2016 1.6tdi servis aksiyonu

aydinlik1905

Yeni Üye
İsim
Süleyman
iyi akşamlar arkadaşlar, vw sitesinde dolaşırken servis aksiyonları diye bir şey gördüm şase numarasını girdim "Motor Kontrol Ünitesi Güncelleme" diye bir aksiyon çıktı servise gelin diyor nedir bu bileniniz var mı ?

Bu tür durumların yakıt sarfiyatını arttığını söylemişlerdi güncelleme yaptıranlar araştırmak lazım

@aydinlik1905  Merhabalar, 1.4 tsi golften sonra 2016 1.6 tdi manuel aracı almak nasip oldu. Bende servis için bakım randevusu alacaktım danışman arkadaş yazılım güncellemesi var dedi. 

Sanıyorum DPF ile ilgili olabilir detayı hakkında bilgi sahibi olan varsa paylaşsın lütfen. Selamlar.

Edit : Aksiyon Kodu : 23X4 olarak gözüküyor. Daha önce forumda aşağıdaki gibi açıklamalar olmuş.

"

"

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu güncelleme varken servise göturdum ancak servis yapmamış güncellemeyi illaki demek mi gerekiyor arkadas ben kendim baktım araç sase numarasından güncelleme gozukuyor yapar misiniz diye.

@samet602 aynı şekilde benim aksiyon kodu 23x4 görünüyor, çok araştırdım gerekli bir şey görmedim yaptırmayacağım, partikül filtresinin ömrünü uzatıyormuş ve karbon salınımını azalttığı söyleniyor forumlarda ama yabancı forumlara baktım hiç gerekli bir şey olmadığına kanaat getirdim, yaptıran arkadaşlar varsa anlatabilir daha sonrasında araçta gördükleri değişimleri

@samet602 Yukarıda alıntı yaptığınız mesaj benimki, neredeyse 1 yıl olacak güncelleme yapılalı, yakıtta bir artış yok uzun vadede, daha önce yaptığım yollarda defalarca gittim geldim yakıt tüketimim aynı. Pasif rejenerasyona da gelince, kullanımıma bağlı olarak ortalama 300-400 km de bir giriyor devreye. Öncesi de böyleydi. Son kullanıcının farkedeceği bir değişim yok zannımca, ama motor içinde illaki faydalı yönleri vardır.

CPH1931 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ZITIPAŞA dünden beri bütün yabancı forum sitelerinde 23x4 güncellemesi entrylerini okudum, en sık duyduğum şeyler 

1- yakit tüketimi 0,2 - 0,5 arasi arttığı 

2- dpf temizlik sıklığı Neredeyse 2 kat arttığı ve daha uzun sürdüğü 

3- motor yağı sıcaklığı anlamsız şekilde güncellemeden önceki seviyelerinden 10 derece kadar yüksek seyretmesi 

4- nadir olarak bazı araçların güncelleme sonrası egr valf arızası yaşaması 

Benim gördüklerim bunlar herhangi bir zorunluluk gelmedikçe yaptırmayacağım ben 

@aydinlik1905

Bu güncellemelerin , 

Emisyon düzeltme/azaltma güncellemeleri oldugu %99

Dolayısıyla 

***Yakıt artışı

*** Dpf ye daha çok yük daha sık rejenerasyon ve dpf ortalama yaşam süresinin kısalması.

Başı ağrımayan karnı sızlamayan arabaya durduk yere apranax forte icirmenin alemi varmı?

Bence yok (bende yeni yazılım mazılım tınlamayanlardanım)

2012 1.6 TDI aracımızın (Golf 6) motoru emisyon skandalına karışan motorun ta kendisi :) Yetkili servise fren hidroliğine gittiğimde Wuhan'da Corona'yı ben başlatmışım gibi telaşla servis aksiyonunu yapmaları gerektiğini anlattılar. Ücretsiz iç dış motor yıkama, EGR iptali (DPF de olabilir) ve birkaç basit küçük işlem de hediye olacak dediler. Tavlandım :))) Tamam, dedim. Çıkar çıkmaz kodu Google'a sordum (sizinkinden farklı bir koddu); yerli ve yabancı sitelerde herkes şikayetçiydi.

Şikayetler yakıt tüketimi artışı ve performans düşüşü olarak ifade ediliyordu. Bir hışımla geri dönüp "yapmayın gardaşım" dedim. ST üzüldü. "Egzoz muayenesinden geçmez" dedi (blöfün de bu kadarı). İkna olmadım. O zaman yazılı dilekçe alacağız dedi ".... servis aksiyonu tarafıma bildirildi ve isteyerek yaptırmadım" gibi bir şeydi. Yazdım çıktım.

Üzerine 2 egzoz muayenesi geçtim :)  

Şikayetler yakıt tüketimi artışı ve performans düşüşü olarak ifade ediliyordu. Bir hışımla geri dönüp "yapmayın gardaşım" dedim. ST üzüldü. "Egzoz muayenesinden geçmez" dedi (blöfün de bu kadarı). İkna olmadım. O zaman yazılı dilekçe alacağız dedi
@SCC

Adam ne laf etmiş bee!!!

Anadoluda

1-Askere gitmeyene kız vermezler!

2- vw aracına güncelleme yüklemeyene egzoz pulu vermezler.

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt