Maltepe - Bodrum Rota Tavsiyesi

musiqzz

Üye
İsim
Oğulcan
Araç
Scirocco
Merhaba Arkadaşlar herkese iyi haftalar dilerim öncelikle.
Cuma günü istanbul maltepeden, bodrum gümüşlüğe doğru yola çıkacağım bir aksilik olmazsa.
geçen sene körfezi dolanıp osmangaziye para ödememiştim.
Fakat bu sene malum yakıt fiyatları aşırı derecede arttı sizce maliyet açısından nasıl bi rota izlemem en karlı seçenek olur?
acelem vs yok.

Hayırlı yolculuklar

Aceleniz yoksa ayni rota ama eskihisar topcular feribotu ile gecmek mantıklı gibi

Feribot binince benim icin tatil başlamıştır psikolojisine giriyorum :)

Korfez dolasmak cok trafik isigi var ve sanirim 100 km yolu uzatıyordu

Feribot guncel fiyati bilmiyorum

Bende Pendik-Datça yapıyorum.
şu anda en makul olanı İdo Pendik-Yalova.
yalovadan bursaya eski yoldan .
bursa-saruhanlı yeni otoban çıkıp maniisa- izmir.

En büyük maliyet trafiğe takılıp takılmamak,
Cuma göç başlar o yüzden sabah çıkmak mantıklı akşam sağlam trafik olabilir.
Yılbaşından önce izmir, e yol aldım. Parasız yol ve körfezi dolandım. Körfez 1 saat ekliyor. Km olarak köprü ücretinden uyguna gelir.
İzmir yolu da parasız olanla gidilirse 2 saat üzeri ekler.
Verilen yol köprü paraları her halikarda daha fazla olur.
Zaman sorun değilse en az 3 saat +100-150 km ekleyerek parasız rota ile gidilebilir.

maliyet açısından nasıl bi rota izlemem en karlı seçenek olur?
acelem vs yok.
Vakit gerçekten nakittir. Aceleniz yoksa 2-3 saat erken çıkarsınız, yetişme veya karanlığa kalma kaygısıyla hız arttırmanız gerekmez, ekonomik olur.

Ekonomi için sorduğunuza göre rotanızı aracın ne kadar yaktığı daha çok belirleyecektir. Körfezi dolaşmak iki iskele arası +90 km. Uzun yolda 1,25₺ civarı yaktığını varsayarsak 112,50₺’lik yakıt demek. Negmar Feribot’un kampanyası bitmediyse tek yön Eskihisar-Topçular 100₺ idi. Feribotla geçmek her bakımdan daha makul görünüyor. Yolun devamı bildiğiniz gibi zaten. Gemlik, Susurluk, Akhisar, İzmir…

Hayırlı yolculuklar.

Cuma günü istanbul maltepeden, bodrum gümüşlüğe doğru yola çıkacağım bir aksilik olmazsa.
Fakat bu sene malum yakıt fiyatları aşırı derecede arttı sizce maliyet açısından nasıl bi rota izlemem en karlı seçenek olur?
acelem vs yok.
Üstadım, bende her sene Kartal (Cevizli den) Bodrum Orta kente gidiyorum, normalde sabah 03:00-04:00 sularında yola çıkar, Osmangazi köprüsünden geçer, Görükle çıkışından eski İzmir yolu üstünden giderdim. Bu sene ruh halime göre Körfezi dolaşarak geçerim diye düşünüyorum. başka bir alternatif yok gibi duruyor :)

iyi yolculuklar dilerim.
Saygılar.

herkese değerli yorumları için teşekkür ediyorum, yola Cuma günü saat 4 gibi çıkacağım açıkcası o an ki ruh halime göre rota belirlemeye karar verdim ya direkt paralı yoldan gideceğim ya da birazcık yolu uzatacağım :)

acelem vs yok.
Selamlar iyi haftalar,

Pendik Yalova yapıp hem gebze trafiği hem de topçular trafiğinden kurtulurdum. Ardından Yalova'dan ücretsiz yoldan devam eder, süpürgelik'ten geçtikten sonra ufak bir mola verip oksijen aldıktan sonra ufak bir şımarıklık yapıp osmangazi'den ücretli yola girip (gemlik ışıklar, bursa ışıklar radarların güzel olduğu noktalar) o noktaları pas geçip Bursa çıkışından çıkarım (36,5TL güncel) Bursa çıkışından Karacabey Sütaş vitaja kadar ılık ılık giderdim. Ardından Susurluk (radara dikkat) Balıkesir çamlık yol iniş (radara dikkat), ardından manisa tüm 45 plakalılar (schumacherler) ((birini solla seni sollamadan rahat ölmezler o kadar durumları vahim)) 80-90 geçer İzmir'e ulaşırdım. İzmir'den sonra yine ufak bir mola Söke, Bafa (gölü geçince radara dikkat), ve Milasss.... Yol buradan sonra adeta şenlik havasında olur. Vaktim var ve hava güzelse Güllük'te 2 dk içeriye girer ufak bir pide yer deniz kenarında durur soluklanırdım. Güllük yolu üzeri 34 plakalar için özenle hazırlanmış (Genelde Kılıç Deniz önünde 1-2 km toleransla ters duran eski bir clio radarına selam çakıp) ılık ılık ilerdeki jandarma kontrolünden geçip yokuş aşağı salladın mı ordan sonra Bodrummm....

Önemli Not: Hiç gitmeyenler Yalıçiflik tarafına sapsın orada bir gözlükle denize girsinler balıklara benden selam söyleyin...
1650953338938.png

Selamlar iyi haftalar,

Pendik Yalova yapıp hem gebze trafiği hem de topçular trafiğinden kurtulurdum. Ardından Yalova'dan ücretsiz yoldan devam eder, süpürgelik'ten geçtikten sonra ufak bir mola verip oksijen aldıktan sonra ufak bir şımarıklık yapıp osmangazi'den ücretli yola girip (gemlik ışıklar, bursa ışıklar radarların güzel olduğu noktalar) o noktaları pas geçip Bursa çıkışından çıkarım (36,5TL güncel) Bursa çıkışından Karacabey Sütaş vitaja kadar ılık ılık giderdim. Ardından Susurluk (radara dikkat) Balıkesir çamlık yol iniş (radara dikkat), ardından manisa tüm 45 plakalılar (schumacherler) ((birini solla seni sollamadan rahat ölmezler o kadar durumları vahim)) 80-90 geçer İzmir'e ulaşırdım. İzmir'den sonra yine ufak bir mola Söke, Bafa (gölü geçince radara dikkat), ve Milasss.... Yol buradan sonra adeta şenlik havasında olur. Vaktim var ve hava güzelse Güllük'te 2 dk içeriye girer ufak bir pide yer deniz kenarında durur soluklanırdım. Güllük yolu üzeri 34 plakalar için özenle hazırlanmış (Genelde Kılıç Deniz önünde 1-2 km toleransla ters duran eski bir clio radarına selam çakıp) ılık ılık ilerdeki jandarma kontrolünden geçip yokuş aşağı salladın mı ordan sonra Bodrummm....

Önemli Not: Hiç gitmeyenler Yalıçiflik tarafına sapsın orada bir gözlükle denize girsinler balıklara benden selam söyleyin...
Ekli dosyayı görüntüle 57294
valla Cuma olsa da yola çıksam diye sabırsızlanıyorum bu mesajdan sonra :)

• Beğen
Tepkiler: SCC
Ben gece üçte marşa basacak şekilde ayarlıyorum kendimi.

Köprü geçiş ücretleri tuzlu olsa da Osmangazi köprüsü, Bursa otobanı ve Susurlukta Köfteci Yusufta kahvaltı. Sonrasında İzmir Manisa otobanı çok güzel.

Devamında İzmir Aydın otobanı. Sonrasına Söke Milas yolu biraz sıkıntılı. 18 19 jant ve spor süspansiyon varsa dikkatli olun.

Bodrum içinde trafikte yine dikkatli olun. 34 plakalı araçlara karşı alerjisi var yerli halkının.

Cennet Koyu Akvaryum Koyu Orak Adası : )

bodrum-koylari.jpg

AF1QipM3xUzjle8Hf6C2iKjxBAjBBjIqItBPUzihEFYU=s1600

14-excursion-12.jpg

Birde para yok ekonomi kötü derler.
Bu söylem demek ki sadece biz emekliler için geçerli.

Eyvah, zehirli ok geldi :)

Selamlar iyi haftalar,

Ekli dosyayı görüntüle 57294

Süper tarif. Elinize sağlık.

Bayılırım rota çalışmalarına, hazırlıklarına ve tavsiyelerine.

Benim de hepsi Samsun çıkışlı,

• Mayıs başı Batum var (tek rota; alternatif yok. Tüm sahil şeridi boyunca tüm plakalara ve radarlara dikkat:)
  • Mayıs sonu Körfez, İzmit (tek rota, alternatif yok gibi. Bolu'ya kadar arabanın kendi kendine gözü kapalı gidebileceği yol. Arabanın üstünde bisiklet olmazsa Gerede'den TEM'e)
  • Haziran başı Ankara (Ankara içi dikkatli, yine tek rota)
  • Temmuz başı Bolu (nerede ortalama hız var, nerede radarlar pusu atar santim santim aklımda)
  • Eylül başı Çamlıhemşin, Rize (burası da suyolu oldu birkaç yıldır. 100-110'a sabitleyip devam)

Çoğunluğu "gitmezsek olmaz" cinsinden düğün dernek. Başa gelen çekilir :) Arabanın üstüne bisikletleri atıp keyifli hâle getirmeye bakacağız...

Yolda olmak gibisi yok...

WhatsApp Image 2022-04-26 at 11.52.57.jpeg
WhatsApp Image 2022-04-26 at 11.52.57 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-04-26 at 11.52.57 (3).jpeg
WhatsApp Image 2022-04-26 at 11.52.57 (2).jpeg

Son düzenleme:
Madem fotoğraflar atılmaya başladı bende geçen seneki bodrum seyahatimden fotoğrafları paylaşıyım…

Ekli dosyalar

• 78452332-04AD-463C-AE7E-EB44E5955AA2.jpeg
    78452332-04AD-463C-AE7E-EB44E5955AA2.jpeg
    109.9 KB · Görüntüleme: 14
  • 5932D184-E924-40A3-8B58-FA2C6CEE037F.jpeg
    5932D184-E924-40A3-8B58-FA2C6CEE037F.jpeg
    109.5 KB · Görüntüleme: 14
  • 96614135-E5A2-4EEC-AD96-A16AA205734E.jpeg
    96614135-E5A2-4EEC-AD96-A16AA205734E.jpeg
    100.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 50CEC198-FDE8-4105-BEE4-46FFFEC46DBF.jpeg
    50CEC198-FDE8-4105-BEE4-46FFFEC46DBF.jpeg
    63.8 KB · Görüntüleme: 14

Osmangazi yerine pendik-yalova kullanmanın tasarrufu tek yön 100tlyi geçmez. mola amacıyla tercih edilebilir ama bu sefer de feribot saatini kaçıracağım stressi oluyor.

Geri
Üst Alt