ABS ESC Yokus Kalkis Lastik Basinci Start Stop... Yanmadik lamba kalmadi.

akaydo

Yeni Üye
Arabam 2014 Golf 7 Comfortline DSG. 120k'da. Bugun isten donerken ilk once ABS ve ESC ariza lambalari yandi. Hemen ardindan Lastik basinci sistemi, sonunda Yokus kalkis hatasi verdi. Yagmur cok yagiyordu, cok az derin olmak uzere bir kac su birikintisinden gectim. Ne olmus olabilir bir fikri olan var mi?

Tesekkurler

ABS kablosu da benzer hataya sebep olabilir? Gaz kesti mi?
Hayır, ne gaz kesmesi ne de aracın gidişinde hissedilir bir değişim oldu. Az önce tekrar indim bi 20 dk kadar gezdim bir problem olmadı. Ama o anki arızalar gerçekten can sıkıcıydı.

Ekli dosyalar

• 323A0D28-5F05-4C03-B5C3-DE7BC2788153.jpeg
    323A0D28-5F05-4C03-B5C3-DE7BC2788153.jpeg
    60.2 KB · Görüntüleme: 38
Upvote 0
Aküyle alakalı gibi görünüyor hocam elektriksel bir problem gibi. Aküyü çok yakın zamanda değiştirdiyseniz ölçtürün baktırın şüphe kalmasın. Okadar lamba yakıp sürüşte görünüşte hissedilir bir anormallik yoksa akla başka birşey gelmiyor doğrusu. En basitinden lastik basıncı, bizim araçlarda lastik havası ciddi derecede inmedikçe lamba yakmaz kolay kolay

Upvote 0
En basitinden lastik basıncı, bizim araçlarda lastik havası ciddi derecede inmedikçe lamba yakmaz kolay kolay

Siz deyince başlıkla alakasız başka bir şey aklıma geldi.

Lastik basıncını değiştik diyelim hemen set yapmamalıyız. Birkaç km kullandıktan ve lastikler ısındıktan sonra set yaparsak sistem daha sağlıklı çalışıyor.

Hatta bazen diyorum 36 psi yapıp biraz yol yapıp öyle set etsem, sonra 32 ye düşürüp kullansam.
Kendi 28 e düşünce uyarı verse diye. Birgün deneyeceğim.

Upvote 0

Lastik basıncını değiştik diyelim hemen set yapmamalıyız. Birkaç km kullandıktan ve lastikler ısındıktan sonra set yaparsak sistem daha sağlıklı çalışıyor.

Hatta bazen diyorum 36 psi yapıp biraz yol yapıp öyle set etsem, sonra 32 ye düşürüp kullansam.
sistem öyle çalışmıyor, aradaki fark önemli olan. yani havası inen lastiğin çapı küçüldüğünden daha fazla tur atması gerekiyor aynı hızda gidebilmek için. abs sensörü bu farkı tespit edip uyarı veriyor.
4ü birden inse uyarı vermez yani.

Upvote 0
Aküyle alakalı gibi görünüyor hocam elektriksel bir problem gibi. Aküyü çok yakın zamanda değiştirdiyseniz ölçtürün baktırın şüphe kalmasın. Okadar lamba yakıp sürüşte görünüşte hissedilir bir anormallik yoksa akla başka birşey gelmiyor doğrusu. En basitinden lastik basıncı, bizim araçlarda lastik havası ciddi derecede inmedikçe lamba yakmaz kolay kolay
Aküyü yazın marş almamaya başlamıştı, o zaman değiştirmiştim. Ama dediğiniz gibi bugün bir ölçtüreceğim. Lastik basıncı uyarısını lastik basıncı düşük diye değil de Lastik basınç sistemi hatası diye verdi. Ben yine de basınçları tamamladım, farkettim ki en son Antalya’da basmışım lastiklere havayı 27-28-28-28 olmuş İstanbul soğuğunda. Şimdi işe bir 30 km yolum var inşallah lastik basıncıyla falan alakalı bir şeydir de bir daha yanmaz. Hepinize teşekkürler.

Upvote 0
Arabam 2014 Golf 7 Comfortline DSG. 120k'da. Bugun isten donerken ilk once ABS ve ESC ariza lambalari yandi. Hemen ardindan Lastik basinci sistemi, sonunda Yokus kalkis hatasi verdi. Yagmur cok yagiyordu, cok az derin olmak uzere bir kac su birikintisinden gectim. Ne olmus olabilir bir fikri olan var mi?

Tesekkurler
Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. 7 yaşındaki arabanızın aküsünü yeni değiştirmişsiniz hayırlı olsun, şarj dinamosuna bakım yaptırmadınız sanırım, bakımsız olan şarj dinamosu ıslanınca sıkıntı çıkarmış olabilir. bu arıza akünün yetersiz kaldığının göstergesidir.

Upvote 0

Tek lastiğin havasını indirerek test edebilirsiniz. Dikkat edin.

Upvote 0
Üç gündür arabayı aralıksız kullanıyorum, aküyü de her sabah çalıştırmadan önce kendim ölçtüm, bir problem yok şimdilik. Herhangi bir arıza da almadım bu süreçte. Hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Upvote 0
Üç gündür arabayı aralıksız kullanıyorum, aküyü de her sabah çalıştırmadan önce kendim ölçtüm, bir problem yok şimdilik. Herhangi bir arıza da almadım bu süreçte. Hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
hocam bence yinede cihazla bağlanıp neler hata vermiş bir kontrol ettirmek sağlıklı olur düşüncesindeyim. yırtık bir kablo olur sıvı temas etmiştir veya soket temassızlık yapmıştır. sıvı temas ettiyse de oksit yapmasın. dertlerle uğraşmayın. :)

Upvote 0

Tesekkurler
Iyi geceler hocam
Çok geçmiş olsun
Benimde senin olayına benzer bir sorunum oldu
Yolda giderken lastik basınç uyarısı verdi şaşırdım çünkü lastikleri her zaman kontrol ederim en yakın benzin istasyonunda durup kontrol ettim (225/40/r18) 34 psi basıyorum
Kontrol ettiğimde bir sorun yoktu yoluma devam ettim bir gün arayla "start stop hata" uyarisi verdi (şuan sorun yok)
Servisten randevu aldım kontrol amaclı
Sayfadaki arkadaşlar sağ olsun yardımcı oldular umarım sadece aküden kaynaklıdır

Upvote 0

Geri
Üst Alt