Golf 7 Arka Kapıdaki Hoparlör Yalıtımı Nedeniyle İç Paspasa Su Akması

designer

Üye
İsim
Mehmet
Herkese merhaba, 2016 model golf MK7 aracımda, arka hoparlör yalıtımı sorunu nedeniyle yukarıdaki videoda görülen noktadan arka paspasa yağmur suyi giriyor. Hem forumda hem de internette bu kronik sorundan bahsedilmiş. Sorum şu böyle kronik sorunlarda yetkili servis, garanti dışındaki bir aracı ücretsiz onarır mı? Yoksa özel serviste slikon çektirmek daha kolay bir çözüm mü olur? (aracın tüm rutin bakımları yetkili servislerde yapıldı şimdiye dek) Hİç bu tip konularda servis desteği alan üyemiz var mı?

Bu arada alttaki konuda bununla birlikte birkaç noktadan daha bahsedilmiş. Eğer aracınız su alırsa bundan başka kronik noktalar da var.
Bilgi olsun diye buraya linki de eklemek istedim.
Golf su alma problemi

Bugün servise sordum, aracı mutlaka götürmem, incceleme için bırakmam, kayıtlara bakılması, garanti kapsamında yapılabiliyor mu değerlendirilmesi gerekiyormuş. Böyle kronik sorunlarda daha hızlı yanıt alamamak ne kötü. Yapmıyorlarsa bu sorun yasal garanti bittiyse kapsam dışında desinler, bu arıza için ortalama bir ücret varsa da bunun bilgisini söylesinler. (istiyor insan ama evdeki hesap hiç çarşıya uymuyor) Pandemide aracı nasıl incelenmesi için bırakacağız? o sırada biz ne yapacağız? O hoparlörün yenisiyle değişimine kadar iş gidebilir diye endişe etmekten alamıyor insan kendini. (Çünkü contayı sökmek de ciddi iş, hoparlöre yapışık) Neyse vardır bir bildikleri. Sonuçta yetkili servis...

Upvote 0
Kapının en alt uç noktalarında tahliye delikleri var kapalı tıkalıdır. . Kapıların içine çürümesin diye sıkılan balmumu sıcakla alt kısımlara iner bir süre son dipte birikir. Delikler tıkalı olduğunda su birikir, bir süre sonra bagajda benzer sorunun olduğu gibi ilk boşluktan delikten nerden açık bulursa oradan kabin içine verir. Ben 4 Kapıyı yalıtım yaparken kaynar su dökerek mumdan temizleyip uygulama yaptım sonrasında fitillere kauçuk uyguladım vs.. çok ciddi yağışlarda en ufak sorunum kalmadı.
O kadar şeyi tasarlayan mühendisler birçok markada şu olayı aşamadılar. Golf 4 den bu yana audisinden bmw sine hepsinde var.
Tasarlayan arkadaş delikleri biraz daha büyüt vs.. bu araçlar yağmur testini nasıl geçmiş, sorsan en ciddi yatırımı argeye vag yapıyor.
Koca ekranlı media avi mpeg oynatmıyor. :)

Videolarda hoparlörü silikonlayıp takanlar var.:) kapının içi su dolu 5 birim su geliyor. 2 birim tahliye ediliyor. oda edebiliyorsa..:)

Upvote 0
Kapının en alt uç noktalarında tahliye delikleri var kapalı tıkalıdır. . Kapıların içine çürümesin diye sıkılan balmumu sıcakla alt kısımlara iner bir süre son dipte birikir. Delikler tıkalı olduğunda su birikir, bir süre sonra bagajda benzer sorunun olduğu gibi ilk boşluktan delikten nerden açık bulursa oradan kabin içine verir. Ben 4 Kapıyı yalıtım yaparken kaynar su dökerek mumdan temizleyip uygulama yaptım sonrasında fitillere kauçuk uyguladım vs.. çok ciddi yağışlarda en ufak sorunum kalmadı.
O kadar şeyi tasarlayan mühendisler birçok markada şu olayı aşamadılar. Golf 4 den bu yana audisinden bmw sine hepsinde var.
Tasarlayan arkadaş delikleri biraz daha büyüt vs.. bu araçlar yağmur testini nasıl geçmiş, sorsan en ciddi yatırımı argeye vag yapıyor.
Koca ekranlı media avi mpeg oynatmıyor. :)

Videolarda hoparlörü silikonlayıp takanlar var.:) kapının içi su dolu 5 birim su geliyor. 2 birim tahliye ediliyor. oda edebiliyorsa..:)
Fitillere nasıl kauçuk uyguladınız? Tahliye deliklerini ben göremedim. Hem kauçuk uygulamanız hem de tahliye deliklerini gösteren fotoğraf paylaşır mısınız? Ben de 4 kapı için de tahliye deliklerini kontrol edeyim. Gerekirse yalıtım tazeleyelim.

Upvote 0
Herkese merhaba, 2016 model golf MK7 aracımda, arka hoparlör yalıtımı sorunu nedeniyle yukarıdaki videoda görülen noktadan arka paspasa yağmur suyi giriyor. Hem forumda hem de internette bu kronik sorundan bahsedilmiş. Sorum şu böyle kronik sorunlarda yetkili servis, garanti dışındaki bir aracı ücretsiz onarır mı? Yoksa özel serviste slikon çektirmek daha kolay bir çözüm mü olur? (aracın tüm rutin bakımları yetkili servislerde yapıldı şimdiye dek) Hİç bu tip konularda servis desteği alan üyemiz var mı?

Bu arada alttaki konuda bununla birlikte birkaç noktadan daha bahsedilmiş. Eğer aracınız su alırsa bundan başka kronik noktalar da var.
Bilgi olsun diye buraya linki de eklemek istedim.
Golf su alma problemi
Aynı sorunu ben de yaşadım. Yetkili servis hoparlör değişimi gerekli dedi ve bu onarımı yapmaya pek yanaşmadı. Ben de dışarıda 4 kapı döşemesini söktürüp hoparlör etrafına silikon çektirdim. Şu an su alma problemi yaşamıyorum.

Upvote 0
Fitillere nasıl kauçuk uyguladınız? Tahliye deliklerini ben göremedim. Hem kauçuk uygulamanız hem de tahliye deliklerini gösteren fotoğraf paylaşır mısınız? Ben de 4 kapı için de tahliye deliklerini kontrol edeyim. Gerekirse yalıtım tazeleyelim.
Kapı altında fitli elinizle ayırın göreceksiniz. Fitillerin içine ev kapılarına uygulanan beyaz içi boş kauçuk uyguladım. 2 li bitişik olandan alıp birbirine yapıştırarak. fitili doldurması ve esnek olması gerekiyor. + Ucuz malzeme 4 kapı bagaj 20 metre aldım şu anda kapılar zırhlı araç kapısı gibi ciddi anlamda rüzgar sesi de kesildi.. Fitillere uygulayacaksanız çelik çamaşır ipi her yerde var. kayması için deterjan. yapıştırıcı.
fitile serum boru uygulayan var. böylesi kat kat iyi az maliyetle.

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 39
  • 22.jpg
    22.jpg
    76.1 KB · Görüntüleme: 36
  • 1_org_zoom.jpg
    1_org_zoom.jpg
    24.1 KB · Görüntüleme: 34
Upvote 0
+ Ortadaki kapak şu anda çok sıkı oynama yada aradan su sızma olasılığı yok. Kapağı zor taktım öncesinde hafif boşluk vardı oradan su geleceğini düşünmüyorum. Ben yalıtım için yaptım o kısmı. Kronik sıkıntı su birikmesi oda tahliye sorunu. Hoparlör çevresinden su gelmesi için haliyle kapı içinde su birikmesi lazım birike birike belli bir seviyede bir yerlerden içe veriyor.

Ekli dosyalar

• 20200529_210648.jpg
    20200529_210648.jpg
    128.3 KB · Görüntüleme: 33
  • 20200530_130636_HDR.jpg
    20200530_130636_HDR.jpg
    179.5 KB · Görüntüleme: 32
  • 20200530_133103_HDR.jpg
    20200530_133103_HDR.jpg
    159.9 KB · Görüntüleme: 33
Upvote 0
Golf 6 videosu ama mantık sistem aynı :)

Upvote 0
Arka kapi hoporlerden ic fitile veya paspasa su akmasi kronik benim.aracta da vardi kapi kartonunj sokun ve hoporlerin etrafina siyah silikon cekin sorun cozulur ben oyle yaptim.suan akma sizma yok. Aslonda hoporlere fabrika slikon sikmis ama zamanla erimis silikon ve pek dayanikli degilmis anladogim kadariyla siyah silikon isinizi gorur servise filan goturup paralar vermenize gerek yok.

Upvote 0
+ Ortadaki kapak şu anda çok sıkı oynama yada aradan su sızma olasılığı yok. Kapağı zor taktım öncesinde hafif boşluk vardı oradan su geleceğini düşünmüyorum. Ben yalıtım için yaptım o kısmı. Kronik sıkıntı su birikmesi oda tahliye sorunu. Hoparlör çevresinden su gelmesi için haliyle kapı içinde su birikmesi lazım birike birike belli bir seviyede bir yerlerden içe veriyor.
O kapaklardan da su sızıntısı oluyor. 4 kapı hoparlörü ve o kapaklara da silikon çekildi bende.

Ekli dosyalar

• B52BDAC0-25F9-4DFA-8A65-858A4C40B45C.jpeg
    B52BDAC0-25F9-4DFA-8A65-858A4C40B45C.jpeg
    105 KB · Görüntüleme: 29
Upvote 0
Video ekliyorum Kolandan çevresinden su gelmesi için kapının içinde çok su birikmiş olması lazım her kapıda 2 delik var. Camın contası fitilinden kısmen geçen su kapı içine birikme yapıyor. Kolon seviyesine kadar su alması da iyi değil Hoparlör bozulur. + Kapıda günlerce kalan su içini paslandırır. Bu nedenle fabrika mum sıkıyor, Kapı içlerine. Kısacası sorunun kaynağını çözmek lazım. Kolona çok yükleniyorum su sayesinde soğutma yapıyorum derseniz. :) orası ayrı :)

Upvote 0
Benim sağ arka hoparlöre silikon sıkılınca, sorunum çözüldü. Neyseki aracın içine çok fazla su almadan halloldu. İşin ilginç tarafı yetkili servislerin bu konuyu çözmek için değil, sizi özel servise yönlendirir gibi bir tavır takınmaları. Yağ değişimi ve rutin bakımlar dışındaki konularla ilgilenmemeleri. Arka hava menfezlerinden su aldığında da haftalarca araç bizde kalabilir demişlerdi, yine aynısını söylediler. Özel servisler ise yetkili servisin tam tersi konuyu hızla ve ekonomik bir şekilde çözebiliyorlar. Hava menfezi konusu da birkaç saatte çözülmüştü, yine birkaç saatte çözüldü. Yetkili servis 3-5 bin TL ile 10-15 bin TL arasında gider demişti, 200-300 TL'ye çözüldü iki konu da. Bir ara müsait olduğumda bu konu hakkında detaylı bir email yazıp Almanya'ya da bilgi vermek istiyorum. Bence tüm bu deneyimde büyük bir tuhaflık var. (Her ne kadar zamanla kanıksasak da)

Upvote 0

Geri
Üst Alt