizellerde tork canavarlarında) daha sağlam ve dayanıklı ısınma problemi olmaması için ıslak şanzıman tercih ediliyor. onlarda baskı balata da bu yağ türevi malzemenin içinde çalışıyor.

Geri
Üst Alt