1.2 Manuel Comfortline Golf 7 - 2016

Lizardking

Yeni Üye
İsim
Ozan
Araç
Mk7
Almak istediğim araç konu başlığında ve 80.000 km’de. Bu km de değişmesi gereken veya dikkat edilmesi gereken parça ve aksamlar nelerdir? Bana ağır bakım olarak masraf çıkaracak orta vadede neler var? Kısaca neye bakmalı değiştirilmesi gereken parça olur mu km itibariyle?

Merhaba Arkadaslar,

Benim adim Ozan, foruma Van'dan katiliyorum, yeni araba alma arefesindeyim, bu sürecte sizlerin fikirlerinden-tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Almayi düsündügüm araba 2016 model 1.2tsi manuel comfort, 80 bin kmde.

Bu km de değişmesi gereken veya dikkat edilmesi gereken parça ve aksamlar nelerdir? Bana ağır bakım olarak masraf çıkaracak orta vadede neler var? Kısaca neye bakmalı değiştirilmesi gereken parça olur mu km itibariyle?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

Almak istediğim araç konu başlığında ve 80.000 km’de. Bu km de değişmesi gereken veya dikkat edilmesi gereken parça ve aksamlar nelerdir? Bana ağır bakım olarak masraf çıkaracak orta vadede neler var? Kısaca neye bakmalı değiştirilmesi gereken parça olur mu km itibariyle?
Devirdaim su pompası değişmiş mi ? Baskı balata ve volan değişmiş mi ? Bu ikisi maliyet olarak şuan sizi yorabilecek iki şey.

Fren balataları ve diskler ne durumda? Sakin kullanılan bir araç ise şimdiye kadar hiç fren balatası değişmemiş bile olabilir. Fren balatası değişimi nispeten çok pahalı olmasa da diskler de sorun varsa biraz maliyeti artırıyor.

Bujiler, fren hidroliği, antifrizli soğutma suyu ne zaman yenilenmiş ? Akü ne takılmış efb mi, hangi marka, şarj durumu nasıl, start stop devreye giriyor mu ? Lastikleri kontrol ettiniz mi tarihleri kaç yıllık ?

Yani bu söylediklerimin hepsini yaptırayım deseniz zaten kabataslak 15-20 bin tl harcarsınız. Birçoğu marka farketmeksizin tüm araçlarda ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken şeyler.

İç kısma da dikkatle bakmak lazım elbette, en basiti havalandırma ızgarası kırık mı? Paspasların altına bakın sağlam mı ? Koltuklarda kılıf varsa kılıfın altı ne durumda ? Bardaklık sürgüsü sağlam mı bırakmış mı kendini ? Tavan döşemesinde olumsuzluk var mı ? Bagajı kaldırın stepneyi kontrol ederken taban döşemesine bakın su kaynaklı küf var mı ?

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkürler. Manuel şanzuman.

İlk önce kaporta aksamına bakın kabul edebileceğiniz sınırlarda olsun daha sonra yağ ve su kaçağı var mı yok mu gerisi teferruat olur

Merhaba Arkadaslar,

Benim adim Ozan, foruma Van'dan katiliyorum, yeni araba alma arefesindeyim, bu sürecte sizlerin fikirlerinden-tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Almayi düsündügüm araba 2016 model 1.2tsi manuel comfort, 80 bin kmde.

Bu km de değişmesi gereken veya dikkat edilmesi gereken parça ve aksamlar nelerdir? Bana ağır bakım olarak masraf çıkaracak orta vadede neler var? Kısaca neye bakmalı değiştirilmesi gereken parça olur mu km itibariyle?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.
(y)

Selamsız sabahsız yazılan mesajlara karşı tutumumuz forum olarak bir olmalı bence. Bunu moderatör olarak değil, forum üyesi olarak yazıyorum.

Birimizin haklı olarak tepki gösterdiği bir şeyi başkası normal karşılayıp cevap verince mesaj sahibi yaptığında herhangi bir yanlış olmadığını düşünüyor muhtemelen.

İyi forumlar herkese

(y)

Selamsız sabahsız yazılan mesajlara karşı tutumumuz forum olarak bir olmalı bence. Bunu moderatör olarak değil, forum üyesi olarak yazıyorum.

Birimizin haklı olarak tepki gösterdiği bir şeyi başkası normal karşılayıp cevap verince mesaj sahibi yaptığında herhangi bir yanlış olmadığını düşünüyor muhtemelen.

İyi forumlar herkese
Ben pes ettim nezaketen uyarmaktan

Bizim toplumun bir kismi egitilemez

Nezaketten uzak o kadar cok kisi var ki

Urun satiyorum cok cesitli adam foto at diye emrediyor bana baska yerden temin edin diyip kesiyorum

Eskiden bir forumda 10 sene modluk yaptim

Uslupsuz selamsiz yazili olmayan kurallardan haberi olmayan herkesi suresiz ip den engellerdim

Uyari bir ise yaramiyor adamda az bir kultur nezaketden uzaksa bu kisi egitilemez

Cok uzun yazdim ben bile sıkıldım :)

Cunku bu konulara hassasim kimse kimsenin uşağı degil

Burasi bir cagri merkezi gibi goren tiplerde va :)

Yanlız burada şu nüans var?

Konuyu acan arkadaş bir golf sahibi değil ....

Alma ihtimali %5 de olabilir. (Para denkleştirme? Alternatif başka marka araç ihtimalleri? Hic araç alamayıp yine erteleme ?

Hele bi alsın golfünü

Tam Tekmil alınır

Golf aracı olup
Vurkaç soru / isini görüp gitme/ bedavadan bilgi alıp kaybolma / mal satma icin foruma ugrama

Bu durum evet kural dışı

Aynı fikirde değilim sanırım 😀 Foruma ne kadar çok üye kazandırıldı o kadar kâr mantığındayım ben.

Evet içerik bakımından çöpe dönüşebiliyor eski tartışılan konular tekrar yeni konu olarak karşımıza çıkabiliyor. Tekrar tekrar aynı şeyleri okumak sıkıcı olabiliyor. Özellikle de 4-5 yıllık bir üyeysek bunu bariz hissedebiliyoruz. Ama devamlılık ve daimilik olması gerektiği için sürekli bunları yaşayacağız.

Yeni katıldığım zamanı hatırlıyorum uzunca bir süre yazmamıştım konulara genelde okuyordum. Çünkü yazacak fikir belirtecek bilgim yoktu kısıtlıydı. Hatta ismimi nerde yaşadığımı ve benzeri bilgileri tanışma şeklinde sunmam bile bayağı zaman almıştı, yurtdışından yanlış aldığım medya ekranı hakkında yardım rica etmiştim geri dönüşler ilgili alakalı olmuştu. Yöneticilerden ahmetcakmak yusuf hocama özel mesajla yazdığım şeylere uzun uzun cevap almıştım.

Biraz samimi bir ortam olduğunu gördüğüm için hergün girip alakalı & alakasız herşeyi okuduğum bir yer haline dönüştü benim için. Bir çok noktada aracımda yapılacak tamir tadilat bakım vb şeylerde hem maliyet açısından yardımı dokundu, hem de yanlış şeylerin yapılmaması açısından büyük katkısı oldu.

Yeni üyelerin foruma daha sonra dönüş sıklığı nedir bilmiyorum. 10 soru soran üyeden sadece 2 si devamlılık arz etse bile bence kârdır bu. Amaç yardımlaşmaksa ben her türlü buradayım, bildiğim şeyler oldukça fikir beyan etmek için ve yanlış yazdığım şeyler varsa da doğrusunu öğrendiğimde düzeltmek için buradayım.

Arkadaşlar yazdıklarınızda haklısınız. Bu kadar samimi birbirini tutan bir platform olduğuna kanaat getirememiştim başta. Yazdıgımda aceleye geldi kısa ve net hızlıca yazma amacından kaynaklandı, bu yüzden şanzumanı bile belirtmeyi unutmuşum. Sanırım golf almakla doğru kararı verdim, böyle bi topluluk ve ilgi beni daha çok kararlı kıldı. Teşekkür ederim herkese kusura bakmayın…

Arkadaşlar yazdıklarınızda haklısınız. Bu kadar samimi birbirini tutan bir platform olduğuna kanaat getirememiştim başta. Yazdıgımda aceleye geldi kısa ve net hızlıca yazma amacından kaynaklandı, bu yüzden şanzumanı bile belirtmeyi unutmuşum. Sanırım golf almakla doğru kararı verdim, böyle bi topluluk ve ilgi beni daha çok kararlı kıldı. Teşekkür ederim herkese kusura bakmayın…
Ben 6 yildir bu araci kullaniyorum.sukadar soyliyim cok iyi tercih.helehele hersey bu kadar pahaliyken benzinli bence alinabilecek en iyi araclardan biri.motor gercekten tatminkar mtv deseniz cok uygun.ben degistiricem 1 yildir araclari inceliyorum aracima kiyip satamadim.okadar keyifli bi arac hatta pismanligim bile var keske biraz daha dolusunu alsaydim omurluk binerdim diye.bence golf 8den bile ustun arac kalite anlaminda.benim aracim 70binde manuel. aku degistirdim birde bujileri degistirdim 2016 model baskada bana hic bir sikintisi olmadi

Ben 6 yildir bu araci kullaniyorum.sukadar soyliyim cok iyi tercih.helehele hersey bu kadar pahaliyken benzinli bence alinabilecek en iyi araclardan biri.motor gercekten tatminkar mtv deseniz cok uygun.ben degistiricem 1 yildir araclari inceliyorum aracima kiyip satamadim.okadar keyifli bi arac hatta pismanligim bile var keske biraz daha dolusunu alsaydim omurluk binerdim diye.bence golf 8den bile ustun arac kalite anlaminda.benim aracim 70binde manuel. aku degistirdim birde bujileri degistirdim 2016 model baskada bana hic bir sikintisi olmadi
Sağolun hocam, ışık ve sürüş paketi ile araçta var, bu yüzden tercih sebebi oldu bende, mekanik olarak da sıkıntısız çıkarsa ben de çok mutlu olacağım, golf 7.5 alabiliyorum comf manuel aynı km’lerde 20-30 bin daha koyup ama opsiyonel paketleri yoktu, bu kadar para verdikten sonra hız sabitlemesi olmayan bir araca binmek istemedim. Önceki aracım 2014 comf polo 1.2 motor konusunda çok memnun olduğum için golf te motora hiç takılmadım ve gene memnun kalacağım muhtemelen golfte de :))

Bütceyi biraz zorlayip 2017 model 1.0tsi mk 7.5 alirsaniz cok daha iyi olur. Bizim arabalar lego gibidir, hiz sabitleme-isik paketi vb. sonradan eklenir. Olabildigince donanimdan kisip yenisini almaya calisin, cünkü ekonominin durumu belli, uzun süre kullanmak zorunda kalabilirisniz.

Benzinliyse

Manuelse

Camtavan yoksa, bizim golfler cok fazla sorun cikarmaz, ic kozmetige dikkat edin, bakimlari zamaninda yapilmis olmasina dikkat edin.

Aynı fikirde değilim sanırım 😀 Foruma ne kadar çok üye kazandırıldı o kadar kâr mantığındayım ben.

Evet içerik bakımından çöpe dönüşebiliyor eski tartışılan konular tekrar yeni konu olarak karşımıza çıkabiliyor. Tekrar tekrar aynı şeyleri okumak sıkıcı olabiliyor. Özellikle de 4-5 yıllık bir üyeysek bunu bariz hissedebiliyoruz. Ama devamlılık ve daimilik olması gerektiği için sürekli bunları yaşayacağız.

Yeni katıldığım zamanı hatırlıyorum uzunca bir süre yazmamıştım konulara genelde okuyordum. Çünkü yazacak fikir belirtecek bilgim yoktu kısıtlıydı. Hatta ismimi nerde yaşadığımı ve benzeri bilgileri tanışma şeklinde sunmam bile bayağı zaman almıştı, yurtdışından yanlış aldığım medya ekranı hakkında yardım rica etmiştim geri dönüşler ilgili alakalı olmuştu. Yöneticilerden ahmetcakmak yusuf hocama özel mesajla yazdığım şeylere uzun uzun cevap almıştım.

Biraz samimi bir ortam olduğunu gördüğüm için hergün girip alakalı & alakasız herşeyi okuduğum bir yer haline dönüştü benim için. Bir çok noktada aracımda yapılacak tamir tadilat bakım vb şeylerde hem maliyet açısından yardımı dokundu, hem de yanlış şeylerin yapılmaması açısından büyük katkısı oldu.

Yeni üyelerin foruma daha sonra dönüş sıklığı nedir bilmiyorum. 10 soru soran üyeden sadece 2 si devamlılık arz etse bile bence kârdır bu. Amaç yardımlaşmaksa ben her türlü buradayım, bildiğim şeyler oldukça fikir beyan etmek için ve yanlış yazdığım şeyler varsa da doğrusunu öğrendiğimde düzeltmek için buradayım.
Değerli hocam, burayı Golftutkusu yapanın nezaketli yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Mevcut seçici anlayışın süreklilik konusundaki sonuçları yönetimin işi açıkçası o konuda bir şey diyemem ancak fikrimce amaç çok üye olmamalı. Sosyal medyadaki "Golf xxxx club" grupları zaten o görevi yerine getiriyor. Bu forumu keşfetmeden o gruplarda nazik bir üslüp ile bir iki şey danıştım da, fikir dahi alamadım. Nitelikli bir sorun asla yanıtlanmıyor, gelen yanıtların da nitelik düzeyi oldukça düşük. Modifiyeye maşallah alma, ateş eden fotolar, yakıt paylaşımları, yüz bin kere tekrar tekrar sorulan sorular ve kapanış. Golf'ün o tip kullanıcı profili zaten o gruplara yöneliyor. Burada bambaşka bir Golf kullanıcı profili var. Cam fanusa almasak da, korumakta fayda var derim. 🙂✋🏻

Konu sahibi arkadaşa da hoşgeldiniz diyorum bu vesileyle. 👍🏻✋🏻🙂

Geri
Üst Alt