Şanzımandan Gelen Sürtme Sesi ve Ötme Sesi Hk.

Srkng5

Üye
İsim
Serkan
Araç
Golf MK7 1.6 TDI
Merhaba Arkadaşlar,

2014 model 1.6 TDİ midline plus manuel  aracımda şanzıman tarafında özellikle sola dönüşlerde sürtme sesi gibi bir ses geliyordu. 14.06.2021 Pazartesi günü servisten randevu alarak Konya Gökmen Otomotiv'e  aracı teslim ettim. Az önce servis danışmanım aradı ve difransiyel bilyası, keçeleri contaları ve baskı balatanın değişeceği bilgisini verdi. 8000 tl gibi bir rakam çıkıyormuş %30 zubizu indirimi ile birlikte. Kendisine volantın durumunu sordum volantın durumu iyi dendi. Cuma günü çıkacakmış aracım.  Gelen faturayı da sizlerle de paylaşacağım. Yorumlarınız benim için çok değerli olacaktır. 

Not : VW Şanzıman konusunda neden bu kadar kötü manuel vitesi de dert otomatiği de 

servis zaten her şeyi pahalı yapıyor , günümüzdeki piyasanın durumunda belli olunca , bence 6bin 8bin normal olmaya doğru gidiyor , arkadaşın ford focus aracını özel serviste baskı balata keçe vs işlemlerini yaptırdık 4,600tl tuttu , onu düşününce servis için fiyat normal gibi oluyor artık , şimdi yazacaklar basit keçeye 300 - cıvatasına 500 derken 8bin olacak fatura 

Geçmiş Olsun...

Upvote 0
Bir miktar fazla ödeme çıkabilir ancak yetkili servisten şaşmamak lazım. Başka bir marka aracımızın bakımlarını tam 10 yıl yetkili serviste yaptırdık, son bakımı tavsiye üzerine bir özel servise gittik ve orada yaptırdım peşinden bir iki de ufak tefek sıkıntıları bu ustada hallettik derken aracın konsoldaki bir düğmenin ışığı yanmayınca servisten tuş takımı için fiyat aldık 1800 TL dediler fiyat çok geldi ve o bahsettiğim ustaya gittim 500 e değiştireceğini söyledi. Orjinal mi yan sanayimi takacağını sorunca müşteri aracından değiş tokuş yapacağını söyledi, olur mu öyle şey dedim abi dedi o eski müşteri anlamaz bile o aynı yaşta arabalar dedi. Şimdi biz bir iki buna gittik bunun sadık müşterisi gibi oldukya hani adam açık açık ne yapacağını söylüyor. Verdik parayı serviste değiştirdim. Gitmeyin arkadaş sanayi ye falan, bugün başkasının malını bize takan yarın bizim malı başkasına takar. Servis biraz pahalı ama ortalıkta sahtekar dolu.

Upvote 0
Merhaba Arkadaşlar,

2014 model 1.6 TDİ midline plus manuel  aracımda şanzıman tarafında özellikle sola dönüşlerde sürtme sesi gibi bir ses geliyordu. 14.06.2021 Pazartesi günü servisten randevu alarak Konya Gökmen Otomotiv'e  aracı teslim ettim. Az önce servis danışmanım aradı ve difransiyel bilyası, keçeleri contaları ve baskı balatanın değişeceği bilgisini verdi. 8000 tl gibi bir rakam çıkıyormuş %30 zubizu indirimi ile birlikte. Kendisine volantın durumunu sordum volantın durumu iyi dendi. Cuma günü çıkacakmış aracım.  Gelen faturayı da sizlerle de paylaşacağım. Yorumlarınız benim için çok değerli olacaktır. 

Not : VW Şanzıman konusunda neden bu kadar kötü manuel vitesi de dert otomatiği de 
Geçmiş olsun disarda da yaptırsaniz çok fark çıkacağını sanmam en azından garantili olacaktır servis güvencesinde olması artı bir durum...

Sanzuman konusuna gelince hepsi sorunlu gibi diriyor dsg manuel wv de sorunlu diyoruz fakat 

Farklı markalar da da durum  bu sekilde ne yazık ki yeni araclar iyi güzel de çıt kırıldım oluyor içine büyük ekran köy üç bes ışık yürüyen motor düşünen yok gibi durum olmaya başladı...

Upvote 0
Bir miktar fazla ödeme çıkabilir ancak yetkili servisten şaşmamak lazım. Başka bir marka aracımızın bakımlarını tam 10 yıl yetkili serviste yaptırdık, son bakımı tavsiye üzerine bir özel servise gittik ve orada yaptırdım peşinden bir iki de ufak tefek sıkıntıları bu ustada hallettik derken aracın konsoldaki bir düğmenin ışığı yanmayınca servisten tuş takımı için fiyat aldık 1800 TL dediler fiyat çok geldi ve o bahsettiğim ustaya gittim 500 e değiştireceğini söyledi. Orjinal mi yan sanayimi takacağını sorunca müşteri aracından değiş tokuş yapacağını söyledi, olur mu öyle şey dedim abi dedi o eski müşteri anlamaz bile o aynı yaşta arabalar dedi. Şimdi biz bir iki buna gittik bunun sadık müşterisi gibi oldukya hani adam açık açık ne yapacağını söylüyor. Verdik parayı serviste değiştirdim. Gitmeyin arkadaş sanayi ye falan, bugün başkasının malını bize takan yarın bizim malı başkasına takar. Servis biraz pahalı ama ortalıkta sahtekar dolu.
Terbiyesiz adam...

Hocam sanayi ye gittim fiyat aldım bir sorun için servisten çok foyat soyledir bu neyin nesı serviste bu kadar dedim e o lar zam yapmamıştır dolar arttı parça fiyatı çıktı bizim elimizde vardı ama yerine koymayiz foyat bu sen bilirsin demişti o gün bugün dur ugramamaya calisirim sanayiye...

Zaten bi sanayi bi hastane Allah yokluğunu da göstermesin muhtaç ta etmesin diyorum 2 sine de girdin mi zor çıkıyorsun :)

Upvote 0
Merhaba Arkadaşlar,

Geçmiş olsun., araç kaç km’de ?

Upvote 0
@forzaGilles  teşekkür ederim aracımın km si yüksek 300 binde yılda otalama 30 bin km yol yapıyorum. 

Upvote 0
@forzaGilles  teşekkür ederim aracımın km si yüksek 300 binde yılda otalama 30 bin km yol yapıyorum. 
Bunu özellikle sordum., 300 bin ‘de bir aracın 8.000 bin tl. masraf yapmışken ve şanzıman namına neredeyse herşey değişmişken volant ‘ı değiştirmemek doğru bir uygulama olmayacaktır., 

Bir tarafta baskı diski diğer tarafta volant diski ortasında kavrama balatası., yani kavrama balatasının bir yüzü baskı diski ile temas halinde., diğer yüzü ise volant diski ile temas halinde., ve yılda ortalama 30 bin km yol yapıyorsunuz., ve bunlar aşınan parçalar., 

Bu hususları dikkate aldığımızda zaten şanzıman sökülecek volant diskini de aradan çıkartın., volantı da değiştirirseniz şuan hali hazırda ödeyeceğiniz işçilik ücretinde artış olmayacak ama değiştirmezseniz ilerde şuan ödediğiniz işçilik ücretini 2.ci kez işçilik ödemek zorunda kalacaksınız., volant ucuz bir parça değildir ama %30 zubizu indiriminden yararlanacağınız için fiyatı uygun olacaktır., 

Ayrıca debriyaj topuzu denilen 30-40 tl. ‘lik ucuz bir parça var., danışmana söyleyin onu da değiştirsinler., bu parça baskı-balata setinin içinden çıkmıyor basit bir parça., 

Araç 300 bin km’ye gelmiş şanzıman yağı değiştircekler mi..?

Difransiyel bilyası neden arıza vermiş size bişey söylemediler mi..? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@forzaGilles  Öncelikle şunu belirtmek isterim Formdaki bilgi ve tecrübelerinizden dolayı sizin yapmış olduğunuz yorumları severek ve heyecanla beklemekteyim. 

servise aracımı verirken servis danışmanıma ne gerekiyorsa yapılsın baskı balata değişimi ve volant değişimi de gerekliyse yapılsın dedim. kendisi de  şanzıman inmişse hepsine bakılır dedi.  Bugün arayıp bilgi verdiğinde  volantı sordum. Değişimine gerek yok dendi.

Yazınıza istinaden servis danışmanımla  tekrar görüştüm volantın neden değişmediğini sordum, Yapılan Tespitler arızanın giderilmesi ve müşterinin minumum zararla arızayı gidermek olduğunu volantın da yanma veya sürtme gibi izlerin olmadığını değişim istersen değişimini de yapabilir dendi. 

Bende kendilerine tekrar volant değişimi içine girerse ne kadar ücret çıkar diye sordum ortalama 5 bin Tl dedi fakat fiyat alıp tekrar bilgi vereceğim dedi. Aramasını bekliyorum.

Upvote 0
@forzaGilles Servis danışmanım aradı volant değişimi için 3 bin Tl fiyat verdi fakat volantın gayet temiz ama bu demek olmuyor ki ben çamura girerim sürekli patinaj cektiririm toprak yollarda rampada kullanıyorum dersen değişimini yapalım dedi.

Birde benim volantım darbesiz volant diye geciyormuş Darbeli volant varmış 2018 üretiminden sonraki araclarda bu volant kullanılıyormuş. Aracının volantı temiz 300 bin olmasına rağmen gayet temiz ve titiz kullanmışsın dedi. Karar senin dedi bende kalsın size güveniyorum dedim.

Upvote 0
@Srkng5 güzel sözleriniz için teşekkürler., servis danışmanı değişmesine gerek yok diyee bu kadar ısrarcıysa demek ki volant gerçekten temiz durumda., servislerde normalde böyle dürüst s.danışmanı pek denk gelmez şanslısınız.,

Araç 300 bin km’ye gelene kadar ilk defa mi baskı-balata bitirdi..?

Şanzıman yağı değişimi için bişey dediler mi..? 

Upvote 0
@forzaGilles daha önce 75 binde değişmiş ben satinalmadan önce servis formundan gözüküyor volkswagenim uygulamasından. Sanziman yağınida sordum sanziman açılıp yag degismezmi hiç dedi. 1 ay sonra tekrar arıza çıksa tekrar gelsen yine değişir açıldığı zaman yeni yag konur dedi. Cuma gününü bekliyorum umarım memnun kalırım 

Upvote 0

@Srkng5 hocam benim dizel manuel 2017 7.5 highline aracım garantiden 2 kez şanzıman volan baskı balata değişti. Şunu diyeyim ses azaldı gibi ama asla geçmeyecek, iddialıyım:) Şaka bu yana, Ben artık bu markanın ne manuel ne dsg sine güveniyorum bir daha vw bulaşmayacağım.(Son 3 aracım vw bu arada) Özellikle dizel manuellerde sürtme sesi, virajda sağa sola dönüşlerde yine sürtme sesi gerçekten titiz olan çok duyacağı bir ses.

Benim babamdan kalan alışkanlık en ufak sese dikkat ederim. Ben şikayetçi olduğumda 2 tane aynı araçla sürüş yaptırdılar aynı ses hepsinde var ve sonradan çıkıp artabiliyor ve giderek yükseliyor dikkat etmeyen bile duymaya başlıyor.

Doğuş oto, Almanya vb şikayet sonucu gelen cevap dizelde tork yüksek şanzıman farklı ve dayanaklı malzeme içeriğine sahip benzinlilere göre ve gelen ses normal sınırlar içerisindedir denmekte.

Uzun bir süreçti, garantim bitti, bir daha doğuş otoya uğramadım. Artık araştırıp parçaları kendim alıyor düzgün ustada değiştirtiyorum.

Bu arada kaskom vw kasko, onun da nedeni malum yüksek ücretler ve pert e çıkarma ihtimalleri çok yüksek olacak ücretlerinden dolayı.

Vw de çalışıp yer açanlar kronik sorunları biliyorlar, güzel bir usta bul en azından fikir al, ki bazı arkadaşlar demiş volan da değişmeli diye evet aynen öyle. O da geçmeyince sana öneri şanzımanın değişmesi diyecek sırasıyla vw doğuş oto. Sen vw de tecrübeli bir ustaya da danış. Bu şikayetler var sen ne dersin bu duruma ne yaparız diye fikir al.

Doğuş oto sırasıyla hepsini sana ses geçmediğinde yapalım diyecek sürekli işçilik parça para para, olmadı deneme yanılma, para kolay kazanılmıyor, onun için sana bu uzun yazıyı yazdım, sana faydası olur umarım

Upvote 0

Geri
Üst Alt