Src belgesi yokken kaza

Hızınız yüksek hocam.
@ogzogz nin dedigi gibi

Ben her an gökten meteor/siha/iha balkondan bir şahıs bile yola düşebilir endisesiyle yolumu full panaromik 360 derece scann edenlerdenim.
En son maddi hasarlı/tramerli kazamdan bu yana 21 yıl gecmiş

Sonucta kazam var hemde %100 kusurla.(kusur degil full aptallık hatta)

Her kaza,,,,, tecrübe / ileriye dönük ders verir.
Hızın yüksek olmadığını araçta bulunan Arvento kayıtlarına göre veya kaza sonrası çekilen fotoğrafların fren izine bakarak kanıtlayabilirim (hangi ağırlıktaki aracın hangi hızda kaç metre mesafede durabileceğinin kanıtını fizik kanunlarından yararlanarak da aşağı yukarı aynı sonucu buldum). Kesinlikle hızlı değildim. Arvento nun gördüğü en yüksek hız 27km/h

Kazadan sonra sağlam araştırma yaptım.
Vicdanen de rahatım çünkü yavaş gidiyorum kanıtlarım var.
Tek düşündüğüm 1 saniye önce veya sonra olsa hiç bir kaza olmayacaktı belki

Kavşaklarda geçiş hakkı:
Madde 57 – (Değişik: 17/10/1996-4199/23 md.)
Kavşaklarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Kavşağa yaklaşan sürücüler kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar.
b) Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı trafik işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda;
1. Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,
2. Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,
3. Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler bu yoldan gelen araçlara,
4. Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara,
5. Tali yoldan anayola çıkan sürücüler anayoldan gelen araçlara,
6. Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,
7. Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara,
c) Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise;
1. Motorsuz araç sürücüleri motorlu araçlara,
2. Motorlu araçlardan soldaki sağdan gelen araca,
Geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

27 km/saat şehir içi için hızlı değil.

Ama sizin kazadaki gibi sağda park etmiş görüşü engelleyen araç olan kavşak şartlarında duramayacak bir hız sayılabilir.

Ayrıca kontrolsüz kavşak olduğu için “yollar eşdeğer ise” sağdan gelenin geçiş hakkı var.

Ayrıca siz kavşağa girmeden motosiklet (hızlı ve kontrolsüz olduğu için) girmiş tutanakta siz ona çarpmış gibi gözükebilirsiniz. Beyanlar önemli.

Prensip olarak kavşaktan “her an durabilecek hızda” geçebilirsiniz.

Kavşaktan yaklaşım hızınız ile geçemezsiniz. Sizin kazada iki araç da yaklaşım hızını koruyarak geçiyor. Motosiklet daha da dikkatsiz.

Sonuçta size de 25 kusur verilebilirdi.

O nedenle ileride uyanık ve bu işleri kovalayan bir bilirkişi bürosu motosiklet sürücüsünü ikna edip sizin şirkete dava açabilir. Olursa şaşırmayın :)

Sizin için fark eden bir şey olmaz. En çok 25 kusur gelir.

Tekrar geçmiş olsun.

Trafikte yol alırken Karayolları trafik kanunu madde 1 den madde 578 e tamam herkes riayet etse sorun olmayacak

Sıkıntı şu

Xyz gazetelerin 60 kupon karşılığı dağıttığı ehliyetlerle trafikte dolananlara karşı uyanıklık tedbirleri nelerdir?

Kontrollü / lambalı kavşak ?
Bana yeşil yanıyor diye kaptırıp gecmek mi ? Yoksa kırmızı yanan tarafa bir bakıp kontrol ederek geçmek mi ?

Tek aracın/ tek yönde / tek şeritte aktığı benim evin muhiti mesela

Ank/Bahcelievler
2/3/7 numaralı caddeler

Arkadan gelenin beni sollaması gibi bir durum yok
Yol tek yön / tek şerit / tek arac akıyor

Evin sokağına geldim dönücem
Sağ Sinyal verdim

Bu paketci kuryeler ?
Aracın sağından solundan kaçmayı marifet bilmişler
Al sana sağa dönerken sağına toslayan bir motorcu.

Ne yapıyoruz
Sinyal + dönene kadar sağ ayna kontrolü

Yanından araba gecemiyor ama motor geçiyor

%100 haklı olsam ne fayda

Arabanın kapıları gitmis
Motorcu hastaneye !
2 ay hastanede yatsa keder sıkıntı
Adam sakat kalsa ? 100k para isterlerse

Ne yapıcaz?

Bilmem ne yaparız.

Kurallar , herkes aynı anda uyarsa anlam taşır.

Bu sebeple yapmamız gereken, her kazanın bir tecrübe olduğunu, hatalı kısmı görme ve ders çıkarıp olabildiğince temkinli olmaya çalışmak.
Bu da kesin işe yarar değil elbette. Olacaksa da belki bir cana mala , canımıza malımıza en az zararla atlatabilmek için trafikte alternatif kurallardan zarar gelmez.

Trafikteki herkes profesyonel şoför değil maalesef.

Merhaba dostlar,
Kaza sonucuna ilişkin rapor geldi ve karşı tarafı %100 suçlu buldu. Araç Kaskodan yapılıyor dosya kapandıktan sonra karşı tarafa rücu edeceğini söylediler. Src için en fazla ceza gelebileceğini söylediler ama kesin değil.
Saygılar selamlar
Olayın sonrası ile ilgili son durumu öğrenebilir miyim

Olayın sonrası ile ilgili son durumu öğrenebilir miyim
Src belgesinin olup olmaması tamemen trafik polisi veya jandarma ile ilgiliymiş. Motor sürücüsü yüzde yüz kusurlu çıktı aracı karşı tarafın sigortasından yaptırdık. Ama sıkıntılı bir süreçti. Araç kamerası da vardı ama sunmamıştık. Ama her araçta araç kamerası şart
Senin de aynı durum mu başına geldi

Src belgesinin olup olmaması tamemen trafik polisi veya jandarma ile ilgiliymiş. Motor sürücüsü yüzde yüz kusurlu çıktı aracı karşı tarafın sigortasından yaptırdık. Ama sıkıntılı bir süreçti. Araç kamerası da vardı ama sunmamıştık. Ama her araçta araç kamerası şart
Senin de aynı durum mu başına geldi
Bende 3-4 gün önce kaza yaptım bir kamyon geri gelirken bana yandan çarptı görüntülerde karşı tarafın kusuru apaçık ortada ama sigorta şirketinin bu durumu nasıl karşılayacağını merak ediyorum bununla ilgili seninle iletişime geçme şansım var mı biraz uzun bir konu da yaşamış birinden daha detaylı bilgi öğrenmek istiyorum

Bende 3-4 gün önce kaza yaptım bir kamyon geri gelirken bana yandan çarptı görüntülerde karşı tarafın kusuru apaçık ortada ama sigorta şirketinin bu durumu nasıl karşılayacağını merak ediyorum bununla ilgili seninle iletişime geçme şansım var mı biraz uzun bir konu da yaşamış birinden daha detaylı bilgi öğrenmek istiyorum
Görüntü araç kamera görüntüsü mü veya dükkan falan mı.
Eğer kaza tespit tutanağını da dediğin şekilde tutmadıysan bile bu görüntüleri de sigorta şirketine ilet illaki faydası olacaktır.
Bu durumu yaşayan biri olarak süreç sıkıntılı geçtiğini söyleyebilirim.
Tutanakları verdikten sonra 3 5 gün içerisinde sonuçlanır. E devletten rapor sonucuna ulaşabilirsin.
Bununla ilgili isteğin herşeyi sorabilirsin daha sonra başına gelecek olan arkadaşlar için de fikir vermiş olur.
Daha detaylı sorunlarını özelden de sorabilirsin
Geçmiş olsun

Görüntü araç kamera görüntüsü mü veya dükkan falan mı.
Eğer kaza tespit tutanağını da dediğin şekilde tutmadıysan bile bu görüntüleri de sigorta şirketine ilet illaki faydası olacaktır.
Bu durumu yaşayan biri olarak süreç sıkıntılı geçtiğini söyleyebilirim.
Tutanakları verdikten sonra 3 5 gün içerisinde sonuçlanır. E devletten rapor sonucuna ulaşabilirsin.
Bununla ilgili isteğin herşeyi sorabilirsin daha sonra başına gelecek olan arkadaşlar için de fikir vermiş olur.
Daha detaylı sorunlarını özelden de sorabilirsin
Geçmiş olsun
Şöyle anlatayım ben src sınavına girdim ama harcı yatırmayı unuttum kazadan sonra aklıma geldi ve yatırdım görüntü güvenlik kamerasından alınma olayın tüm gerçeği gözüküyor ben nizami bir şekilde yanaşırken kamyon sürücüsü dikkatsiz bir şekilde arka hidrolik kapağı açık bir şekilde geri geldi ve sivri yeri ile bildiğin arabayı yardı görüntüde haklılığım ortada ama karşı taraf farklı bir görüşte bir çatışma söz konusu görüntüler sigorta şirketine sunulduğunda kusurun karşı tarafta olduğundan hiçbir şüphem yok ama tek sıkıntı konu benim o sırada src belgem geçerli değildi aynı senin gibi yok hükmündeydi bu durum aracın masraflarını kimin karşılayacağı konusunda sıkıntı yaratır mı hiçbir yerde tam bilgiye ulaşamadım o yüzden bu durumu yaşamış biri olarak sana danışmak istedim src olmadığı için bir sorun yaşadın mı sigorta şirketi ile sancılı geçti diyorsun peki bununla ilgili detay verme şansın olabilir mi şimdiden teşekkür ederim. Bu arada daha burada yeniyim özelden mesaj atmayı henüz keşfedemedim sen bana ulaşabilirsen çok memnun olurum

Şöyle anlatayım ben src sınavına girdim ama harcı yatırmayı unuttum kazadan sonra aklıma geldi ve yatırdım görüntü güvenlik kamerasından alınma olayın tüm gerçeği gözüküyor ben nizami bir şekilde yanaşırken kamyon sürücüsü dikkatsiz bir şekilde arka hidrolik kapağı açık bir şekilde geri geldi ve sivri yeri ile bildiğin arabayı yardı görüntüde haklılığım ortada ama karşı taraf farklı bir görüşte bir çatışma söz konusu görüntüler sigorta şirketine sunulduğunda kusurun karşı tarafta olduğundan hiçbir şüphem yok ama tek sıkıntı konu benim o sırada src belgem geçerli değildi aynı senin gibi yok hükmündeydi bu durum aracın masraflarını kimin karşılayacağı konusunda sıkıntı yaratır mı hiçbir yerde tam bilgiye ulaşamadım o yüzden bu durumu yaşamış biri olarak sana danışmak istedim src olmadığı için bir sorun yaşadın mı sigorta şirketi ile sancılı geçti diyorsun peki bununla ilgili detay verme şansın olabilir mi şimdiden teşekkür ederim. Bu arada daha burada yeniyim özelden mesaj atmayı henüz keşfedemedim sen bana ulaşabilirsen çok memnun olurum
Src konusu tamamen polis ile ilgili sigorta şirketleri bunu sorgulamıyor. Src belgenin olmaması hiçbir sorun olmayacaktır. Kamera kaydının olması anlattığın duruma göre artıya geçirir. Bizim milletin sorunu hatasını bildiği halde kabul etmemesi o yüzden kamera kaydı şart. Sancılı geçti dediğim şey tamamen src belgemin olmadığı için sorun olabilir diye düşünmemden dolayı.
Yoksa src belgesinin olup olmaması hiç önemli değil
Pm gönderiyorum sormak istediğin soru varsa sorabilirsin

Src konusu tamamen polis ile ilgili sigorta şirketleri bunu sorgulamıyor. Src belgenin olmaması hiçbir sorun olmayacaktır. Kamera kaydının olması anlattığın duruma göre artıya geçirir. Bizim milletin sorunu hatasını bildiği halde kabul etmemesi o yüzden kamera kaydı şart. Sancılı geçti dediğim şey tamamen src belgemin olmadığı için sorun olabilir diye düşünmemden dolayı.
Yoksa src belgesinin olup olmaması hiç önemli değil
Pm gönderiyorum sormak istediğin soru varsa sorabilirsin
Yeni üye olduğum için mesajın gözükmüyor burdan sorayım internetten araştırdım orada da src belgeniz yoksa sigorta şirketi bu masrafı karşılamaz diye bir ibare gördüm o yüzden size sormak istedim içimi öyle bir rahatlattınız ki çok teşekkür ederim size. Yani src belgesi olmadığı için karşı tarafın sigorta şirketi bu durumla ilgili bir sorun çıkartmadı ve bütün masrafları ödedi yani

Yeni üye olduğum için mesajın gözükmüyor burdan sorayım internetten araştırdım orada da src belgeniz yoksa sigorta şirketi bu masrafı karşılamaz diye bir ibare gördüm o yüzden size sormak istedim içimi öyle bir rahatlattınız ki çok teşekkür ederim size. Yani src belgesi olmadığı için karşı tarafın sigorta şirketi bu durumla ilgili bir sorun çıkartmadı ve bütün masrafları ödedi yani
Eğer kasko yoksa sigorta şirketlerindeki işlemler biraz uzun sürüyor ama süreç aynı bir problem olmaz.
Bizim araçta kasko vardı direk yetkili servise bıraktık. Kaskodan yapıldı haklı olduğumuz için karşı tarafa rücu etti. Bizim de kasko bozulmamış oldu, cebimizden bi kuruş para çıkmadı.
İçin rahat olsun src önemli değil
sormak istediğin birşey olursa hepsini sorabiirsin.
Olumlu sonucu ben de merak ediyorum
Tekrar geçmiş olsun

Geri
Üst Alt