Yaz Lastiği Tavsiyesi

Hafta sonu bende lastik alacağım. İstanbul’da tavsiye edeceğiniz bi yer var mıdır? arkadaşlar. Karar verip sonunda alacağım lastik 225/45/r17 continental premiumcontact6 oldu. 

2016 model aracımın fabrikasyon lastiklerine yoğun kullandığım yaz döneminde güvenemediğim için geçen ay değiştirdim ben de lastikleri hocam. Nokian Wetproof ile Falken Ziex Ecorun Z310 arasında kalmıştım. Nokian da sınıfında çok iyi bir lastik ancak kullanım ömrü için 2020 yazında yapılan araştırmada Nokian'ın akranları arasında son sırada gösterildiğini görünce (test sonucu doğrudur demiyorum ancak pimpiriklendim diyelim)  Falken tercih ettim ben.

Başka araçlarda 2+ senedir kullanan bir çok arkadaşım var bu lastiği, çok övdüler, Bridgestone Ecopia'dan sonra aşırı derecede memnunum ben de. 2500km kadar karışık kullanımım oldu, Ultra sessiz ve çok konforlu. Geçtiğimiz haftasonu köy yollarında, stabilize yollarda ve arazide zor ve farklı koşullarda kullandım, Sıkıntısız ve çok rahat bir kullanım sundu. Yol tutuşundan da çok memnunum. Daha iyileri var muhakkak ancak fiyatına göre alınabilecek bir lastik, Öneririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Lastikte ne beklediginiz onemli hocam ben alayim 60-70bin km bineyim diyorsaniz michelin falan almayin pirellj yada bridgestone alabilirsiniz. Ama ben konforlu olsun sessiz olsun derseniz michelin goodyear falan bakabilirsiniz, ekonomik derseniz tamamen farkli secenekler var yani siz once ne istediginizi belirleyin. Ben sahsen kendim uzun arastirma sonucu 17 inc icin michelin ps4 goodyear asym5 falan bakarken guvenilir bir lastikci tavsiyesi ve kendi arastirmalarim ile aradigim sartlari ortalamanin ustunde sagladigini dusundugum Falken aldim, fren testlerinde cogu testte ilk 5 icerisinde islakta daha basarili, sessilik konusu cok iyi benim aradigimda sessiz ve guvenli olmasi idi birde nispeten ekonomik olunca denemek icin Falken Azenis serisi aldim. Siz once lastikten ne beklediginizi belirleyin dedigim gibi sonra secenek cok.

@bmrt95 dediğiniz lastikler premier marka ve modeller gayet başarılı kastikler ek olarak goodyear Eagle F1 asymmetric 5 ile efficientGrip performance 2 yide öneririm çok iyi lastikler almanya yada polonyada üretleyorlar ve oldukça kaliteli lastiklerdir bütçe yetmezse sava dunlop falken vs öneririm 

Nokian powerproof 225 45 17 lastiklari nisan ayindan bu yana kullaniyorum, çok konforlu ve sessiz bir lastik, abarti gelecek ama sanki arabayi degistirdim. Varsin 1 yil once eskisin.  Araci virajdan viraja zorlamiyorsan da yol tutusuyla ilgili de bir sorun yasanacagini dusunmuyorum. Ama tabiki ciddi performans icin bu kadar yumusak lastikleri dusunmemek lazim.

Nokian PowerProof olumlu yorumları neticesinde Michelin Primacy 4 ün tahtı sallanıyor mu diye düşünmeye başladım.

Michelin Primacy 3 205 55 16 almıştım bir önceki aracımızda (celysee) ama konfor ayırdımı pek yapamamıştım yani hissedememiştim.

Kışlık da 195 65 15 nokian tercih ettim bu sene, farkı vardı evet konforlu hissettirdi ama zaten öncesinde ki lastiğim çok yıllanmış eski bir lastik idi.

Hankook 195 65 15 bir yaz kullanılmış lastik aldım. Beklentim çok asgari düzeyde olduğu için ihtiyacımı karşılıyor şuan.

1 aya yakındır 16ınc jant için nokian wefproof kullanıyorum yol tutuşu sessizliği patiye kalkmayışı başarılı bence kesinlikle hakkını veriyor. Benimde aracım 2016 model ve fabrikasyon lastikler vardı michelin... Ömrünü tamamlamış dendiği için değiştirdim. Nokianları uzun süre kullanamadım ama ilk intibahı gayet iyi, 150tl yakıt hediyeliydi aldığımda, devam ediyormu bilmiyorum...

@HamzaK Hocam çok lastik değiştirmiş biri olarak naçizane tavsiyem; bütçe kısıtlıysa Falken Ecorun ZE310, değilse Michelin Primacy 4. 

@HamzaK Geçen sene Pirelli Cinturato p7 den Michelin PilotSport 4 e geçiş yapmıştım, çok memnun kaldım. 225/45/R17

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba 2016 golf highline arac kullanıcısıyım ,1 ay önce sıfır yaz lastiği aldım lastiğimin ebatları 225/45/17. Kumho markayı tercih ettim daha öncede kulandığım bir lastik markasıydı memnun kalmıştım .

Good year eagle sport aldım, 4’lü takım 1400 liraya. Öncesinde pirelli cintili bir şeyler olan isimli lastikler vardı. 

Şu an 1000 km yi geçtim, bu süreçte yağmurda yağdı, 30 derece sıcakta oldu, anayol-tali yolda kullandım. 

Gayette memnunum. Yol sesi kayboldu, yakıt tüketimi düştü. Lastik ebatlarım 195/65/15.

Bu testler iyice kabak tadı verdi, birinde bi konuda en iyi çıkan lastik başka bi testde aynı konuda bambaşka yerde oluyor. Ya test şartlarına çok bağlı durumlar yada manipülasyon var :D  Hangisi güvenilir belli değil.

Kullanıcıların sessiz dediği lastik burda 10. sırada çıkıyor mesela !?

Islak fren performansı gayet iyi olarak bilinen Michelin PS4 Goodyear'dan 3 Falken dan 2 metre uzun mesafede duruyor !?

Gerçi test 225/40 R18 için ama yinede garip geldi bana sonuçlar.

@CemK lastik konusunda en iyi seçim şekli uzun kullanım testi ve kesinlikle kullanıcı yorumları.
Ben autobild,autohaber,adac vs.vs.vs… adını hatırlamadığım bi yığın test sonuçlarını inceledim, izledim saatlerce araştırma yaptım. Sonuç itibari ile kullanıcı yorumları ve uzun kullanım sonuçlarına bakarak lastik seçimimi yaptım. Diğer türlü işin içinde çıkmak inanın imkansız  :)

Geri
Üst Alt