Biraz aile içi durum ama önerilere açığım.. Aracımı satmalı mıyım...

rager007

Katılımcı Üye

İsim
recep
Araç
Golf 7 TDİ Highline manuel
Öncelikle vaktini ayıran herkese teşekkürler.
Konu çok uzun kısaca 2 erkek kardeşiz ben büyüğüm küçük evli aynı sokakta ev buldular bize yakınlar. Ailem yılın 5 ayı burada geri kalanı memlekette oturduğumuz ev aileme ait ve kendime ev alacak durumum yok milyonlardan bahsedildiğinden bekar takılıyorum.
Kardeşim yaklaşık 3 yıl oldu evleneli öncesinde de maddi manevi çok ciddi yük olmuştu ( ailevi mesele uzun hikaye ) Ailem evlat bende kardeş diye sineye çektik. Dükkan açacak para o para bu para iyice kanımızı emdi ve yeni haberim oluyor. Tarımdan çaydan gelen para ve emekli parasından ailem bayağı para kaptırmış keyfine bakıyor.. bende kendime acımadan şu iş bu iş sağlığımdan olacak seviyede çalışıyorum. Yaklaşık olarak yılda 10 kere sakarya ya gidip gelmek zorunda kalıyorum. şahsi aldığım araçla, Dünürlerin her sıkıntısı ve sürekli gelişen durumlardan kaynaklı yengeyi getir götür işim olsa da mecbur bırakılıyorum ve işim var dediğimde ailem ters tavır sergiliyor. Müşteri kaybı git gel yakıtı otoban masrafı vs.. hiç umursamıyorum gözümde değil, ''Araç şahsıma ait'' ortak mal değil mümkün oldukça kısa mesafe dikkatli kullanıyorum kasko yaptırmıyorum vergisi - sigortası osu busu iş yerim yakın yürüyerek gidiyorum. Şu iyice taksici gibi oldum. işimden de soğudum kısacası aracın varlığı bana yük, kışın riskini yüklensen kasko kışlık lastik 10Bin gider 'ilk kasko' kısacası öylede olmuyor böyle de.. Bir sürü emek verip sağını solunu geliştirmek için emek caba satsam üzülürüm.
Şu aralar hastayım grip vs.. işe gidiyorum işler yoğun yarın gidemem dedim annem kapı duvar kredi çekip araba alsan kardeşe ilk gün pert eder dünya umrunda değil ..
Tek uğraşım onca emekle aldığım aracı bu nedenle satmayı düşünüyorum benim aklıma başka çare gelmiyor.

En kötüsü de ne biliyor musunuz insanları 50 sene sırtında taşı yaranamazsın aracı olmayanlar bence şu durumda şanslılar. :)

Kücük kardesler hep büyük sorun oluyor, Allahtan ailede en kücük benim :)

Araba satilmali mi?

Ihtiyac yok, keyifte vermiyorsa satilmali, ama arabadan gelecek para ne olacak?

Para ile saglam yatirim yapilmali, dolar-euro-altin alinirsa, sende para var, kardesine destek ol baskisi gelebilir, bu durumda arabayi satmak yanlis karar olur.

En saglami borclanarak gayrimenkul almak, arsa-arazi degil, daire. 1+0, 1+1 duruma göre ufak bir daire iyi olur, insaat maliyetleri cok artti, ileride daire almak cok zor olacak. Ileride duruma göre satilir, araba veya daha büyük daire alinir.

Neyseki büyük bir sorun yokmuş hocam. Arabayı satınca yarın aynı paraya aynı arabayı alamıyoruz son 3-4 yıldır. Maddi açıdan çok ihtiyaç yoksa bence satmak doğru bir karar olmayabilir. Sırf iyi niyetinizden kaynaklanan ayak işlerini yapmamak için satmak istiyorsanız sattıktan sonra da size maddi baskı kurulabilir.

@rager007
Bişey diyemedim .ictenlikle yazılmış bir icerik
Yanlız şu yaptırılamayan kasko olayında şunu anladım ki ?
Bütceler bayağı bi daralmış sanırım!

Benim icin de oyunun 1,5 level sonrasında karşılaşabileğim bir durum.(kaskoya bütce ayıramak)
Kasko yaptıramadığım an ben fişini çekerdim büyük ihtimal.(

Gelelim taşımalı sistem yenge /kaynana transferlerine ?

Evet yakıt masrafı / araç yıpranması asab bozuyor olmalı .
Benim de hakkaten bozulurdu !!

6 yıllık kış lastigi kullan (nokian diye taktık bakalım)
Yazlık Bricstonlarla 90.000 km devirme hesapları yap.
Esnek servis yağ değisimi uygula (20bin / 1,5 yıl)
Fren hidroligi her 5 yılda bir değisim planla.
(Tdi) Trigeride 150 bin de (+30 bin rötarlı) değistirirsem başım göğe erer artık.

Benim durumda hic parlak degil hani.

Kücük kardesler hep büyük sorun oluyor, Allahtan ailede en kücük benim :)

Araba satilmali mi?

Ihtiyac yok, keyifte vermiyorsa satilmali, ama arabadan gelecek para ne olacak?

Para ile saglam yatirim yapilmali, dolar-euro-altin alinirsa, sende para var, kardesine destek ol baskisi gelebilir, bu durumda arabayi satmak yanlis karar olur.

En saglami borclanarak gayrimenkul almak, arsa-arazi degil, daire. 1+0, 1+1 duruma göre ufak bir daire iyi olur, insaat maliyetleri cok artti, ileride daire almak cok zor olacak. Ileride duruma göre satilir, araba veya daha büyük daire alinir.
Sülaledekilerin genelinde ufaklar sorunlu bizde :) teyzem den biliyorum en ufağı 2 ev sattırdı kumardan tombaladan şu anda kuru ekmeğe muhtaçlar. Herkes öyle değil tabi yaşadığı şehir semt kültür aile vs.. bizimki semtten kaybetti:)

hazırda para durursa ona ev alalım ilerde sana, bir 80 yıl daha yaşarlarsa oda allah sağlıklı huzurlu ömür versin de şu dönemde ömür yetmez eve + faizler de çok fena yüksek 200 lira etmeyecek ev 600 bin :) Zararda olsa en mantıklısı bu seçenek bürolara da bakacağım stopaj vergi kira derdim olmaz :)

Neyseki büyük bir sorun yokmuş hocam. Arabayı satınca yarın aynı paraya aynı arabayı alamıyoruz son 3-4 yıldır. Maddi açıdan çok ihtiyaç yoksa bence satmak doğru bir karar olmayabilir. Sırf iyi niyetinizden kaynaklanan ayak işlerini yapmamak için satmak istiyorsanız sattıktan sonra da size maddi baskı kurulabilir.
Evet çok şükür büyük sorun yok. başıma ne geldiyse iyi niyetten satıldıktan sonra baskı olur mutlaka en kötü ofis kapıda kalırsak iş ve ev olayı çözülmüş olur. :)

@rager007
Bişey diyemedim .ictenlikle yazılmış bir icerik
Yanlız şu yaptırılamayan kasko olayında şunu anladım ki ?
Bütceler bayağı bi daralmış sanırım!

Benim icin de oyunun 1,5 level sonrasında karşılaşabileğim bir durum.(kaskoya bütce ayıramak)
Kasko yaptıramadığım an ben fişini çekerdim büyük ihtimal.(

Gelelim taşımalı sistem yenge /kaynana transferlerine ?

Evet yakıt masrafı / araç yıpranması asab bozuyor olmalı .
Benim de hakkaten bozulurdu !!

6 yıllık kış lastigi kullan (nokian diye taktık bakalım)
Yazlık Bricstonlarla 90.000 km devirme hesapları yap.
Esnek servis yağ değisimi uygula (20bin / 1,5 yıl)
Fren hidroligi her 5 yılda bir değisim planla.
(Tdi) Trigeride 150 bin de (+30 bin rötarlı) değistirirsem başım göğe erer artık.

Benim durumda hic parlak degil hani.
Kasko hiç yaptırmadım senede 5/7 bin km yol yapıyorum. eski araçta vursam sorun yok öderim derdimde alışkanlık oldu. Tam 2 sene oldu golfu alalı 85 lik araç 300 bin yola çıktığım her an tedirginim .. Aracı aldığımda triger akü yenilenmişti ama ne yaparsan yap kaçış yok toptec 4200 aldık ordan kar ettik diyosun transferler maliyetli araç yıpransın yakıtı osu busu dert değil de iş yapacağın gün müşteri kaybı bir sürü dert parayı dolara yatırsan bizi de çarpar bunlar :) Bakanın gözleri iyi bakmıyor :) O değil de senin bakım aralığı çok geniş 20 bin 1.5 yıl :) 12 bine gelmeden yağ bozuluyor eksiltmeye başlıyor onu tespit ettim dizelde .. Trigere usta bakımlarda gözden geçirsin gider bilyalar iyi durumdaysa 2009 caddy 1.9tdi trigeri değiştirdik ilk defa değişiyordu :)..

İş durumu nasıldır bilmiyorum ama, araç satmak yerine şehir değiştirseniz biraz uzaklaşsanız ? sanki biraz değişim daha mı rahatlatır sizi acaba... Aile içi problemlerden de uzaklaşılır. Bekar olunca bu ihtimal geldi aklıma.

Çok içtenlikle yazmış, içinizi dökmüşsünüz iyi olmuş. Maalesef her ailede kardeş olur, dayı olur, amca olur illaki bir tadbozan çıkıyor. Her ailede %80 vardır.

"Getir götürler" yüzünden aracı satmak istiyorsunuz sanırım, ama sanki eğer satarsanız pişman olacakmışsınız gibime geliyor. Şu zamanda araç satmak bir daha alamamak demektir.

Satmak yerine (Ben sizin yerinizde olsaydım) araya artık biraz mesafe koyardım.

Sizi yanlış yönlendirmiş olmayayım yinede karar, vicdan sizin tabii ki. Kardeşiniz sonuçta karşıdaki; fakat bir yandan da sizin maddi,manevi ve psikolojik baskı yüzünden oluşan durumunuz var.
Zor karar valla. Allah kolaylık versin.

Ama dediğim gibi araya tatlı bir mesafe koymak sizin açınızdan rahatlatıcı olur diye düşünüyorum.

İş durumu nasıldır bilmiyorum ama, araç satmak yerine şehir değiştirseniz biraz uzaklaşsanız ? sanki biraz değişim daha mı rahatlatır sizi acaba... Aile içi problemlerden de uzaklaşılır. Bekar olunca bu ihtimal geldi aklıma.
Ankara dan rize olur bu sefer 300 değil 900 git gel yaptırırlar. iş durumu da bilişim sektörü eskisi gibi değil çok maliyetli müşterilerde ucuza en iyisi sıfırı gibi olsun havasında parçacılar yakında o gün çözdün çözdün yoksa bir sürü sıkıntı. işi taşıdım mı sıfırdan olacak her şey

Hocam içtenlikle sanimiyetinize dayanarak espri ile giris yapayım alinmayin lutfen

Tam Guzin abla sorusu gibi olmuş

Şahsen bu isin sonu yok arabayi satsan para isterler araci yerine aynisini alamazsiniz

Birakin küssünler yasiniz kac bilmiyorum hayat kisa aile herseydir tamam da bu is sömürü olayina dönmüş

Neye karar verirseniz hakkinizda hayirlisi olsun hocam

Çok içtenlikle yazmış, içinizi dökmüşsünüz iyi olmuş. Maalesef her ailede kardeş olur, dayı olur, amca olur illaki bir tadbozan çıkıyor. Her ailede %80 vardır.

"Getir götürler" yüzünden aracı satmak istiyorsunuz sanırım, ama sanki eğer satarsanız pişman olacakmışsınız gibime geliyor. Şu zamanda araç satmak bir daha alamamak demektir.

Satmak yerine (Ben sizin yerinizde olsaydım) araya artık biraz mesafe koyardım.

Sizi yanlış yönlendirmiş olmayayım yinede karar, vicdan sizin tabii ki. Kardeşiniz sonuçta karşıdaki; fakat bir yandan da sizin maddi,manevi ve psikolojik baskı yüzünden oluşan durumunuz var.
Zor karar valla. Allah kolaylık versin.

Ama dediğim gibi araya tatlı bir mesafe koymak sizin açınızdan rahatlatıcı olur diye düşünüyorum.
Teşekkürler .. Bir kısmı dayı amca memlekette çok şükür. Gittiğimizde gerekeni yapıyorlar. :) Satsam alamam farkındayım, Mesafe koymak için uzağa taşınmak şart yakın olmasının desteğiyle o döngüden çıkamıyorsunuz.

Hocam içtenlikle sanimiyetinize dayanarak espri ile giris yapayım alinmayin lutfen

Tam Guzin abla sorusu gibi olmuş

Şahsen bu isin sonu yok arabayi satsan para isterler araci yerine aynisini alamazsiniz

Birakin küssünler yasiniz kac bilmiyorum hayat kisa aile herseydir tamam da bu is sömürü olayina dönmüş

Neye karar verirseniz hakkinizda hayirlisi olsun hocam
Bülent abi 38 oldu yaş, çıkar menfaat dünyası maalesef en yakının bile olsa işin içinde bir sürü entrika oluyor. :) 50 sene sırtınla taşı sıra bende dediğinde kimse kalmıyor.

Bülent abi 38 oldu yaş, çıkar menfaat dünyası maalesef en yakının bile olsa işin içinde bir sürü entrika oluyor. :) 50 sene sırtınla taşı sıra bende dediğinde kimse kalmıyor.
O yuzden artik kopar ipleri

Bu sartlar ile psikolojik ve maddi çökersin

Hasta olursun

Onlar kaybeder sen degil önüne bak yoluna devam

Öncelikle vaktini ayıran herkese teşekkürler.
Konu çok uzun kısaca 2 erkek kardeşiz ben büyüğüm küçük evli aynı sokakta ev buldular bize yakınlar. Ailem yılın 5 ayı burada geri kalanı memlekette oturduğumuz ev aileme ait ve kendime ev alacak durumum yok milyonlardan bahsedildiğinden bekar takılıyorum.
Kardeşim yaklaşık 3 yıl oldu evleneli öncesinde de maddi manevi çok ciddi yük olmuştu ( ailevi mesele uzun hikaye ) Ailem evlat bende kardeş diye sineye çektik. Dükkan açacak para o para bu para iyice kanımızı emdi ve yeni haberim oluyor. Tarımdan çaydan gelen para ve emekli parasından ailem bayağı para kaptırmış keyfine bakıyor.. bende kendime acımadan şu iş bu iş sağlığımdan olacak seviyede çalışıyorum. Yaklaşık olarak yılda 10 kere sakarya ya gidip gelmek zorunda kalıyorum. şahsi aldığım araçla, Dünürlerin her sıkıntısı ve sürekli gelişen durumlardan kaynaklı yengeyi getir götür işim olsa da mecbur bırakılıyorum ve işim var dediğimde ailem ters tavır sergiliyor. Müşteri kaybı git gel yakıtı otoban masrafı vs.. hiç umursamıyorum gözümde değil, ''Araç şahsıma ait'' ortak mal değil mümkün oldukça kısa mesafe dikkatli kullanıyorum kasko yaptırmıyorum vergisi - sigortası osu busu iş yerim yakın yürüyerek gidiyorum. Şu iyice taksici gibi oldum. işimden de soğudum kısacası aracın varlığı bana yük, kışın riskini yüklensen kasko kışlık lastik 10Bin gider 'ilk kasko' kısacası öylede olmuyor böyle de.. Bir sürü emek verip sağını solunu geliştirmek için emek caba satsam üzülürüm.
Şu aralar hastayım grip vs.. işe gidiyorum işler yoğun yarın gidemem dedim annem kapı duvar kredi çekip araba alsan kardeşe ilk gün pert eder dünya umrunda değil ..
Tek uğraşım onca emekle aldığım aracı bu nedenle satmayı düşünüyorum benim aklıma başka çare gelmiyor.

En kötüsü de ne biliyor musunuz insanları 50 sene sırtında taşı yaranamazsın aracı olmayanlar bence şu durumda şanslılar. :)

Geri
Üst Alt