a4 koltuk ısıtma problemi

İsim
Ozan
Araç
A4 B9 2.0TDI Quattro + Golf 7.5 1.0 TSI DSG Comfortline
Forumda kodlama ile ilgili çok tecrübeli kişiler olduğunu görünce bu konuda fikir almak istedim

araç a4 b9, mono klima var. ABD forumlarında 3 bölgeli klimanın panelini takıp kullananlar olduğunu görünce bende çıkma panel alıp taktım. Klima çalışıyor ancak koltuk ısıtma çalışmıyor.

Daha önce de component protection kaldırma ile ilgili konu açmıştım.

Daha detaylı anlatırsam component protection ilk kaldırıldığında ekranlar normal görünüyordu ancak araca uygun kodlama yapılmak istenince her şey yanıp sönmeye başladı sonra yanıp sönme olayı çözüldü, sonradan OBD11 ile bazı denemeler yaptık her ne yaptıysak yanıp sönmeye başladı yine. OBD11 ile live data kısmında koltuk ısıtma butonlarına baktık, iki taraf içinde butona basıldığı görünmüyor. Biraz karışık yazdım ama umarım yeterince açık anlatabilmişimdir.

09 da aktif görünüyor ve koltuk ısıtma ile ilgili bir hata kodu yok

güncelleme sonrası güncel desem :)

Hangi cihazlar mevcut elinizde ona göre hareket edelim.

Hangi cihazlar mevcut elinizde ona göre hareket edelim.
elimde bir şey yok hocam maalesef ancak İzmir'de uzaktan bağlantı için yönlendirebileceğiniz bir yer varsa gidebilirim.

Araçta standart donanım Olarak koltuk ısıtma var fakat siz sadece klima panelini değiştirdiniz değil mi. Ek olarak hangi kontrol ünitelerinde düzenleme yaptınız

Araçta standart donanım Olarak koltuk ısıtma var fakat siz sadece klima panelini değiştirdiniz değil mi. Ek olarak hangi kontrol ünitelerinde düzenleme yaptınız
evet hocam. bildiğim kadarıyla sadece klima panelinde düzenleme yapıldı.

Şimdi şöyle ki, daha önce gösterge swap yaptığımız zamanlarda aynı donanımdaki araçların yedeklerini direkt aktarıyorduk, vw grubu için dijital klima swap işlemi yaptık fakat bileşen korumasını kaldırmak yetiyordu, siz ek olarak kodlamalarada girmişsiniz muhtemelen hatalı işlem sonucu çalışmama durumu var, yada yanlış parça numarası bir kaç sergi çıkıyordu o araçlarda çünkü analogtan dijitale kaybolan fonksiyonlar hava kapakçıkları yönlendirme işlemidir onuda auto konumu ile çözüyorsunuz ama sizde farklı durum söz konusu

Şimdi şöyle ki, daha önce gösterge swap yaptığımız zamanlarda aynı donanımdaki araçların yedeklerini direkt aktarıyorduk, vw grubu için dijital klima swap işlemi yaptık fakat bileşen korumasını kaldırmak yetiyordu, siz ek olarak kodlamalarada girmişsiniz muhtemelen hatalı işlem sonucu çalışmama durumu var, yada yanlış parça numarası bir kaç sergi çıkıyordu o araçlarda çünkü analogtan dijitale kaybolan fonksiyonlar hava kapakçıkları yönlendirme işlemidir onuda auto konumu ile çözüyorsunuz ama sizde farklı durum söz konusu
Evet yurtdışı forumlarda da CP kaldırma yeterli yazıyordu ancak panelde araç bilgileri filanda var dizel avant vs. bildiğim kadarıyla onlar düzenlendi. Dediğiniz şekilde eski panelden değerler aktarıldı diye biliyorum.
Bi ara çakma VCP ile bir şeyler yapmaya çalışmıştım onunla ilgili olabilir diye düşünüyordum ama live data (adı öyle mi emin değilim) butonlara bastığımı göstermemesi kafamı karıştırdı. Diğer taraftan iki tarafın birden bozulmuş olması garip geliyor. Anladığım kadarıyla izmirde bakabileceğiniz bir yer yok?

İstanbul dışı maalesef. Ayrıca kumanda paneli üzerinde bulunan çift taraflı ısıtma butonlarının bozulacağını düşünmüyorum.

wiring diagrama baktım ancak çok kısıtlı bilgi var, butonlar can hattına gidiyor ancak başka neler bu cane gidiyor belli değil. butona basınca can de bir değişiklik ölçmenin yolu var mı?

İstanbul dışı maalesef. Ayrıca kumanda paneli üzerinde bulunan çift taraflı ısıtma butonlarının bozulacağını düşünmüyorum.
hocam obdeleven aldım, bununla uzaktan bir şey yapabiliyor musunuz?

Bugün eski paneli takıp denedim. CP aktif olduğundan çalışmıyor tabi ancak OBDELEVEN butonlara bastığımı görüyor. Buda sorunun panelde olduğunu kanıtlıyor bence. Central electric ten output test kısmından koltuk ısıtmayı çalıştırınca zaten ısınıyor koltuklar.
Paneli söküp switchleri de kontrol ettim onlarda da sorun yok.

Bu arada ilk mesajda herhangi bir kodlama değişikliği yapmayı deneyince ekranların yanıp söndüğünü yazmıştım, kontak açıp kapatınca (ya da panele reset atınca) bu yanıp sönme geçiyor.

Herhangi bir öneriye açığım.

Geri
Üst Alt