Motorun altından gelen patlak Egzos sesi ve çekiş sorunu

neo32

Yeni Üye
İsim
Tayfun Yılmaz
Araç
VW Golf 5
Aracım 2005, 1.6 Düz motor LPG’li Ruhsatta aprimeline olarak geçiyor.
Ayağımın tozuyla ilk konuyu açıp bir sorunu paylaşmak istiyorum. Aracım 2.5 senedir bende, gerçekten severek kullanıyorum. Lakin ilk aldığımda motor o kadar sessiz çalışıyordu ki çalıştığını anlayamıyordum. 1 sene önce Egzos patlamış gibi ses gelmeye başladı. Egzoscu sorun yok dedi. Çekişinde düştüğünü farkettim. Yazın muayene öncesi katalitik konvertörü değiştirdim. Emisyon uçmuş durumdaydı. Belki düzelir vesile olur diye düşündüm çare o da değilmiş.

Araç benzinde yavaşlayınca ileri geri silkeleme yapıyor, LPG’ye nazaran daha hafif bir sarsıntı oluyor. Asıl dikkatimi çeken 1. Viteste gaza bastığımda 3000 devir ya da 2. Vitese geçmeden önce bir boğulma, kesilme farkettim. Bu durumu bir ustaya anlattığımda depodan enjektörlere kadar aracın değerlerini kontrol ettirmem gerektiğini söylediler. Büyük ihtimal Egr çıkabilir dedi. Avans ya da subapları kendisi ayarladığı için buralardan sorun olmaz diye de bir yorum var. Aracımda herhangi bir ikaz lambası yanmıyor. Öncesinde gösterdiğim 4 usta aracında birşey yok deyip aracı çok dinliyorsun dediler.

Mevcut Belirtiler:
1- Araç çalıştığında motorun altından Egzos patlamış gibi bir horultu (hem benzin hem LPG)
2-Araç hızlandıkça horultunun ve motorun gürültülü çalışması (hem benzin hem LPG)
3-Kalkışta gaza yüklenince aracın boğulacak gibi olması (hem benzin hem Lpg)
4-Performansta düşüklük

Bu konuda değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Çok yüksek ihtimalle basınç kaçağı söz konusu. Araç çalışır vaziyetteyken motor yağ kapağını açın eğer motor çalışması çok değişmiyorsa bir yerde kaçak söz konusudur. Bu kaçaktan ötürü egzoz sesi gibi ses geliyordur.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
Oksijen Sensörünü kontrol ettiniz miÇok yüksek ihtimalle basınç kaçağı söz konusu. Araç çalışır vaziyetteyken motor yağ kapağını açın eğer motor çalışması çok değişmiyorsa bir yerde kaçak söz konusudur. Bu kaçaktan ötürü egzoz sesi gibi ses geliyordur.
Oksijen Sensörünü kontrol ettiniz mi?
Dostum öncelikle teşekkür ederim yorumun için. Aracı bilgisayara bağlayıp oksijen sensörü hata veriyor LPG’li araçlarda bu hatayı verir diye yorum yaptılar. Dedim motor ışığı yanmıyor, her zaman yanmaz diye cevaplar aldım. Bende şüphelendim bir ara ama net veri olmayınca ses çıkarmadım.
Çok yüksek ihtimalle basınç kaçağı söz konusu. Araç çalışır vaziyetteyken motor yağ kapağını açın eğer motor çalışması çok değişmiyorsa bir yerde kaçak söz konusudur. Bu kaçaktan ötürü egzoz sesi gibi ses geliyordur.
Yusuf kardeşim yorum için teşekkür ederim. Söylediğin şeyi yarın deneyeceğim. Eğer motor sesi değişmezse bu kaçağı nerede aramak gerekir ? Motor sesi değişirse ne yapmak lazım ?

Upvote 0
Dostum öncelikle teşekkür ederim yorumun için. Aracı bilgisayara bağlayıp oksijen sensörü hata veriyor LPG’li araçlarda bu hatayı verir diye yorum yaptılar. Dedim motor ışığı yanmıyor, her zaman yanmaz diye cevaplar aldım. Bende şüphelendim bir ara ama net veri olmayınca ses çıkarmadım.

Yusuf kardeşim yorum için teşekkür ederim. Söylediğin şeyi yarın deneyeceğim. Eğer motor sesi değişmezse bu kaçağı nerede aramak gerekir ? Motor sesi değişirse ne yapmak lazım ?
Hortumları tek tek gözle kontrol edin. Bulamazsınız ustalar illaki bulacaktır.

Upvote 0
Hortumları tek tek gözle kontrol edin. Bulamazsınız ustalar illaki bulacaktır.
Ben çok defa kaputu açıp dinlemişimdir aracın sol tarafında motorun arka kısmından bu horultuyu duyuyorum. Burada bulunan, buradan geçen hortum ya da bu sesi çıkarabilecek bağlantı ya da parça ne olabilir sence ? En azından ustaya (tabii düzgün bir usta bulabilirsek) şuraya bakar mısın diyebileyim ?

Upvote 0
Ben çok defa kaputu açıp dinlemişimdir aracın sol tarafında motorun arka kısmından bu horultuyu duyuyorum. Burada bulunan, buradan geçen hortum ya da bu sesi çıkarabilecek bağlantı ya da parça ne olabilir sence ? En azından ustaya (tabii düzgün bir usta bulabilirsek) şuraya bakar mısın diyebileyim ?
Muhtemelen o bölgede bir sorun olabilir. Usta şifre kaldırıp daha rahat görebilir.

Upvote 0
Yusuf dediğin gibi motor kapağını açtım bununla ilgili videoyu paylaşıyorum.

Upvote 0
Yusuf dediğin gibi motor kapağını açtım bununla ilgili videoyu paylaşıyorum.

Kapak açınca daha ciddi bir değişiklik olmalı. Sizde pek değişiklik olmuyor. Bence bir boruda kaçak var. Motor arkasında bir yerde olabilir

Upvote 0
Kapak açınca daha ciddi bir değişiklik olmalı. Sizde pek değişiklik olmuyor. Bence bir boruda kaçak var. Motor arkasında bir yerde olabilir
İlgin alakan için çok teşekkür ediyorum. Sonucu ustaya gider gitmez buradan bildireceğim

Upvote 0

Geri
Üst Alt