Fren Hidroliği Değişimi

İsim
Mehmet
merhaba herkese 2018 model 63500 de aracım fren hidrolik değişimi yaptıracağım serviste sorum şu : balatalar daha uyarı vermedi fren tutuşu da iyi ama ben 70.000 km civarında değişim yapmak istiyorum bu değişimden önce mesela mayıs ayı içerisinde fren hidroliğini önce değiştirsem disk balataları 7/8 bin km sonra değişsem nasıl olur veya ikisini bir mi değiştireyim
Not : balataları ve gerekirse diski serviste değiştirmeyeceğim

Son düzenleme:

sadece fren hidroliği mi zubizu indirimi varmi? ben geçen sene buji değiştirmek için gittiğimde fren hidroliğini sormuştum 300 400 arasi bişeydi sanırım indirim yoksa çok artmış fiyatı keşke değiştirseydim
Telefon ile randevu oluşturdum zubizu indiriminden bahseden olmadı bilmiyorum yaptılar mı sadece fren hidroliği değişti

Upvote 0
Bugün değiştirdim fatura ekte

Ekli dosyalar

• IMG_0828.jpeg
    IMG_0828.jpeg
    145.8 KB · Görüntüleme: 67
Upvote 0
Bugün değiştirdim fatura ekte
servisler çok pahalı hidrolik 260 lira işçiliği 840 lira bakim dediği ne ki boşaltip yenisini doldurması değilmi doldurduktan sonra havasını aliyor bu kadar yanlışım varsa düzeltin zubizu ile ayni fiyata gelmediği sürece yağ değişimini gibi işlemleri servise yaptırmam sanırım

Upvote 0
servisler çok pahalı hidrolik 260 lira işçiliği 840 lira bakim dediği ne ki boşaltip yenisini doldurması değilmi doldurduktan sonra havasını aliyor bu kadar yanlışım varsa düzeltin zubizu ile ayni fiyata gelmediği sürece yağ değişimini gibi işlemleri servise yaptırmam sanırım
İçinde hava kalıyormuş yetkili serviste yaptırın diye öneride bulundular fren konusu önemli olduğu için yetkili servise gitmek zorunda kaldım. Servis elemanı ben kendi arabamda yıllardır değiştirmiyorum diye de itiraf da bulundu :)

Upvote 0
Ben de kendim yapmayı planlıyorum. Bir kaç video var youtubeda. En kolayı ve makulu bleeding dedikleri yöntem. Fren hidroliği kabını açıyorsunuz ve tepeleme dolduruyorsunuz ve sırası ile ön sol, ön sağ, arka sol, arka sağ lastiklerden bir şırınga yardımıyla yağı çekiyoruz çekerkende yine çektiğimiz kadar yağ eklemesi yapıyorsunuz. Çektiğiniz yağın rengi değiştiğinde bir sonraki lastiğe geçebilirsiniz. Bu sayede sisteme havada kaçmıyor.

Tek sıkıntı var servis kitapçığı 2 bar basınç uygulayarak kaptan yağın basılması gerektiğini ve ancak böyle abs kutusuna girebileceğini söylüyor. Bleeding sistemiyle abs kutusundaki yağ o an değişmese bile zamanla güncelleneceğini düşünyorum max%10 eski yağ karışımı da çok büyük problem olmayacaktır diye düşünüyorum.

Upvote 0
Ben de kendim yapmayı planlıyorum. Bir kaç video var youtubeda. En kolayı ve makulu bleeding dedikleri yöntem. Fren hidroliği kabını açıyorsunuz ve tepeleme dolduruyorsunuz ve sırası ile ön sol, ön sağ, arka sol, arka sağ lastiklerden bir şırınga yardımıyla yağı çekiyoruz çekerkende yine çektiğimiz kadar yağ eklemesi yapıyorsunuz. Çektiğiniz yağın rengi değiştiğinde bir sonraki lastiğe geçebilirsiniz. Bu sayede sisteme havada kaçmıyor.

Tek sıkıntı var servis kitapçığı 2 bar basınç uygulayarak kaptan yağın basılması gerektiğini ve ancak böyle abs kutusuna girebileceğini söylüyor. Bleeding sistemiyle abs kutusundaki yağ o an değişmese bile zamanla güncelleneceğini düşünyorum max%10 eski yağ karışımı da çok büyük problem olmayacaktır diye düşünüyorum.
Kendiniz yapmanıza değmicek biir işlem ve biraz pis bir iş, bu işlemi yaparken en ufak boyaya hidrolik teması üzücü sonuçlar doğurur, ayrıca bleeding yöntemiyle yani basınç olmadan fren sisteminin içindeki pislikleri sistemden atamazsınız, sadece ABS kutusı değil, aynı zamanda debriyaj üst merkezi de aynı sıvıdan besleniyor, bu yöntem sağlıklı değildir, zaten dışarda yaptırmanın maliyeti de pahalı bir işlem değil.

Upvote 0
VW servis Golf8 için ilk fren hidroliği değişimini 3 yıldan 2 ye indirdi diyor bilginiz var mı?

Upvote 0
13 ocak 2024 de trafiğe çıkışın 6 yılı dolacak.

Fren hidroliğini iplemeyen/sallamayan/tınlamayan
Ben??

Bakalım ne zaman değiştiricem???

Briçstonlardan kurtulduktan sonra falkenlerle fren kabiliyetim 4 katına çıktı.

Fren hidrloğini degistirince belki 7 katına çıkar

Youtubda öyleee bi gazzz verdilerki bu fren hidroligi olayına.millet korkusundannn???!!!

Upvote 0
13 ocak 2024 de trafiğe çıkışın 6 yılı dolacak.

Fren hidroliğini iplemeyen/sallamayan/tınlamayan
Ben??

Bakalım ne zaman değiştiricem???

Briçstonlardan kurtulduktan sonra falkenlerle fren kabiliyetim 4 katına çıktı.

Fren hidrloğini degistirince belki 7 katına çıkar

Youtubda öyleee bi gazzz verdilerki bu fren hidroligi olayına.millet korkusundannn???!!!
Katılıyorum. Biraz fazla veriliyor bu gaz. Arabasını yoğun kullanan (severe service) koşullarında bile 2 yıl rahatlıkla uzatılabilir. Kendi açımdan Ocak 2017 çıkışlı sıfır aracımın fren hidroliğini hala değiştirmedim...Farkında olalım ama gaza gelmeyelim :) Fren hidroliği 5-6 yılda bir de değişir. Ama siz siz olun yağınızı erken değiştirin :))

Upvote 0
Katılıyorum. Biraz fazla veriliyor bu gaz. Arabasını yoğun kullanan (severe service) koşullarında bile 2 yıl rahatlıkla uzatılabilir. Kendi açımdan Ocak 2017 çıkışlı sıfır aracımın fren hidroliğini hala değiştirmedim...Farkında olalım ama gaza gelmeyelim :) Fren hidroliği 5-6 yılda bir de değişir. Ama siz siz olun yağınızı erken değiştirin :))
Ben değiştirmeyin, nem kontrolünü vs. yapın haber verin bir sorun varsa dedim. Genelde ilk balata değişiminde 3 yıl dolduysa Fren hidroliğini de birlikte değiştiriyorum. Golf8 fren performansı golf7 ye göre biraz farklı, o yüzden mi erkene çektiler diye araştırmak istedim.

Upvote 0
Burası şaşmaz sanayi /ank

Gökcan fren servisi

Adam sadece frenci

Mekan fotosunda

İceriye yan yana 7 araç alabilecek kapasitede. Hadi dükkan önündede seyyar krikoyla iş yapsa +10 araba kesin

Yani karadüzen tek lift kenar sanayi dümenden frenci değil

Bu adamlarda ATE nin fren hidrolik degisim cihazı var. Kullandıkları fren hidrolik yağıda zaten ate. Güncel fiyat 700 lira hidrolik degisimi için

2020 de pederin cruze aracının fren hidroligini degistirmek icin gittim (2010 model 10 yıllık hidroliği ilk defa orada degistirdik 2020 de)

Mekan sahibi aynen şöyle diyor
Deniz kenarı olmayan iklimlerde fren hidroliği 6-6,5 yıl rahat dayanır.(ankara,konya??)

Nemli Deniz iklimlerinde 4-4,5 yıl !!!!

Eee bu adam bu işten ekmek yiyiyor??

Ateden cihaz almış, yıllık ateden düzenli hidrolik yağı satın alma yapıyor ,??

Her yıl fren hidrolik yağı degişimi faydalıdır fetvası vermeyi bilmiyor mu ?? Screenshot_2023-10-12-11-28-13-838_com.android.chrome.jpg

Upvote 0

2015 model aracım daha önce değiştimi bilmiyorum 2 yıldır bende daha değişmedik eksilme yok sıkıntı hissetmiyorum

Upvote 0

Geri
Üst Alt