Golf 7.5 Aracımda gelen uğultu sesi :(

Sinan61

Üye
İsim
Sinan
Herkese selamlar. 2018 model manuel comfortline şuan itibariyle 38.000 km olan golf aracımda yaklaşık 2 yıldır 18 durban jantlar, mubea marka yay ve ön 12 arka 15 mm olmak üzere SM spacer kullanmaktayım. Yaklaşık 2 aydır aracımda özellikle 100 km hızın üzerinde uğultu sesi geliyor. Bu ses özellikle vites geçiş esnasında debriyaja basılı tuttuğumda veya gazdan ayağımı çektiğimde hissediyorum. Geçen hafta ustaya gittiğimde spacerlardan kaynaklı aracın ön bilyelerinin bozulduğu söyledi. Bende spacerların böyle sorun yaratabildiği şeklinde duyumların olduğundan dolayı değiştirmesine söyledim. Ancak bilyeler değişti ses devam ediyor. Usta lastiklerin ebatlarından (225/40/18) dolayı da olabileceğini istersen orjinal 16 lastiği takıp denememi söyledi. Sizlerin başından böyle bir konu geçen var mı acaba ya da bu konuda bilgisi olan paylaşabilir mi ? herkese teşekkürler.

Herkese selamlar. 2018 model manuel comfortline şuan itibariyle 38.000 km olan golf aracımda yaklaşık 2 yıldır 18 durban jantlar, mubea marka yay ve ön 12 arka 15 mm olmak üzere SM spacer kullanmaktayım. Yaklaşık 2 aydır aracımda özellikle 100 km hızın üzerinde uğultu sesi geliyor. Bu ses özellikle vites geçiş esnasında debriyaja basılı tuttuğumda veya gazdan ayağımı çektiğimde hissediyorum. Geçen hafta ustaya gittiğimde spacerlardan kaynaklı aracın ön bilyelerinin bozulduğu söyledi. Bende spacerların böyle sorun yaratabildiği şeklinde duyumların olduğundan dolayı değiştirmesine söyledim. Ancak bilyeler değişti ses devam ediyor. Usta lastiklerin ebatlarından (225/40/18) dolayı da olabileceğini istersen orjinal 16 lastiği takıp denememi söyledi. Sizlerin başından böyle bir konu geçen var mı acaba ya da bu konuda bilgisi olan paylaşabilir mi ? herkese teşekkürler.
Siz o ustaya bidaha gitmeyin. Bilya değişmiş birde jant mı değişin diyor? Ses bir çok kaynaktan sebep ile gelebilir. En kısa zamanda servisin yolunu tutun derim.

Upvote 0
Aynı sorun ile açılmış bir durum vardı, formda arattırırsanız bulabilirsiniz.

Upvote 0
o ustaya dua et, et ki abi arabayı değiş dememiş. tamirciliği sizin araçlar üzerinde deneme yanılma sistemine göre öğreniyor.

Upvote 0
@Sinan61 Aynı sorun bendede var , 15 gün önce spacerları taktıktan sonra başladı.
Fakat şöyle bir durum var , spacerlar eskiden de aracın üstündeydi o zaman sorun yoktu , acaba diyorum montajla ilgili bişey olabilir mi ?
Olmassa h sonu söküp sağ sol değiştirip takıcam yeniden .

Upvote 0
Geri dönüşler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. aracımda bulunan lastik ve spacerlar yaklaşık 20.000 km oldu takılalı sesin yeni başlamış olması da kafamı karıştıryor acaba farklı yerden mi sorun kaynaklanıyor diye. sürüş olarakta çok sakin ve hassas kullanmaya dikkat ederim aracımı. kasis görsem doldurup öyle geçerim tabiri benim için galiba :) ancak bu denli dikkat ederken böylesine bi ses beni çok rahatsız ediyor:(

Upvote 0
Hocam ben de bir süre 15-20 mm spacerlarla kullandım ilk 3-4 ay bende de hiç ses yoktu sonra 120-130 civarı gelmeye başladı. Spacerları sırf o yüzden çıkardım ses gitmedi 18 leri çıkardım 17 taktım ses devam ediyor. Sizdekinin de lastik ya da janttan dolayı olduğunu sanmıyorum.

Bilya dediğiniz komple porya mı değişti? Galiba aksları iyice bozduk bilya değişmek fayda etmiyor :)

Upvote 0
Hocam ben de bir süre 15-20 mm spacerlarla kullandım ilk 3-4 ay bende de hiç ses yoktu sonra 120-130 civarı gelmeye başladı. Spacerları sırf o yüzden çıkardım ses gitmedi 18 leri çıkardım 17 taktım ses devam ediyor. Sizdekinin de lastik ya da janttan dolayı olduğunu sanmıyorum.

Bilya dediğiniz komple porya mı değişti? Galiba aksları iyice bozduk bilya değişmek fayda etmiyor :)
Valla hocam bilya-porya farkını bilmiyorum ki:) ama ön iki bilyalarım değişti.Ses aynı şekilde devam ediyor. Çözüm olarak bi de eski ebattaki lastiklerimi takip denicem.Sorun çözülür mü bilmiyorum ki umarım çözülür:)

Upvote 0
Arkadaşlar her zaman söylüyorum. Spacer araca takılan lpg gibidir yürür aksamda ses gelir arıza çıkar acaba spacerdan mı oldu acaba ondan mı kaynaklanıyor diye sürekli içi içini yer insanın. O yüzde spacera her zaman karşıyım. Eğer çok isterseniz jantınızı değiştirip j 8 yada j 8,5 ofsetli bir jant takarsınız. Hem orjinal olmuş olur hem de kafanız rahat olur. Spacer da kullanmış olduğunuz bijonlardan bile kaynaklanıyor olabilir. Orjinal Eibach veya H&R spacer takıp kullanmak daha iyidir belki ama ben onada karşıyım :)

Upvote 0
Aynısını yazacaktım yazmışsın hocam :)

Fakat 2. Veya 3. Levelde arabayı sat abi diyecektir...
🤣🤣🤣 yerinizde olsam keyfine giderim "usta arabayı satsam mı ne yapsam" diye kendim sorarım. bakayım ne cevap vermesi.

Upvote 0

Geri
Üst Alt