DSG İlk kalkışta vuruntu

bulicuk

Üye
İsim
Ensar
Araç
2012 Golf 7 TDI 105 HP DSG
Arkadaşlar merhabalar. 

2012 model 1.6 tdi comfortline DSG aracımla aranıza katıldım. 1 ay önce aldığım araç 180 bin km. de. İlk defa dsg aracım oldu. Bu yüzden yeni yeni tanıyorum. 

Bir sorum olacak..

Araç ilk kalkışta hafif vuruntu yapıyor. Bunu sadece ilk kalkışta yapıyor. Diğer vites geçişlerinde sorun yok  Veya ışıklarda D modunda beklerken yeşil ışık yanıp ayağımı frenden çekince yumuşak bir şekilde harekete geçiyor. Ama beklerken N moduna alıp daha sonra D moduna geçip hareket edersem aynı vuruntuyu yapıyor. Çok şiddetli değil ama rahatsız oluyorum. 

Nedeni ne olabilir? Yanlış mı kullanıyorum?

kavrama  bitmiş  devamlı kullanılan 1-2.  vitesler zamanla titreme  daha da ilerledikçe vuruntu yapmaya başlıyor  sonuçta 180 binde ve kullanılan bir araç manuelde olduğu gibi DSG kavramaları da kullandıkça bitiyor ve değiştirmek gerekiyor  7-8bin arası maliyetle kavramayı değiştirirseniz  sorun kalmayacaktır . 

Upvote 0
Teşekkür ederim, ben de bunu demenizden korkuyordum doğrusu. D modunda beklerken ayağımı frenden alınca yumuşak bir geçiş oluyor. Bu yüzden daha masrafsız bir şey söylersiniz diye ümit etmiştim :)

Upvote 0
@bulicuk aracin evveliyatini biliyormusunuz? Onceki sahibi tarafindan kavrama degismis olabilir mi? Sarsintili vites gecisi yani sira, 1. Vites, 2. Vites yada geri viteste kalkislarda titreme yapiyor mu? Yuksek viteslerde hizlanmaya calisinca kavrama kacirma yapiyor mu? Bunlarida birlikte bir degerlendirmek gerek, kavrama degisimini yetkili serviste yaptirirsaniz (galiba 2 yil) garantisi olur, ama isi otomatik sanziman olan iyi ozel  servislerde var once onlara gosterip teshis ve fiyat alabilirsiniz.

Upvote 0
@bulicuk aracınız tam otomatik değil. Bu sebeple kavrama ayrılır ve kavrar. Kullanım şeklinizde beklerken "N" konumuna almanıza gerek yok. 

Genel sakin kullanımda frenden ayağınızı çekince kavrama gerçekleşir ve yavaşça hareket eder ve gazlarsınız. 

Sürüş tarzınıza göre değişkenlik oluşabilir. Yani sakin sakin kullanıp , aniden bir kalkışta yüklenirseniz farklılık oluşabilir. Ya da tam tersi çok sert ve ani kalkışlar yaparsanız araç ona alışır ve kavrama süresi kısalır.

Özetle genel olarak farklı bir arıza yoksa kullanım şekline ,gaz tepkisine göre değişkenlik gösterebilir.

Upvote 0
3 yıl önce mekatronik kartı serviste değişmiş. Araç zaten servis bakımlı. Vuruntu sadece ilk kalkışlarda oluyor. Bir de ileri-geri manevra yaparken. O da her zaman değil. Başka hiç bir sorun yok. Zaten vuruntu dediğim titreme şeklinde değil, tık diye aniden harekete geçme şeklinde oluyor.

Aklıma aks'ta bir boşluk olabilir mi diye geldi bugün. Bakım zamanı yaklaştı. Orda baktırırız artık.. Cevaplarınız için teşekkürler

Upvote 0
3 yıl önce mekatronik kartı serviste değişmiş. Araç zaten servis bakımlı. Vuruntu sadece ilk kalkışlarda oluyor. Bir de ileri-geri manevra yaparken. O da her zaman değil. Başka hiç bir sorun yok. Zaten vuruntu dediğim titreme şeklinde değil, tık diye aniden harekete geçme şeklinde oluyor.

Aklıma aks'ta bir boşluk olabilir mi diye geldi bugün. Bakım zamanı yaklaştı. Orda baktırırız artık.. Cevaplarınız için teşekkürler
@bulicuk  rica ederim.

Servis büyük olasılıkla normal diyecektir. Ancak elbette ki öncesi ve sonrası kullanıcı siz olduğunuzdan bunu en iyi siz farkına varabilirsiniz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt