Haftalık partikül temizligi

atacandiri

Üye
İsim
Atacan
Arkadaşlar kolay gelsin, forumdaki diğer konuları okumama rağmen sorumun cevabını bulamadım gözümden kactiysa kusura bakmayın ....Konuya gelelim ...

Aracim dpf temizliğini ortalama 4 5 günde bir yapmak istiyor ışık falan yakmıyor ama araç hafif bayilinca ve anlık tüketim artınca durumun farkına varıyorum ....4 5 günde 1 araç dpf yaksın diye gezdirmek komik bişe :) ya da otoparkta 20 ek beklemek....Dediğim gibi dpf ışığı vs yanmıyor temizlik bitiyor 4 5 gün sıkıntısız devam....Aşırı kısa mesafe ve devirsiz de kullanan biri değilim .....Düşüncelerinizi bekliyorum ....Selamlar......

@atacandiri rejenerasyonu, gün ile değil de yapılan kilometre ve ortalama tüketim hız ile değerlendirmek gerekir.

Rejenerasyon bittiğinde göstergedeki trip sayacını sıfırlayınız ve bir sonraki rejenerasyonu takip ediniz.  

Upvote 0
araç duruyorken yapılan temizleme işlemi malesef pek başarılı olmayabiliyor. 20-25 dakika park halinde temizlensin diye bekleyip aradan bir kaç gün geçip geçmeden tekrar aynı işlemi başlattığına denk geldim..

en iyisi rejenerasyon denilen işlemi fark edince yol yapıp tam yanmasını sağlamak gerek..

uzun yol yaklaşık 400 km gittikten bir iki gün sonra denk geldiği de oldu bana. sanırım  yolda iken tam dolmamış olsa gerek ki onca yolu gitmemi kabul etmeyip stop edeceğim vakit fan açtığına şahit olunca tdi motora gıcık olmamak içten değil.

bir daha asla ama asla vw+tdi motor almam. vw alırsam şartsız koşulsuz tsi yada benzeri olur. ev iş mesafem 4 km olduğundan motor ısınmadan kontak kapattığım çok oluyor ve partikul filitresi her 1000 km de bana bi 20-30 ekstra yol yapmam gerektiriyor. kısa mesafe kullanımına hiç uygun değil bu motor türü.

Not: birde yoldan gelirken geçen ay filitre dolmuştur diye 4. vites 2500-3000 devire aldım arabamı ve yaklaşık 15 km yol katettim. oh diyorum 1000km işim rahat. bide ne göreyim ertesi gün fan açtı. deli oldum. golfe evet ama tdi ya hayır.

Upvote 0
Evet rejenerasyon biraz cetrefilli, durdugu yerde yaptigi pek birsey yakmiyor sanki, onun yerine 4. vites yada 5. Viteste 70-80km arasi 10-15 dk kullanip sonrasinda uygun yerde kenara cekip kontagi kapatip anahtari cikarip bi 30sn beklenmesi gerekiyor diye bir video izlemistim, 30 saniye muhabbeti islemi kayit etmek icinmis birse rejen icin mazot isigi yanmayacak ve hararet 90 da sabit olacal gibi kosullari var , vagcom ile doluluk miktari gorulebiliyor diye biliyorum, birde hatirlatmakta fayda var, dpfnizin kiymetini bilin arkadaslar sifiri ciddi mikrarda tuzlu imis

Upvote 0

Geri
Üst Alt