Tiguan Yağ Sıcaklığı

İsim
Ahmet
Araç
Golf 7 1.2 TSİ
2021 1.5 TSİ aracımız yolda yağ sıcaklığı 102 dereceye çıktı uyarı verde yağ seviyesi normal 3000 bin kilometre önce yağ değişti fikriniz var mı ?

termostat sıcaklığı yani hararet diye bilinen sıcaklık ile yağ sıcaklıkları farklı şeylerdir. Termostat sıcaklığı sabit 90 olması gerekiyor(sağlıklı bir motor ve normal bir sürüş için). Yağ sıcaklığı ise araç 120 ve üstüne geldiğinde kademe kademe kendini korumak adına yavaş yavaş kısıyor kendini ama göstergede bi uyarı vs. yanmıyor. Benim kendi rekorum 132 gördüm en yüksek herhangi bi uyarı vs. almadım 1.6TDI 90hp.

102 derece yağ sicakligi icin yuksek degildr. Nerden okudunuz o degeri?

Su sicakliginda 90 yağ sıcaklığında 125 dereceyi gecmeyin

Normal bir isi derecesi. Mevsim sartlarina, yol sartlarina ve aracin kullanma sekliyle artis olabilir/ azalabilir.

120 Ustu cok sik kullanmamak gerek. Yag isindikca viskotizesini azaltir ve yagin gorevini yerine getirmemesine sebep olur.

Kritik esik 140.

Anlamadigim sey uyari mi verdi? Uyari verde gibi bisey yazmissiniz. Ne demek istediniz anlamadim.

Yağ sıcaklığı ise araç 120 ve üstüne geldiğinde kademe kademe kendini korumak adına yavaş yavaş kısıyor
Neyi kisiyor? (Anlamadim)

Yağ seviyesini kontrol edin uyarısı vermiştir. 1lt eksilme olunca verir. Sarı renkli ikazdır aciliyeti yoktur. Ama kırmızı uyarı yağ basıncı uyarısıdır motor stop edilmeli yol yardım çağrılmalı.Yalnız bunların sıcaklıkla alakası yok. Şu hava şartlarında 102 derece normal bir değer. Viskozite 0w-20 yağ için ideal hatta. Bu arada 3000 km’de 1 lt yağ eksiltme normal değil. Bendeki 1.5 tsi 12bin km de 1lt eksiltme yapıyor sürüş profilimden dolayı. Uzun yol yaparım genelde.

Son düzenleme:
Normal bir isi derecesi. Mevsim sartlarina, yol sartlarina ve aracin kullanma sekliyle artis olabilir/ azalabilir.

120 Ustu cok sik kullanmamak gerek. Yag isindikca viskotizesini azaltir ve yagin gorevini yerine getirmemesine sebep olur.

Kritik esik 140.

Anlamadigim sey uyari mi verdi? Uyari verde gibi bisey yazmissiniz. Ne demek istediniz anlamadim.

Neyi kisiyor? (Anlamadim)
Hayır yağ sıcaklığı 100 dereceye ulaştı diye yazdı direk o kadar uyarı ışığı yakmadı sadece onu söyledi

Hayır yağ sıcaklığı 100 dereceye ulaştı diye yazdı direk o kadar uyarı ışığı yakmadı sadece onu söyledi
Boyle bir seyi ne gordum, ne de duydum.

Baska bir uyari esnasinda eliniz degdide o an yag sicakligini gosteren bilgilendirme ekranina mi denk geldiniz diye dusunuyorum.

Boyle bir seyi ne gordum, ne de duydum.

Baska bir uyari esnasinda eliniz degdide o an yag sicakligini gosteren bilgilendirme ekranina mi denk geldiniz diye dusunuyorum.
ya bende hiç böyle birşey görmemiştim golf 7 vardı 1.2 tsi öncedende ilk defa böyle bir uyarı gördüm VW de şaşırdım anlam veremedim direk yağ sıcaklığı 100 dereceye ulaştı dedi yağ sıcaklık ekranını ana ekran yaptı km ekranı vardı normalde

Ben de böyle bir uyarı görmedim hiç.

Geri
Üst Alt