Golf 6 Su Aldı, Taban Halısı Islandı - Rutubet

MelihC

Yeni Üye
İsim
Melih
Arkadaşlar merhaba aracım 10 kez filan yoğun yağmurda su aldı su alttaki keçeye geçmiş geç farkettim oto yıkamacıya kurutturdum fakat aracımda bir rutubet kokusu var.
1-Bu kokudan nasıl kurtulabilirim.
2-İnternette çıkma taban halıları var onlardan mı alsam yoksa sanayi de döşemeciye mi gitsem?
3-Açıkçası döşemecinin yapacağı mala güvenmiyorum sizce ne yapmalıyım?
4-Var olan parçayı tekrar söküp yıkattırsam kurutsam bu koku gider mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arkadaşlar merhaba aracım 10 kez filan yoğun yağmurda su aldı su alttaki keçeye geçmiş geç farkettim oto yıkamacıya kurutturdum fakat aracımda bir rutubet kokusu var.
1-Bu kokudan nasıl kurtulabilirim.
2-İnternette çıkma taban halıları var onlardan mı alsam yoksa sanayi de döşemeciye mi gitsem?
3-Açıkçası döşemecinin yapacağı mala güvenmiyorum sizce ne yapmalıyım?
4-Var olan parçayı tekrar söküp yıkattırsam kurutsam bu koku gider mi?
Benimde bagajda su var sorunu çözdünüz mü?

Upvote 0
Öncelikle geçmiş olsun.

Konu tarihi biraz eski fakat malum kış aylarında olduğumuzdan benzer sıkıntıyı yaşayan ben ve diğer arkadaşlara da belki bi nebze fikir olur yazdıklarım.

Aracınızda sunroof varmı?

Benim sunrooflu aracımda da aynı sıkıntı baş gösterdi.gurbette olduğumuzdan ve aracın kapı önünde yatmasından solayı da sıkıntı biraz geç farkedildi.
Sunroofların 4 köşesinde yağmur suyunu tahliye eden hortumları var,tavan döşemesinin içinden dışarı davlumbaz aralarına ulaşan.zaman içerisinde bunlar tıkandığından suyu A ve C sütunlarının olduğu noktalardan içeri veriyor.tavan döşemesi aralanarak bunları belirli periyotlarla temizlemekte fayda var.

Taban halısının altında izolasyon maksatlı bulunan süngerler de ıslandığından,siz taban halısını çektirip kurutsanız bile süngerlerden dolayı yine kusma yapabilir. Kusma yapmasa bile keza kokunun nedeni ıslanan süngerler.

Yapılabilecek en sağlıklı şey taban halısını söktürüp yıkatıp kurutturmak ve süngerleri gözden geçirmektir.

Ya da 2 3 ay kadar buna katlanıp havalar ısındığında camları sürekli açık bırakıp kokunun gitmesini sağlamalısınız..

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
Benim araçta da yağmurdan sonra sağ ön camda paspas da bir kaç defa ıslaklık gördüm ama nedenini anlayamadım sonra kalorifer fanı üflememeye başladı oto elektriğe gittiğimde bana fanın değişeceğini ve kalorifer borunun değişeceğini söylediler muhtemelen buradan su sızıyormuş. Başka bir ustaya götürdüm fanın kendi sigortası varmış onu attırdığında fan çalıştı. 5 6 ay sonra yine yağmurdan sonra sağ ön paspasa da ıslaklık fark ettim 1 2 gün sonra baktım fan yine üflemiyor bu sefer başka bir ustaya götürdüm dedim. Usta fanı yerinden çıkartınca yarım litre su ile birlikte çıktı. Meğersem silecek altı tahliye giderleri tıkanmış yağmur suyu birikip klima fanına sızmış. Tavsiyem eğer sızıntı kapılardan değilse bir tahliye giderlerini bir açıp gözünüzle bakınız.

Upvote 0
Su alma problemini bende yaşadım. Koku sorunu çözümü için pek fazla seçenek yok. İyi bir temizlik ve kurutma sonrası güneşin altında camlar açık bekleticeksiniz. Asıl mesele suyu kesmek ben de yağmurdan olduğunu düşünüyordum fakat arka sileceğe giden hortum kopmuş ve önleri kullandığımızda bile basınçla su kopan yerden sol arka alt döşemeye akıyordu. Ek yapılarak çözüldü temizlendi hafif bir nemlilik vardı zamanla geçti. Tecrübelerime göre bakabileceğiniz oluşabilecek problemlerden biri.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0

Geri
Üst Alt