Kronik sorunlar

Sertac52

Yeni Üye
İsim
Sertac
Aracım 2017 golf 1.0 

bayiden sıfır aldım her yıl bakımını yaptırdım

suan km 12bin de olmasına ragmen her sene yağ ve filtre değişimini yaptırdım

bu motordaki rolantide olan ses beni de rahatsız etmeye başladı

sol tekere kafamı yaklaştırınca duyuluyor yada sessiz bir ortamda duyuluyor çözüm bulabilen oldumu acaba aracı öylesine titiz kullandım ki nerdeyse hiç kullanmadım gibi bişi 12 bin km ninde 3bin ini uzun yolda yaptı en azından arızalımı yoksa 1 motor 3 silindir olduğu için normal bişeymi onu bilsem yeter 

Aracım 2017 golf 1.0 

sol tekere kafamı yaklaştırınca duyuluyor yada sessiz bir ortamda duyuluyor çözüm bulabilen oldumu acaba aracı öylesine titiz kullandım ki nerdeyse hiç kullanmadım gibi bişi 12 bin km ninde 3bin ini uzun yolda yaptı en azından arızalımı yoksa 1 motor 3 silindir olduğu için normal bişeymi onu bilsem yeter 
Ailede 1.2 ve 1.0 iki araçtan da var.

1.0 olanın motoru çok deli sallanıyor, hatta motor kaputunu açtım baktım sağ tekere denk gelen taraftaki motor kulağı kısmı aşırı titreşimde idi. 43 bin km civarında şuan 2018 model.

Video çekip atayım yarın, hatta mümkünse siz de video çekin, kıyaslamış oluruz.

Upvote 0
Aracım 2017 golf 1.0 

1.0 asi motor yapısı gereği titreşimli çalışıyor., buna sesli çalışmasına sebebiyet veriyor., fakat zaman geçtikçe titreşim kaynaklı motor kulaklarında bir sıkıntı oluşmuş olabilir., motor kulaklarını kontrol ettirebilirsiniz.. 1.0 motorun titreşimi en az şekilde olması için özel bir motor kulağı yapısı var., fakat buna rağmen bağlantılarda gevşeme yaşanmış olabilir.. eşinizden dostunuzda veya arkadaşınızda 1.0 motorlu golf bulabilirseniz sesleri karşılaştırabilirsiniz., veya serviste 1.0 motorlu bir araç mutlaka vardır seslerini karşılaştırabilirsiniz..

Upvote 0
Geçmiş olsun golf'ün kronik sorunları bitmez.. neyse ki bazılarında iyi niyet garantisi altında destek oluyorlar..

Upvote 0
@Sertac52hocam 2019 model 1.0 benim aracım da.

aynı sorundan muzdaribim, bana göre rölantide araçta normal olmayacak kadar fazla bir titreşim var ve motor aşırı sallanıyor. Ayrıca 1. Viteste araç rölantide beklerken vites topuzu da titriyor. Dediğiniz sesi teker tarafından ben de duyuyorum. 
Aracı aldıktan sonra pandemi patladı izinler iptal oldu en yakın servis 85 km ötede kısıtlamalar vs derken bir türlü ilgilenemedim. Birkaç kez servise üstünkörü gösterme şansım oldu 3 silindirli deyip geçiştiriyorlar. Çözüm bulabilirseniz yazarsanız bizim için de faydalı olur.

Upvote 0
@ahmetersan benim motorda çok sallantı yok vites de titremiyor suan sadece teker kısmından ufak bi ses sorunum var san ki biraz ses yükseldi gibi olunca araştırmaya başladım aracı ilk aldığımda 1hafta sonra servise gittim sordum 3 silindir dediler yapısı gereği fazla sarsıntılı oluyor ve bunuda özel motor kulaklarıyla en aza indiriyoruz dediler benim şimdi sıkıntım şu araç 12 binde suan demekki 50-60 bin e cıkınca benimde motor sallanacak vites vopuzu titreyecek mi o zaman bu kadar para verip neden bunu aldık ki gidip tofaş alacam valla

Upvote 0
@ahmetersan benim motorda çok sallantı yok vites de titremiyor suan sadece teker kısmından ufak bi ses sorunum var san ki biraz ses yükseldi gibi olunca araştırmaya başladım aracı ilk aldığımda 1hafta sonra servise gittim sordum 3 silindir dediler yapısı gereği fazla sarsıntılı oluyor ve bunuda özel motor kulaklarıyla en aza indiriyoruz dediler benim şimdi sıkıntım şu araç 12 binde suan demekki 50-60 bin e cıkınca benimde motor sallanacak vites vopuzu titreyecek mi o zaman bu kadar para verip neden bunu aldık ki gidip tofaş alacam valla
Teker kısmından ufak ses dediğinizi biraz daha açabilir misiniz?

Yani hareket halinde geliyor durunca ses kesiliyorsa motordan değil tekerlek rulman bilyalarından ses geliyor olabilir.

Yok hareket etmiyorken Motorun sarsıntısına bağlı bir ses ise motor titreşiminden mi kaynaklanıyor?

kayışlardan mı ses geliyor?

ya da o anda klima vb birşey açık mı ondan mı ?  

yada aklıma gelmeyen başka ihtimaller vb. vb. sıralanabilir.

Ha bu arada Belki de sorun değil normal çalışmasıdır ancak daha önce farketmemiş olduğunuz için şimdi rahatsız edici geliyordur. 

Benim motor sarsıntım fazla evet ancak 1.0 da bunu bilerek almıştım.

Çünkü 1.2 Golf 7 de var bizde daha sıklıkla onu kullanıyorum,

Elbette motor sistemi farklı olduğu için farklılıklar olabiliyor.

Benim 1.2 aracımın sesi de mesela dizeli andırıyor daha önce dikkat etmediğim için sesine, son zamanlarda farklı gelmeye başladı sesi.

Upvote 0
@Kysr038 yok ilk aldığım da da vardı ama ya ses arttı yada ben artık takıntı yapmaya başladım durur vaziyette klima kapalı normal rolantide yapıyor

Upvote 0
Direksiyondaki ses kısma açma tuşu sol taraftan kalkmış vaziyette. Her an komple çıkabilir gibi duruyor.

Bu da kronik sorun olabilir mi diye buraya yazdım.

İyi bir yapıştırıcı ile yapıştırılabilir mi yoksa altındaki led devresi vs zarar görür mü? Ne yapmak lazım acaba..

Upvote 0

Geri
Üst Alt