15000 Bakımı - Doğuş Oto Çankaya - DSG Kavrama Problemi - Start Stop Problemi

@berreday hocam bu sabah sıkışık trafikte giderken bir ses geldi, dışarıdan mı geldi, yoksa benim araçtan mı geldi emin olamadım.

Gelen sesi nasıl tarif ederim bilmiyorum ama trafikte durdum, start-stop devreye girdi ve araç motoru kapattı. Sonra gaza bastım hafifçe ve kığğğğğğhhhğğğhh diye bi ses geldi.

Bunuda sabahki görüşmemde ST'ye söyledim, tekrar yapar mı diye yol boyu telefonda ses kaydını açtım, ama tekrar yapmadı. İçiniz rahat edicekse gelin servise gösterelim dedi.

Benzer durumu yaşayan var mı yoksa gaza basmamla tesadüfi bir anda dışardan o sesi mi duydum ? 

@silvershadow @Negatiwe @Orhan Hoca @calik
Değerli Hocam;

Ben anladım..

Olay marş motoru takılı kalmasına benzemekte.

Bir kez daha işittik bu durumu daha yakın bir geçmişte ve Emrah Hocam yapmıştı tespiti. @EMRAH ATTS

Bu durumda normalden gürültülü çalışması da görülebilir yad da daha doğrusu duyulabilir.

Mutlaka ama mutlaka servis görmeli. Telefonla başlarından savmalarına müsaade etmeyip diretkt randevuyla gitmeli dderim ben..

Geçmiş olsun Hocam

Hocam benim de start stop devreye girerken kığğğğğğhhhğğğhh gibi değil de sürtünmeye benzer tııııırrrr gibi bir ses çıkaryor tam çalışacağı anda :/ Bence gösterin ama o sesi duymadan bulabilmeleri biraz zor :/ Genelde de bu tarz seslerin tam ustanın yanına gideceği zaman kesileceği tutar. Ama ben yine de içiniz rahat etsin diye götürmeniz taraftarıyım 
hocam o ses tam otomatik el freni devreden çıkarken aracın harekete başlaması arasında gelebilecek bir ses olabilir mi, bana el freni sesi gibi geldi de.

hocam o ses tam otomatik el freni devreden çıkarken aracın harekete başlaması arasında gelebilecek bir ses olabilir mi, bana el freni sesi gibi geldi de.
Değerli Hocam;

açıklığa kavuştu arıza.

Burada mevcut.

@berreday Hocam biraz geç oldu  çok geçmiş olsun sizin kadar üzüldüm kavramanızın değiştiğine 

Teşekkür ederim @jajaja hocam, şimdilik bir sıkıntı görünmüyor ama insanda soğuma oluyor ister istemez. Aslında DSG probleminden ziyade, zaten kavrama değişimi manuel şanzımanlardaki baskı balata değişimine denk, zamanla bitiyor. Ama kavrama ücretinin baskı balataya oranla pahalı olması(her ne kadar şimdilik cebimden birşey çıkmasa da) ve bu kadar az km.de değişime ihtiyaç duyması canımı sıktı.
Hocam geçmiş olsun, canınızı sıkmayın

@berreday hocam sizde start/stop sonrası araç her çalıştığında bu tıkırtı şeklinde ses geliyor muydu ? 

@jajaja Hocam her seferinde değil kimi zaman 1 hafta 10 gün hiç duymuyorum kimi zamanda gün içinde birden fazla duyduğum oluyor.

@jajaja hocam az önce servisten mesaj geldi aracınız hazır teslim alabilirsiniz diye, ben de akabinde servis danışmanımı aradım, rutin bakım ve kavrama olayı hallolmuş fakat start stopun ses olayını çözememişler, bana da size söylediklerini söylediler, "Test yaptık sizin araçta bu ses gelmedi, Youtube videosunu da ustalara izlettik ancak ustalar cevaben bu araçtaki ses kaydedilmediği müddetçe bir şey yapamayız dediler" diye söylendi, ben de forumda da bu sorunun konuşulduğunu bu sorunun kronik olduğunu belirttim, eğer öle bir şey netleşirse Almanya'dan bize bildirim gelir bütün araçları çağırır işlemleri yaparız dediler, benim de bu hafta sonu arabaya ihtiyacım var diye daha fazla uzatmak istemedim ama bu problemle ilgili hep beraber adım atmamız lazım. s=bur2

@jajaja Hocam her seferinde değil kimi zaman 1 hafta 10 gün hiç duymuyorum kimi zamanda gün içinde birden fazla duyduğum oluyor.
Hocam senden ricam arada bir video'ya çekme şansın olabilir mi ? Bir kaç binişinde denk gelir vs video'ya çekersen bizim için daha iyi olur. 

Yaşayan diğer arkadaşlarda yapabilirlerse ara ara belki denk gelir örnek çoğalır

@berreda hocam aracınıza kavuşmuşmanıza sevindim. Bir önceki iletide belirttiğim gibi biraz gayret edicez.

Ben her bindiğimde plakayı çekiyorum sora araca biniyorum. Olmasada hergün kayıt alıyorum. Ha sürerken yapamam ama yanımda biri varsa ondan rica ederim. 

Hocam senden ricam arada bir video'ya çekme şansın olabilir mi ? Bir kaç binişinde denk gelir vs video'ya çekersen bizim için daha iyi olur. 

Yaşayan diğer arkadaşlarda yapabilirlerse ara ara belki denk gelir örnek çoğalır
Hocam arada bir videoya çekmeyi düşünüyorum ama yanımda biri olmalı.Genelde aracı kullandığımda tekim ve videoaya almak tekken zahmetli olur. Bana ses kaydı almak daha kolay gibi, onu da kabul etmeme ihtimallerine binaen ses kaydı alır almaz, aracın plakasını söylemeyi düşünüyorum.

Ben bakımdan sonra bu sesle hiç karşılaşmadım ama kulağım sürekli start stop da. Video için her an hazırlıklı olmak lazım, epey zor. Hadi videoyu çektik, servise götürünce test sürüşünde asla ses çıkmaz :)
Belki araçta hata kaydı olarak işleniyordur? 

EDİT: 14 gün aradan sonra sesle tekrar karşılaştım.Servise gideceğim videoları göstereceğim. 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt