Vites Geçişlerindeki Zorlanma

malley

Yeni Üye
İsim
Mali
Merhabalar,

Bir konuda fikrinizi almak isterim. 2014 model golf 7 1.2 tsi motorlu bir aracım var. 93000km. 

Aracımda vites geçişlerinde cok değişik bir zorlanma var ve nedenini çözemedim. Normalde bildiğim kadarıyla baskı balatadan olan sorunlarda vites gecisleri genelde 1. ve geri vites te daha cok hissediliyor. Buna ek olarak sanırım cekislerdede düsüklük oluyor.

Benim aracımda cekislerde düsüklük yok. Vitese attıktan sonra gayet iyi. Vitesleri atmadaki sorun belli noktalarda olması. Bazen 1. vitese yada geri vitese hiç atamıyorum mesela geçmiyor. Fakat arabayı az ileri geri oynattıgımda kolayca geçiyor. Yolda giderkende aynı şekilde bazen 2 ye 3 e cok kolay gecerken bazen hırt diye bir zorlanma oluyor. 

Sanayiye gittiğimde vites halatlarıyla bişey olabileceğini belirttiler ve onu ayarladılar. Baskı balata ile masraf olmasın diye. Önce biraz daha düzelmişti fakat şuan artmaya başladı. Yani bazen çok temiz geçerken bazen geçmesini anlamış değilim. Sanzımanda mı bişey var acaba bilemedim.

Sebebi ne olabilir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam bende bugün gittim usta baktı, Debriyaj da sıkıntı yok şanzıman yağını değiştirelim duzelirse düzelir düzelmezse böyle idare et falan dedi. Usta şanzıman yağını boşalttı 1lt anca çıktı içinden. Sonra kendi şanzıman yağı ekledi 2 litre ama birazı döküldü falan 1.8 falan almıştır diye düşünüyorum. Ama gün için bı kaç defa yine vites geçişinde zorlandım. Ya artık iyice kıl kaptım yada daha yağ etki etmedi 🤔 ayrıca usta kendi elindeki yağ ile değişimi yaptı.gozumun önünde sıfır açtı 4 lt bidondan 2 litresini şanzımana bastı. Ama markası ney falan diye bakmadım. İlerleyen günlerde biraz daha düzelir mi vites geçişleri? 🤔

Upvote 0

Hocam bende bugün gittim usta baktı, Debriyaj da sıkıntı yok şanzıman yağını değiştirelim duzelirse düzelir düzelmezse böyle idare et falan dedi. Usta şanzıman yağını boşalttı 1lt anca çıktı içinden. Sonra kendi şanzıman yağı ekledi 2 litre ama birazı döküldü falan 1.8 falan almıştır diye düşünüyorum. Ama gün için bı kaç defa yine vites geçişinde zorlandım. Ya artık iyice kıl kaptım yada daha yağ etki etmedi 🤔 ayrıca usta kendi elindeki yağ ile değişimi yaptı.gozumun önünde sıfır açtı 4 lt bidondan 2 litresini şanzımana bastı. Ama markası ney falan diye bakmadım. İlerleyen günlerde biraz daha düzelir mi vites geçişleri? 🤔

Vites halat ayarının yapılması lazım Ankara'da iseniz telefon ile arayın müsait bir zaman 5dk yapalım düzelecektir.

Upvote 0
@samet602 çok ilgiçtirki aracı 1. Viteste bıraktıgım zaman bazen seyir halinde 1 den 2 ye çekerken 1 vitesten debriyaja bastıgım halde gelmiyordu. Aracı boşta bırakıyorum artık böyle bir sorunum yok. Bende çok araştırdım. Golf 7 lerde debriyaj üst merkezi bozulmasıda çok oluyormuş.
Benim aracım da 1.vitesten çıkmıyor bazen çok güzel bazen çıkmıyor kalıyor çok güçlü asılmak gerekiyor ne yapmam lazım

Upvote 0
1 lt. yağ boşaltıp 2 lt. yağ koymuşsa şuan sistemde olması gerekendrn fazla yağ var., nasıl bir usta bu enterasan

Upvote 0
@samet602 hocam benim aracımda bazen geri vitese girmiyor azıcık ileri hareket ettirince bu tak diye geri vitese giriyor bunu sadece geri viteste yapıyor araç 102 binde acaba yağdan mıdır yoksa ayardan mıdır

Upvote 0
Benim aracım da 1.vitesten çıkmıyor bazen çok güzel bazen çıkmıyor kalıyor çok güçlü asılmak gerekiyor ne yapmam lazım
Benimki kendiliğnden çözüldü hocam sadece halatların oraya wd40 sıktım halat ayarından olan çokmuş ama ben ilgilenecek kimse bulamadım yaklışık 6 aydır yapmıyor

Upvote 0
@GGUROLL hocam merhaba wd40 vites topuzunun altına mı sıkıyorsunuz yoksa hava filtresini çıkarıp oradaki vites mekanizmasına gelen halatlara mı sıkıyorsunuz

Upvote 0
@GGUROLL hocam merhaba wd40 vites topuzunun altına mı sıkıyorsunuz yoksa hava filtresini çıkarıp oradaki vites mekanizmasına gelen halatlara mı sıkıyorsunuz
Vites topuzunun altının faydası %10 en fazla .
Halatların içine şırınga ile iğnesi takılı olarak yaparsanız kolay olur. Kaliteli ince motor yağı enjekte ettim ben ne kadar ince olursa o kadar iyi wd40 iş görürde yağ kadar etkili olmaz. 0w20 / 5w30 vb.. Bisikletlerdeki fren teli gibi zamanla içine su alıyor pislik korozyon teli yağlamak lazım.

Makine yağı silah yağı ayçiçek yağı :) gibi şeyleri uygulamayın 1 ayda bozulur faydasından çok zararı olur.

sistemi anlamanız açısından attım o kadar saçma sapan gereksiz video var bunu çeken olmamış :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt