Fren Hidroliği Değişimi

İsim
Mehmet
merhaba herkese 2018 model 63500 de aracım fren hidrolik değişimi yaptıracağım serviste sorum şu : balatalar daha uyarı vermedi fren tutuşu da iyi ama ben 70.000 km civarında değişim yapmak istiyorum bu değişimden önce mesela mayıs ayı içerisinde fren hidroliğini önce değiştirsem disk balataları 7/8 bin km sonra değişsem nasıl olur veya ikisini bir mi değiştireyim
Not : balataları ve gerekirse diski serviste değiştirmeyeceğim

Son düzenleme:
2016 Aralık çıkışlı aracımın fren hidroliğini 2019 sonu ve 2022 sonu olmak üzere 2 kez değiştirdim, ama biraz boşa değişiyormuşum hissi oluyor. Fren performansında bir farklılık ya da pozitif bir etkisini görmüyorum değişim sonrasında. Fren söz konusu olduğu için pimpirikli yaklaşıyoruz belki ancak kullanım şekline göre geciktirilebilir bir bakım gibi geliyor bana da.

Upvote 0
2016 Aralık çıkışlı aracımın fren hidroliğini 2019 sonu ve 2022 sonu olmak üzere 2 kez değiştirdim, ama biraz boşa değişiyormuşum hissi oluyor. Fren performansında bir farklılık ya da pozitif bir etkisini görmüyorum değişim sonrasında. Fren söz konusu olduğu için pimpirikli yaklaşıyoruz belki ancak kullanım şekline göre geciktirilebilir bir bakım gibi geliyor bana da.
Bu farkı en gerekli olan zamanda fark edeceksiniz problem burada zaten.

Fren hidroliği motor yağından farklı bir yapıya sahip ve zamanla içeresinde su tutmaya başlıyor ve bu kaynama noktasının düşmesine neden olmakta. Bu sebeple uzun süreli frenlemeler yaptığınız bir güzergahta örn: rampa indiğiniz bir tırmanış sonrası fren hidroliği aşırı ısınmış olacak ve frenleriniz sertleşmeye başlayacaktır özellikle ani fren gereken durumlarda.

Hatta bu su emme kabiliyeti nedeniyle kaynama noktası düşen ve uzun süre kullanılan fren yağı kap kara bir şekilde çıkmaktadır. Ölçüm cubukları internette satılıyor dilerseniz alabilirsiniz %3 ve üzeri su oranlarında yağın değişmesi gerekir.

Upvote 0

Geri
Üst Alt