Lastik Hız Endeksi Hk.

rline

Üye
İsim
Mehmet
Herkese merhaba,
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 2020 model Leon 1.5 150 hp aracım için kış lastiği alacağim. Orjinal yaz lastikleri 225 45 R17 91W. Kış lastiklerinde hız endeksi olarak genelde H serisi lastikler var. Ben de yaz lastiğimin hız endeksi W oldugu icin en fazla 1 kademe altını yani V serisini almak istiyorum ancak onun da 2020 üretimlileri var.
Aslında H serisinin karşılığı 210 km max hız. Kışın bu süratlara zaten çıkacak değilim. Benim için kesinlikle yeterli olabilir ama orjinalinin W olmasi kafamı karıştırıyor.

Bir lastik satıcısı da lastik hız endeksi arttıkça lastiğin yumuşaklıgı azalır ve H serisi, V serisine göre kış şartlarında daha kullanışlıdır dedi.

Siz ne tavsiye edersiniz? H serisi almalı mıyım?

Bir de Continental ve Michelin arasında tavsiyeniz hangisi olur?

İyi akşamlar, lastik hamuru daha yumuşak olduğu için kar, kış lastiklerinde hız endeksleri daha düşük diye biliyorum. Sizin ebatlarda H ve V endeksleri mevcut. Tavsiye konusunda Golf'te Michelin Alpin 6'ları kullanıyorum. Hem buzda hem de yolda taze yağmış karda ayrıca kuru zeminde ve ıslak zeminde güven hissi çok iyi. Testlere çok aldanmamak lazım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-10-13 at 22.58.08.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-13 at 22.58.08.jpeg
    82.6 KB · Görüntüleme: 9
https://www.thetirelab.com/autobild/winter/2019/225-45-r17/braking-distance/ bu sitede ise sizin lastik ebadınızın teste konu olduğu 2019 tarihli bir sıralama mevcut.
Michelin Alpin 6'lar 3. sırada kendine yer bulurken
Continental WinterContact TS 860'lar ise 5. sırada yer alıyor.
Lastiğin üstüne tıklayınca sınıf sınıf aldığı puanlar yazıyor.(ıslak zemin tutuş, kuruz emin tutuş, frenleme vs.)

@rline
Ben 2 kış continental wintercontact ts860 kullandım. Kar ve ıslak zemindeki performansı çok iyiydi. Fakat bildiğim kadarıyla üretimi biten bir lastik, yerine ts870 modeli üretiliyor. Çok yeni olduğu için olumlu-olumsuz pek yorum da yok. Premium ithal markalar (michelin, continental, goodyear, bridgestone vb.) üzmez hocam, bütçenize ve zevkinize göre alabilirsiniz.

Geri
Üst Alt