“Mini” yenileme çalışması

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Selamlar dostlar,

Arkadaşıma 4 yıl önce aldığımız ve çoğunlukla kullanılmayıp sokakta duran, son 3 yılda en fazla 10-15 bin km yapmış Mini Cooper olarak bildiğimiz fakat donanımı One olan aracını sokakta yatmaya devam edeceğine yapıp satalım diye düşündük. Kendisi fazla anlamadığı için aracı ben emanet aldım ve yaptırmaya başladım. Küçük bir anı olarak kalsın diye de Mini için bu “mini” yenileme konusunda fotoğrafları paylaşacağım.

Araç 2005 Mini One 1.6 benzinli 90hp motora sahip ve otomatik vites. Aracın mekanik olarak durumu ve boyası iyi fakat uzun zaman beklemekten ve araçları sokakta sebepsiz yere çizen magandalardan dolayı kaput ve çamurluklarda çok olmasa da yer yer anahtar çizikleri var. Geçen ay ise sol arka camı kırmışlar. Bu yüzden araç genel olarak kötü gözüküyordu.

İlk olarak arabayı yıkayıp aylardır yıkanmamasının verdiği kirlerden bir nebze kurtardım. Sonrasında kırık olan sol arka camı taktırdım.

0 sıfır.jpg 0 yıkama sonrasi.jpg

Cam değişimi sonrasında doğru sanayiye götürdüm. Yağ ve hava filtresi, motor yağı, bujiler ve 2-3 şey daha değişti.

1 cam degisimi.jpg 2 cam degisimi.jpg

Bu esnada ön tamponda eksik olan sağ, sol , alt dodik ve direk kısmı için sol piano black bakalit parçaları geldi. Malesef araç Bmw grubu olup eski olduğundan parçası zor bulunuyor. Sadece 3 tane tampon dodiği ve sol piano black bakalit yan sanayisi olmadığı için 2000 tl maliyet oluşturdu. Dış aksesuarlar en son pasta cila sonrası takılacağı için evde bekliyorlar.

3 bakım.jpg 4 parca.jpg

Kaput ve bagaj amortisörleri değişti. Egzos motor bağlantısından sona kadar çürümüş/paslı durumdaydı. Komple egzos takımı değişti orjinal olarak. Aracın motoru kendine geldi yağ bakımı ve egzos değişimi sonrası.

5 egzos.jpg 5 eghhzos.jpg

5 eghzos.jpg

Ve aracın kaderini değiştiren en önemli parçalardan... Farlar sarı duruyordu. Bu yüzden iç ve dış detaylıca temizlendi, iç kısmı siyah renge boyandı. Aslında sıfır far aradım epey, ama diğer parçalarda olduğu gibi farı da orjinal dışında yan sanayi bulamadığım için tercih etmedim. Zira orjinal far tanesi 2 bin liradan başlıyor Xenon bulundurmamasına rağmen. 4000 lira vermek yerine 600 TL'ye güzel far temizliği yapıldı.

6 far.jpg 7 far.jpg 8 far.jpg

Bazı yapılacak/devam eden işler;
Tavan beyaz folyo kaplanacak. Sunroof olduğu için beyaz renk ile epey hoş duruyor. Önceden vardı. Kaputa da beyaz şerit çekilecek.
Arka amortisörlerler değişecek, belki önleri de değiştirebilirim.
Stoplara farı yaptırdığım yerde cila yapıldı ama sonuç çok tatmin edici olmadı. Sıfır stop alınacak.
Jantlar belki değişebilir, belki de boyası yenilenebilir henüz karar aşamasında.

Devamı geldikçe konuya ekleme yapacağım.
İyi forumlar.

Elinize sağlık, güzel bi gençlik aşısı geliyor gibi. Far restorasyonu konusunda özellikle son yıllarda baya işletme duyar olduk. Resmen sıfır hale getiriyorlar farın içini dışını. Final fotoları kararın doğruluğun ispatlıyor resmen

Selamlar dostlar,

Arkadaşıma 4 yıl önce aldığımız ve çoğunlukla kullanılmayıp sokakta duran, son 3 yılda en fazla 10-15 bin km yapmış Mini Cooper olarak bildiğimiz fakat donanımı One olan aracını sokakta yatmaya devam edeceğine yapıp satalım diye düşündük. Kendisi fazla anlamadığı için aracı ben emanet aldım ve yaptırmaya başladım. Küçük bir anı olarak kalsın diye de Mini için bu “mini” yenileme konusunda fotoğrafları paylaşacağım.

Araç 2005 Mini One 1.6 benzinli 90hp motora sahip ve otomatik vites. Aracın mekanik olarak durumu ve boyası iyi fakat uzun zaman beklemekten ve araçları sokakta sebepsiz yere çizen magandalardan dolayı kaput ve çamurluklarda çok olmasa da yer yer anahtar çizikleri var. Geçen ay ise sol arka camı kırmışlar. Bu yüzden araç genel olarak kötü gözüküyordu.

İlk olarak arabayı yıkayıp aylardır yıkanmamasının verdiği kirlerden bir nebze kurtardım. Sonrasında kırık olan sol arka camı taktırdım.

Ekli dosyayı görüntüle 51515 Ekli dosyayı görüntüle 51516

Cam değişimi sonrasında doğru sanayiye götürdüm. Yağ ve hava filtresi, motor yağı, bujiler ve 2-3 şey daha değişti.

Ekli dosyayı görüntüle 51517 Ekli dosyayı görüntüle 51518

Bu esnada ön tamponda eksik olan sağ, sol , alt dodik ve direk kısmı için sol piano black bakalit parçaları geldi. Malesef araç Bmw grubu olup eski olduğundan parçası zor bulunuyor. Sadece 3 tane tampon dodiği ve sol piano black bakalit yan sanayisi olmadığı için 2000 tl maliyet oluşturdu. Dış aksesuarlar en son pasta cila sonrası takılacağı için evde bekliyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 51519 Ekli dosyayı görüntüle 51520

Kaput ve bagaj amortisörleri değişti. Egzos motor bağlantısından sona kadar çürümüş/paslı durumdaydı. Komple egzos takımı değişti orjinal olarak. Aracın motoru kendine geldi yağ bakımı ve egzos değişimi sonrası.

Ekli dosyayı görüntüle 51521 Ekli dosyayı görüntüle 51523

Ekli dosyayı görüntüle 51522

Ve aracın kaderini değiştiren en önemli parçalardan... Farlar sarı duruyordu. Bu yüzden iç ve dış detaylıca temizlendi, iç kısmı siyah renge boyandı. Aslında sıfır far aradım epey, ama diğer parçalarda olduğu gibi farı da orjinal dışında yan sanayi bulamadığım için tercih etmedim. Zira orjinal far tanesi 2 bin liradan başlıyor Xenon bulundurmamasına rağmen. 4000 lira vermek yerine 600 TL'ye güzel far temizliği yapıldı.

Ekli dosyayı görüntüle 51524 Ekli dosyayı görüntüle 51525 Ekli dosyayı görüntüle 51526

Tavan beyaz folyo kaplanacak. Sunroof olduğu için beyaz renk ile epey hoş duruyor. Önceden vardı. Kaputa da beyaz şerit çekilecek.
Stoplara farı yaptırdığım yerde cila yapıldı ama sonuç çok tatmin edici olmadı. Sıfır stop alınacak.
Jantlar belki değişebilir, belki de boyası yenilenebilir henüz karar aşamasında.

İyi forumlar.
Zevkli işler gerçekten, emeğine sağlık Ahmet hocam.
Para başkasının cebinden çıkınca çok daha zevkli oluyordur muhtemelen, arabaya daha iyi odaklanabilir insan. :)

@AhmetCakmak

Arabayı ölüme terketmis araç sahibi arkadas?

Yoksulluk/ imkansızlık / bütçesizlikten mi aracı bu halde?

Yoksa altına range falan çektide bu mini ayağa mı düstü.

Selamlar dostlar,

Ekli dosyayı görüntüle 51515 Ekli dosyayı görüntüle 51516

Ekli dosyayı görüntüle 51517 Ekli dosyayı görüntüle 51518

Ekli dosyayı görüntüle 51519 Ekli dosyayı görüntüle 51520

Ekli dosyayı görüntüle 51521 Ekli dosyayı görüntüle 51523

Ekli dosyayı görüntüle 51522

Ekli dosyayı görüntüle 51524 Ekli dosyayı görüntüle 51525 Ekli dosyayı görüntüle 51526

İyi forumlar.
Hocam ellerinize sağlık
bayılıyorum böyle işlere :))

@AhmetCakmak

Arabayı ölüme terketmis araç sahibi arkadas?

Yoksulluk/ imkansızlık / bütçesizlikten mi aracı bu halde?

Yoksa altına range falan çektide bu mini ayağa mı düstü.
Hocam bütçesizlikten dolayı yattı araç. Kredi ile almıştı, sonra kaza yapınca yine kredi çekti vs derken araç yattı öylece.

Pasta cila ve yüzeysel iç temizlik sonrası araç kendine geldi. Silecekler boyandı.

Eksik olan tampon dodikleri, kaput şerit folyo, tavan anteni, ön ve arka logolar hafta içi takılacak. Dodikler boyanacak. Jantlar sprey ile boyanacak çok kötü durumda olmadığı için.

Son hali öncesi bu halini de paylaşayım dedim. :) Halen güzel stop bulamadım. Sıfır yan sanayi yok, orjinallere de tanesi 1000 lira diyorlar.

9.jpg 10.jpg

Uzun bir aradan sonra son kez güncelliyorum. Araç artık satışa hazır. Eksik olarak krank keçesinde biraz yağ kaçağı var. Çok maliyetli değil ama uğraşmaya vakit ayıramayacağım artık, bu şekilde satılacak.

Konudakiler dışında özet olarak;
Kronik sorun yakıt şamandırası değişti.
Kaputtaki macun kalkması ve çamurluktaki göçükten dolayı o kısımlar komple boyandı.
En maliyetli can alıcı kısım; ön alt takımda z rotu, alt rotil, takoz bilya seti vs vs komple elden geçti ve yenilendi. Aracın yol tutuşu ciddi değişti.
Kapı hoparlörleri iyi durumda değildi, yenileri takıldı.
Teyp değiştirildi, iç trimlerin bazıları boyandı.

Aracı emanet aldığımdan bu yana yapılan tüm işlemler yaklaşık 30 bin lira tuttu.

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    206 KB · Görüntüleme: 38
  • 22.jpg
    22.jpg
    220.9 KB · Görüntüleme: 37
  • interior.jpg
    interior.jpg
    284.7 KB · Görüntüleme: 36
  • 3 plate.jpg
    3 plate.jpg