Araç satışında ekspertiz

Lycian

Üye
İsim
Ages
Arkadaşlar merhaba,

Kayınpederin satmayı düşündüğü bir aracı var (3.sahibi). Sorguda 5 ayrı kayıtta 13000 gibi hasar kaydı çıkıyor. Aracı ilana koydum ancak değişen boya durumunu bilmiyorum. Expertiz masrafını aracı gelip görüp niyetlenen kişi ile paylaşmam uygun olur mu? Yoksa ben yaptırıp fiyattan mı düşmeliyim. Genel kanı nedir bu böyle durumlarda?

Sattığınız araç hakkında bilginiz olmadığı için alıcılar siz araç hakkında bir şey bilmiyorum dediğinizde sizi kötü niyetli vs zannedebilirler. Dolayısıyla sattığınız şeyi bilmek adına ekspertiz yaptırıp ilana bilgilerini girebilirsiniz. Satın alacak kişi sonra kendisi yine ekspertize sokarsa ücreti kendi öder.

Selamlar.
Benim şahsi fikrim ve bu işin bana sorarsanız adabı,sizin aracı ilana koymadan önce değişen/boya durumunu şeffaf olarak belirtmenizdir.
Araca talip olacak kişi mevcut durumu bilip kabullenerek gelirse,ticaretiniz daha kolay ve sorunsuz olacaktır.

Alıcı olacak olan kişi her halukarda ekspertiz yaptıracaktır zaten.ancak siz aracın durumuna net vakıf değilsiniz.
O yüzden benim tavsiyem en azından sadece bir kaporta kontrolü yaptırın ve değişen boya durumu netleşsin,sonrasında ilana koyun..

Kesinlikle ekspertiz yaptırın. Hatta iyi bir ekspertiz olsun ve araca alıcı olduğunuzu her küçük detayı dahi bilmek istediğinizi söyleyin. Özellikle masraf açabilecek noktaları çıkarttırın. Bunları bilerek ve söyleyerek satışa koyarsanız. Ekspertiz sonrası alıcının fiyat düşürmesine maruz kalınmaz.

Ne kadar araç sattıysam hep ekspertiz sonrası şuydu buydu derken biraz daha fiyat düşmek zorunda kaldım. Biraz benim iyi niyetimden de kaynaklanıyor gerçi bu durum. Başkası olsa "alıyorsan bu gardaş almıyorsan uza git işine bak" der. Ben yapamıyorum öyle...

Kesinlikle ekspertiz yaptırın. Hatta iyi bir ekspertiz olsun ve araca alıcı olduğunuzu her küçük detayı dahi bilmek istediğinizi söyleyin. Özellikle masraf açabilecek noktaları çıkarttırın. Bunları bilerek ve söyleyerek satışa koyarsanız. Ekspertiz sonrası alıcının fiyat düşürmesine maruz kalınmaz.

Ne kadar araç sattıysam hep ekspertiz sonrası şuydu buydu derken biraz daha fiyat düşmek zorunda kaldım. Biraz benim iyi niyetimden de kaynaklanıyor gerçi bu durum. Başkası olsa "alıyorsan bu gardaş almıyorsan uza git işine bak" der. Ben yapamıyorum öyle...
bayiden sıfır araç satiyorda olsaniz araba çok tozlu deyip fiyat kirarlar onun için çokta saaapmamak lazım.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Zaten km'si yaşına göre oldukça düşük, yapılacakları da göz önüne alarak uygun bir fiyat yazmıştım ancak arabanın değişen boyanan durumunu bilmeyince benim de içim rahat etmiyor. En azından kaporta durumu için expertiz yaptıracağım.

en azından boya kaporta ekspertizi yaptır kardeşim,

Tarcanlar da yaptırırsanız epey detaylı inceliyorlar. Sizin de alıcının da içi rahat olur.

Arızaları söndürmek/sildirmek
Evdeki tüm çarçöpü halının altına süpürmek gibi bisey?
(Kirli çorapları yatagın altına şutlamak vsvsvs )

Bu hata kodları ilerde ne sorunlara isaret ediyor ? Görmezden gelmek zorr gibi?

Merhaba BANA ACİL YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM
Takasla araç alacağım 2021 Golf gayet güzel dıştan içten fakat ekspertiz raporundaki (ARA TANILAYICI RAPOR) hata kodları canımı sıktı (SİLİNEBİLDİĞİNİ SÖYLEDİLER)
2014 Polo manuel 1.4 TDI dan - 2021 Golf 1.0 eTSI (otomatik) ya (Bambaşka bir teknoloji) geçeceğimiz için HATA yapmamak için korkuyorum.
ARA TANILAYICI RAPORDA (13) tane ikaz kodu var bunu aracı satan periyodik bakıma sokup sisteme bağlayıp bu ikazları SİLDİRİCEZ dedi.
Benim satıcının iyi niyetinden de bi şüphem yok ama aracı annemin emekli parası ile alacağımız için HATA da yapmak istemiyorum. JPG olarak gönderdiğim EKSPERTİZ RAPORUNA BAKARAK siz olsaydınız bu aracı alır mıydınız? (Bu Perşembe günü almayı düşünüyoruz)

Ekspertizde yol sürüşü yapan arkadaş da aracın çekişi vs iyi gayet güzel dedi.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
@Flash_Forward
Yetkili servise gidilip sorulması daha doğru olabilir. Sonuçta hala yetkili servis garantisi altında, ya da bitmesine çok yakındır...

Bir sıkıntı olduğunda böyle bir aracı özel servisteki ustaya güvenemeyeceğiniz için el mecbur yetkili servise sormalısınız.

Bazen alakasız birşeyin arızası birsürü hatalar silsilesini ortaya çıkarabileceği gibi, diğer ihtimal ise ciddi bir arıza vardır ancak garanti kapsamındadır değildir, ücretsiz yapılır yapılmaz, bilinmez... Arıza teşhisinin yapıldığı cihazın doğruluğu yada güvenilirliği de önemli. Yeni nesil bir araç belki de lisanslı olmayan basit bir teşhis yazılımıyla kontrol edildiğinde saçma sonuçlar oraya çıkıyordur kimbilir ?

Bu arada Araç Golf 8, yaşanılanlar tecrübe edilenler az. Golf 7 yi o kadar çok kişi çok uzun süre kullandık ki her alışılagelmiş arızasını (kronikleşmişe yeni bir boyut kazandırayım dedim) biliyoruz yaşayınca şaşırmıyoruz.

Aküden dolayı envai çeşit arıza ışığı yakabileceğini biliyoruz bizim Golf 7 lerin görünce heyecanlanmıyoruz. Ya da tekerlek rulmanı bozulursa ABS ışığını ve ona bağlı birsürü ışığı yaktığını da gördük.

Park sensörleri kirli diye ya da yoğun tozlu bir yerde sürüş yapıldı diye manevra freni devre dışıyla başlayıp servo fren devre dışı ile devam edip, motor ışığını yakmasına bizzat şahit oldum. Arızaları sildim kaç aydır bir olumsuzluk yok.

Media ekranını söküp takarken yukardaki tuşu takmadan kontağı açınca Airbag ışığı yanar, çok kişi yaşamıştır bunu. Foruma sorun herkes yazar, "normal birşey arıza kaydını sildirin yola devam"...

Deneyimledik biliyoruz çünkü. Bunu bilmeyen birisi "ooo bu arabada airbage müdahale var, kaç kaç" der belki, bilmeyen ekspertizi, amatör tamircisi doğru yorum yapamaz belki çıktıyı verir kenara çekilir ya da yanlış yönlendirir bilemeyiz.

Özetle Golf 8 hakkında yeterli kullanıcı deneyimini ben okuyamadım fazla, belki yabancı kaynaklarda vardır. Avrupadan çok sonraları göç ettiği için Golf 8 Anadolu topraklarına, huyunu suyunu çok da bilemiyoruz gibi. Asimile edemedik sanki daha...

@Flash_Forward
Yetkili servise gidilip sorulması daha doğru olabilir. Sonuçta hala yetkili servis garantisi altında, ya da bitmesine çok yakındır...

Bir sıkıntı olduğunda böyle bir aracı özel servisteki ustaya güvenemeyeceğiniz için el mecbur yetkili servise sormalısınız.

Bazen alakasız birşeyin arızası birsürü hatalar silsilesini ortaya çıkarabileceği gibi, diğer ihtimal ise ciddi bir arıza vardır ancak garanti kapsamındadır değildir, ücretsiz yapılır yapılmaz, bilinmez... Arıza teşhisinin yapıldığı cihazın doğruluğu yada güvenilirliği de önemli. Yeni nesil bir araç belki de lisanslı olmayan basit bir teşhis yazılımıyla kontrol edildiğinde saçma sonuçlar oraya çıkıyordur kimbilir ?

Bu arada Araç Golf 8, yaşanılanlar tecrübe edilenler az. Golf 7 yi o kadar çok kişi çok uzun süre kullandık ki her alışılagelmiş arızasını (kronikleşmişe yeni bir boyut kazandırayım dedim) biliyoruz yaşayınca şaşırmıyoruz.

Aküden dolayı envai çeşit arıza ışığı yakabileceğini biliyoruz bizim Golf 7 lerin görünce heyecanlanmıyoruz. Ya da tekerlek rulmanı bozulursa ABS ışığını ve ona bağlı birsürü ışığı yaktığını da gördük.

Park sensörleri kirli diye ya da yoğun tozlu bir yerde sürüş yapıldı diye manevra freni devre dışıyla başlayıp servo fren devre dışı ile devam edip, motor ışığını yakmasına bizzat şahit oldum. Arızaları sildim kaç aydır bir olumsuzluk yok.

Media ekranını söküp takarken yukardaki tuşu takmadan kontağı açınca Airbag ışığı yanar, çok kişi yaşamıştır bunu. Foruma sorun herkes yazar, "normal birşey arıza kaydını sildirin yola devam"...

Deneyimledik biliyoruz çünkü. Bunu bilmeyen birisi "ooo bu arabada airbage müdahale var, kaç kaç" der belki, bilmeyen ekspertizi, amatör tamircisi doğru yorum yapamaz belki çıktıyı verir kenara çekilir ya da yanlış yönlendirir bilemeyiz.

Özetle Golf 8 hakkında yeterli kullanıcı deneyimini ben okuyamadım fazla, belki yabancı kaynaklarda vardır. Avrupadan çok sonraları göç ettiği için Golf 8 Anadolu topraklarına, huyunu suyunu çok da bilemiyoruz gibi. Asimile edemedik sanki daha...
Teşekkürler. Aracın '' 90S8 - Golf 8 Kontrol Üniteleri Güncellemeleri' de yapılmamış. Yapıldıktan sonra çoğu kullanıcının sorunları azalmış diye de duydum. Biir yandan araç güzel benimde hoşuma gitti ama birde frene basınca azcık ses yapıyor fakat EKSPERDE yol sürüş testi yapan kişi Galeride kullanılmadığından dolayı bu ses dedi, bir süre sonra düzelir dedi. Genel olarak da araç iyi dedi... Herşeyi düşünmeye çalışıyorum. Şimdi almazsam da bir daha bu fiyatlar uçtuğunda hiç alımaz...

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt