Bir başka şehirden araç satın alma rehberi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Bir başka şehirden araç satın alma rehberi

Her araç Fabrikadan üretimden çıktıktan sonra yaklaşık 1 ay süren bir yolculukla limana gümrük sahasına indirilir.

Burada Doğuş otomotiv'in eksperleri tarafından kontrolleri tamamlanan araçlar teslim alınır...

Gümrük işlemleri yapılan araçlar belirlenen transfer programına göre TIR'lara yüklenerek Bayilere dağıtılır...

Bu aşamada Doğuş tarafından bayilere fatura edilir ve araçlar stoklara girmiş olur.

Bayiler bu aşamada müşterilerine haber vererek artık araçlar stok girişleri yapıldığından proforma fatura kesilebileceğini haber verirler.

Yapılan bu bilgilendirme aynı zamanda müşteriye plaka ve Trafik ya da Kasko sigortası teklifi alabilmesi ve kendince hazırlık yapabilmesi için fırsattır.

Gümrüğe inen araçlar Bayilere fatura edildiğinden onların malıdır ve bu tarihten itibaren 3 ila 7 gün arasında

Bayiler'e indirilen araçlar bayi tarafından elbette kontrol edilerek teslim alınır.

Teslim alınan araç hakkında müşteriye gelip görmek isterse ve kontrol etmek isterse diye bilgi verilir

Müşteri ister gelir isterse gelmez... Gelse de gelmese de bayi yetkilisi tarafından yapılan kontrol esnasında herhangi bir kusur tespit edilirse müşteriye bilgi verilir.

Dilerim böyle bir şey olmaz ama...

Müşteri bu haliyle ya da onarım gerektiriyorsa onarımla alıp almayacağı sorulur.

Her hâlükârda müşteriye bir indirim yapılır ve buna nefaset indirimi deniyor

Sorun yoksa veya siz kontrole gelmediyseniz aracı kabul ettiniz sayılır ve iki gün içerisinde size fatura edileceği için en kısa sürede ödeme yapmanız beklenir.

Siz onay verdiyseniz araç teslimata hazırlanır...

Güncel versiyon yazılım yüklemesi, aracın üzerinde çeşitli etkilerden koruyucu malzemelerin sökülmesi, çıkartılması vb. motor ve soğutma sıvılarının tamamlanması yıkanıp parlatılmasından sonra teslimatı bekler...

İşte bu aşamada yani araç bayiye geldiğinde siz aracı gerekçe göstermeden kabul etmeme hakkı saklı olduğundan

işte bayi için risk buradadır. Almaktan vaz geçtiğiniz anda bu araç parası kasasından ödenmek zorunda kalacaktır...

Oysa bu aracın tüm bu teslim işlemleri personel ve sarf malzemesi yani maliyet gerektirir.

Bu maliyet bayiler arasında sıkıntı yaratır. Ayrıca normal koşullarda rakibi olan bayinin kasasına para girecek diye onlar ne diye sıkıntı yaşayacaklar?

Dolayısıyla aynı bayiye ait şubeleri arasında transfer dahi sıkıntılı ama mümkün...

Farklı bayilerde mümkün değil...

Hiç kimse kabul etmez böylesi bir sorumluluğu...

Yaptırabilen varsa helal olsun derim...

Ben araştırdım uzun süre TIR'la transferi için 2 bin lira istediler...

sizin için transfer demek önce bayiye inecek aracın ne zaman geleceği belli olmayan bir sonraki transferde taşınması demek..

En önemlisi herhangi bir garanti veremeyiz transport aşamasında veya sonrasında olan için diye....

çok da mantıklı...

benim parasını ödediğim ve kasasına giren bayi sorumluluğa da sahiptir.

Teslimattaki angarya işleri ve onca sorumluluğu neden bir başka bayi üstlensin?

@silvershadow

Murat hocam ilk önce proforma faturamı istememiz lazım ? Parayı kimin hesabına atıcaz burda karanbol olmasın bize:) trafik sig. Zorunluymuş onlar fiyat alıp yapıcaklarmış bu işlemleri yapabilmesi için paranon hepsini ödememiz mi gerekli yoksa yanımızda getirip elden teslim etmek mi daha iyi olur.

@Redline

Yardımı olması açısından ben bildiğim kadarıyla aktarayim.

Öncelikle parayı bayi adına açılmış hesaba yatırıyorsunuz. Kişisel hesaplara değil kurumsal hesaplara.

Proforma fatura, size ödemeden önce de iletiliyor. Ben proforma aldığım gün velaket verdim. 4 gün sonra da ödemeyi gerçekleştirdim.

Bu proforma da araç şasi no, motor no vs gibi detaylar yer alıyor.

Bu noktada sizden geçici vekalet isterler. Eğer farklı şehirdeyseniz vekaleti mail olarak isteyin yazıcıdan çıkartıp noterde işlemleri yapın.

Fotoğrafını atsanız dahi bayi yazıcıdan çıkartarak gerekli işlemleri yapabilir.

Şahsen ben 1 defa gittim bayiye. Kapora ödedim sonrasında hep mail, whatsapp ile halletik işlemleri.

Bu arada sigortayı veya kaskoyu bayiye yaptırmak zorunda değilsiniz.

Proformada yer alan araç bilgileri (şase ve motor numarası) ile sigortam.net veya herhangi bir sig. acentasından teklif alıp yaptırabilirsiniz. Eğer kendiniz yaptıracaksanız, belgeleri araç teslim almaya giderken yanınızda götürmeyi unutmayın :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hakan dedi:
@Redline

Yardımı olması açısından ben bildiğim kadarıyla aktarayim.

Öncelikle parayı bayi adına açılmış hesaba yatırıyorsunuz. Kişisel hesaplara değil kurumsal hesaplara.

Proforma fatura, size ödemeden önce de iletiliyor. Ben proforma aldığım gün velaket verdim. 4 gün sonra da ödemeyi gerçekleştirdim.

Bu proforma da araç şasi no, motor no vs gibi detaylar yer alıyor.

Bu noktada sizden geçici vekalet isterler. Eğer farklı şehirdeyseniz vekaleti mail olarak isteyin yazıcıdan çıkartıp noterde işlemleri yapın.

Fotoğrafını atsanız dahi bayi yazıcıdan çıkartarak gerekli işlemleri yapabilir.

Şahsen ben 1 defa gittim bayiye. Kapora ödedim sonrasında hep mail, whatsapp ile halletik işlemleri.

Bu arada sigortayı veya kaskoyu bayiye yaptırmak zorunda değilsiniz.

Proformada yer alan araç bilgileri (şase ve motor numarası) ile sigortam.net veya herhangi bir sig. acentasından teklif alıp yaptırabilirsiniz. Eğer kendiniz yaptıracaksanız, belgeleri araç teslim almaya giderken yanınızda götürmeyi unutmayın :)
@Hakan

Hakan hocam teşekkürler bilgilendirme için.

Redline dedi:
@silvershadow

Murat hocam ilk önce proforma faturamı istememiz lazım ? Parayı kimin hesabına atıcaz burda karanbol olmasın bize:) trafik sig. Zorunluymuş onlar fiyat alıp yapıcaklarmış bu işlemleri yapabilmesi için paranon hepsini ödememiz mi gerekli yoksa yanımızda getirip elden teslim etmek mi daha iyi olur.
Öncelikle aracın kontrolünü yapmalı ya da yaptırılmalı .

kontrolünü yapar yapmaz size verdikleri şirket hesabına parayı aktarırsınız.

Trafik sigortası yaptırmak için en az birkaç yerden teklif almadan yaptırmayın derim ben.

Başka bayi teslimatlarında VW'de pek problem olmuyor ama diğer Doğuş Oto markalarında (Seat ve Skoda) biraz problem oluyor. Özellikle Anadolu'daki bayiler İstanbul bayilerinin arabasını teslim etmek istemiyor. Bunu bizzat yaşadık ama yine de teslimatı yaptırdık tabi gayet isteksiz ve asık surata maruz kalarak  :D

Bu işlemin ayrıntılarından bahsedecek olursak;

Arabayı aldığımız bayi araç gümrükten çıkıp tıra yüklenmeden önce paranın tamamını ve noter vekaletini istedi, gönderdik. Aracı aldığımız bayi, aracın teslimatını yapacak bayiye ulaşana kadar plaka işlemlerini yapmadı. Araç ulaştıktan sonra tescil işlemleri yapıldı ve plaka, ruhsat, bayi hediyeleri kargoyla teslimatı yapacak bayiye gönderildi. Daha sonrası isteksizce yapılan bir teslimat...  :D

Bana, doğuşun yeni gönderdiği yazıya istinaden artık başka şehire transfer yapılamayacağı bilgisi iletildi st tarafından. Ki ben Antalya'dayım, araç İstanbul'a gelecek.

eyo_men dedi:
Bana, doğuşun yeni gönderdiği yazıya istinaden artık başka şehire transfer yapılamayacağı bilgisi iletildi st tarafından. Ki ben Antalya'dayım, araç İstanbul'a gelecek.
Daha önce  bayiler arasında transfer sorun olmuyordu.

Biraz zor olmakla birlikte mümkündü.

Bu önemli bir bilgi Eymen Hocam.

Teşekkürler.

Rica ederim değerli hocam. Tekrar doğuş ile yazışma yapılmasını talep ettim. Araç gümrük işlemleri bitince bir daha şansımızı deneyeceğiz. Sonucu yine burdan bildiririm.

silvershadow dedi:
Daha önce  bayiler arasında transfer sorun olmuyordu.

Biraz zor olmakla birlikte mümkündü.

Bu önemli bir bilgi Eymen Hocam.

Teşekkürler.

Bende yaşadığı yerde VW bayisi olmasına rağmen başka bir şehirden alanlardanım. Çünkü gerek ilgi alaka gerek fiyat açısından İstanbul daha uygun geldi bize buradaki bayi tek olmasının verdiği rahatlıkla işleri pek umursamadı, ilgilenmedi bizimle bende hemen önceki aracımızı aldığımız bayiye dönüş yapıp olabilecekleri konuştuk. Kaporamızı yatırdık eğer vazgeçerseniz iade ederiz dedi St bende inşallah olmaz öyle birşey dedim kendi kendime :) Aracın gelişini neredeyse her gün kontrol ettim sonra o gün geldi araç bayiye gelmişti Proforma faturamı yolladılar plaka için isteğim olup olmadığını sordu St  gidip kendim ayırtacağımı söyledim bende. Aynı gün biraz para ve vekaleti yolladık faxla, sigorta kasko için bilgilendirme yapacağını istersem kendime uygun olan başka yerden dee yaptırabileceğimi söyledi falan sonraki gün işlemlerin bittiği haberi geldi ve yola çıkma zamanı gelmişti. Sabahın köründe bindik arabaya koyulduk yola doğru bayiye gittiğimiz araçta yıllık bakıma girdi o arada arabamızı gördük paranın kalanını verdik imzalar atıldı ve mutlu son :)

KabileReisi dedi:
Bende yaşadığı yerde VW bayisi olmasına rağmen başka bir şehirden alanlardanım. Çünkü gerek ilgi alaka gerek fiyat açısından İstanbul daha uygun geldi bize buradaki bayi tek olmasının verdiği rahatlıkla işleri pek umursamadı, ilgilenmedi bizimle bende hemen önceki aracımızı aldığımız bayiye dönüş yapıp olabilecekleri konuştuk. Kaporamızı yatırdık eğer vazgeçerseniz iade ederiz dedi St bende inşallah olmaz öyle birşey dedim kendi kendime :) Aracın gelişini neredeyse her gün kontrol ettim sonra o gün geldi araç bayiye gelmişti Proforma faturamı yolladılar plaka için isteğim olup olmadığını sordu St  gidip kendim ayırtacağımı söyledim bende. Aynı gün biraz para ve vekaleti yolladık faxla, sigorta kasko için bilgilendirme yapacağını istersem kendime uygun olan başka yerden dee yaptırabileceğimi söyledi falan sonraki gün işlemlerin bittiği haberi geldi ve yola çıkma zamanı gelmişti. Sabahın köründe bindik arabaya koyulduk yola doğru bayiye gittiğimiz araçta yıllık bakıma girdi o arada arabamızı gördük paranın kalanını verdik imzalar atıldı ve mutlu son :)
Şu stresli zam haberlerini ve dahası ne zaman gelecek beklentilerini geride bırakarak mutlu insanlar kervanına katıldınız.

Uzun karanlık bir yol olan Sabrın sonu mutlulukla aydınlandığında tüm yaşananlar geride kalır.

Ben de aradan bir buçuk yıldan fazla zaman geçmesine karşın halen dün gibi hatırlarım o günleri..

hayırlı olsun.

silvershadow dedi:
Şu stresli zam haberlerini ve dahası ne zaman gelecek beklentilerini geride bırakarak mutlu insanlar kervanına katıldınız.

Uzun karanlık bir yol olan Sabrın sonu mutlulukla aydınlandığında tüm yaşananlar geride kalır.

Ben de aradan bir buçuk yıldan fazla zaman geçmesine karşın halen dün gibi hatırlarım o günleri..

hayırlı olsun.
Unutulacak gibi de değil zaten :)   Teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt