Servis filtresi ile dışarıdan alınan filtre farkı ..

herkese selamlar,bir zamanlar @HONEY bülent hocama dıştaki harici yere filtre takmasını tavsiye ettiğim gibi,arkadaşlar imkanı olanlarada tavsiye ediyorum.
bu şekilde dışarıya silecek altındaki yerde olan mazgalı filtreli olarak taktığınızda,hem ana filtrenin iş yükünü azaltıyorsunuz hemde dışarıdan olası gelebilecek haşerelere vb gibi istenmeyen kötü duurumlara karşı önlem almış olursunuz.
ayrıca hava kanallarınız ikili filtreden hava akışı sağlandığı için zamanla iç kanallarda toz partiküllerin birikmesinide engellemiş olursunuz.
yani benim aracımdada orjinal mann antibakteriyel filtre var,bu harici filtreyide taktığımdan beri hiç bir olumsuz durumla karşılaşmadım.
@memin bahsettiğiniz harici filtreyi tam olarak işlevini özet olarak anlatmışsınız. Aynı düşüncelere sahibim.

İlk gördüğümde düşünmüştüm kullanmayı. Ancak o kısımlar videoda kolay sökülüyor görünüyordu ,kontrol ettim ve sonra vazgeçip polen filtresini senede 2 defa değişime giderek çözmüştüm.

Ayrıca, 

Son 3-4 senedir pm2.5 özellikli polen filtrelerini kullanmaktayım. Bu arada standart karbonlu filtreler pm10'a kadar engelleme yapar.

Pariculate-matter-smaller-than-hair.jpg

Yukarıdaki görselde 2.5 mikrometre partikül büyüklüğü ile 10 mikrometre partikül büyüklüğü, saç teli üzerinden gösterilmiş.

Aslında bunu tercih ederek geçtiğimiz 2 seneye kadar hayatımızda neredeyse yok diyeceğimiz ve  pandemi başladığından bu yana da hergün vücudumuzun bir parçasıymış gibi kullandığımız maskelerle, nasıl ki 2 katmanlı , 3 katmalı ve N95 (pm2.5 özellikli) maske farklılıkları olduğunu ve etkinliklerini görünce, 

doğru karar verdiğimi ve devamlılığının iyi olacağını düşünerek polen filtresi tercihini bu yönde yapmayı sürdürüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

herkese selamlar,bir zamanlar @HONEY bülent hocama dıştaki harici yere filtre takmasını tavsiye ettiğim gibi,arkadaşlar imkanı olanlarada tavsiye ediyorum.
bu şekilde dışarıya silecek altındaki yerde olan mazgalı filtreli olarak taktığınızda,hem ana filtrenin iş yükünü azaltıyorsunuz hemde dışarıdan olası gelebilecek haşerelere vb gibi istenmeyen kötü duurumlara karşı önlem almış olursunuz.
ayrıca hava kanallarınız ikili filtreden hava akışı sağlandığı için zamanla iç kanallarda toz partiküllerin birikmesinide engellemiş olursunuz.
yani benim aracımdada orjinal mann antibakteriyel filtre var,bu harici filtreyide taktığımdan beri hiç bir olumsuz durumla karşılaşmadım.
Bu retrofit i yaptık diyelim., harici filtre zamanla kirlenip eskiyince nerden bulucaz., sonuçta bu çinli’lerin yaptığı bir icat..

Bu retrofit i yaptık diyelim., harici filtre zamanla kirlenip eskiyince nerden bulucaz., sonuçta bu çinli’lerin yaptığı bir icat..
Satın alırken 3lü 2li olarak satılıyordu. yanlış hatırlamıyorsam ve yine Çin'den filtreler 3lü 5li paket halinde getirilebilir.

Bir de filtre ölçülerine bakılıp, uyum sağlayabilecek başka marka araç filtre ebatları ile uyarsa (ki düşük bir ihtimal) ülkemizde de bulunabilir.

@memin hocam güzel bir olayı anlatmışsınz emeğinize sağlık ben bunu ilkez burda duydum .harici hava filitlerisini,bunun takması vs videosu va rmıdır? siz nasl taktınız? ayrıca buraya uygun filtreyi nereden temin edebilriz .teşekkürler..

@ogzogz hocam bahsettiğinz polen filtresini nereden temin ettinz acaba? servislerde satılan filtreler bu özelikkte mi?

@cengiz74 aracın dışına takılandan bahsediyorsanız Çin'den getirtiliyor. (Ben uygulamadım sadece uzun zaman önce denk gelmiş ve araştırmıştım ) videosu var nasıl yapılacağına dair youtube'ta. Ayrıca kılavuz vs.'de gönderirler tahminimce.

Antialerjik olan filtreyi soruyorsunız servisten ekstra belirtmeniz halinde size sunarlar. Yoksa normal karbonlu filtre vereceklerdir.

Ayrıca online alışveriş sitelerinde de mevcut. Ben de kullandım. Görevini yerine getiriyor.

Servisten almak ya da online alışveriş sitelerinden almak sizin tercihiniz.

@ogzogz anladım hocam ben youtbe baktım ama bulamadım varsa linkini paylaşır msınz? ben servisten karbonlu filtreyi alıyorum ikisi farklı mı acaba?

@cengiz74 farkını yukarıdaki saç teli örneği olan görselde açıkladım.

Diğer filtre videosu

@cengiz74 acele etmemek lazım, biraz araştırınca bulunmayacak birşey yok..

@ogzogz ama yabancı kaynaklı videosu varmış ben de tesadüfen buldum..tşkler yine de.siz taktınız mı peki harici filtre? fabrika çıkışlı acaba filtre varmıydı? merak ettim

(Yine de ?)  

@cengiz74 hocam biraz özel mesaj ya da whatsapp konuşmasına dönüşmemesi adına,

geçmişe dönük yazıları gözden geçirerek ve sormak istediğiniz kısımları alıntı yaparak sormanız daha iyi işlevsel ve konuda aynı şeylerin tekrar tekrar yazılmasının önüne geçmesi adına daha iyi olur. Böylelikle konuyu okuyacak diğer insanların zamanını almamış oluruz.

@ogzogz ben zaten herhangi bir konuyla ilgili ileti olduğunda hepsini  okumaya çalışırım tekrar soru sormayayım yazmim vs. diye.aklıma gelmişken  ve de sitede olduğunuzu gördüğümden size sormak istedim o kadar..

@ogzogz ama yabancı kaynaklı videosu varmış ben de tesadüfen buldum..tşkler yine de.siz taktınız mı peki harici filtre? fabrika çıkışlı acaba filtre varmıydı? merak ettim
@cengiz74 anladım hocam. Yukarıda biyerlerde ben takmadığımı yazmıştım. Takmadım. 

Ayrıca fabrikada böyle bir parça takılı golf 7 7.5 yanılmıyorsam 8.. de dahil yok.

Mercedes W205 'te var., ön filtre ve ana filtre :)  
Yukarıda da Mercedes'in w205 modelinde olduğu yazılmış bir yorum..

Biraz daha bilgi aynı sayfada ve biraz yukarıda.. 

Mantığı genel olarak böyle..

@forzaGilles Ali hocam bu satıcıda filtre adına yok yok her şey bulunuyor WAG grubu için.https://tr.aliexpress.com/item/4001304746813.html?spm=a2g0o.detail.1000060.3.ccbd6773SBQCqH&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.169870.0&scm_id=1007.13339.169870.0&scm-url=1007.13339.169870.0&pvid=e161edcf-8719-4c8a-9e5c-702168657d15&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.169870.0,pvid:e161edcf-8719-4c8a-9e5c-702168657d15,tpp_buckets:668%230%23131923%23100_668%230%23131923%23100_668%23888%233325%2320_668%23888%233325%2320_668%232846%238112%231997_668%235811%2327190%2395_668%232717%237559%2354_668%231000022185%231000066059%230_668%233468%2315617%23887_668%232846%238112%231997_668%235811%2327190%2395_668%232717%237559%2354_668%233164%239976%23159_668%233468%2315617%23887
ayrıca duyduğum bir Çin atasözü der ki; Bir Çin'li bir şey yapmışsa onun devamını hep getirir :)  .

Ben hem harici hem ana filtre ikisinin fabrikasyon olması gerektiğine inanmışımdır. Harici olan, ana polen filtresinin öncesi ve sonrasının ilk günküne yakın halde durmasına yardımcıdır. Ayrıca İç kısımlara istenmeyen yapraklar, irili ufaklı çöpler, haşere, hava kanallarında mantarın küfün parazitlerin mayaların oluşmasına,kanallara koku sinmesine, toz partikülleri oluşmasına imkan verirken yapılmaması bana çok ucuz ama hep gözardı edilen bir kusur gibi durur. Ah bu WAG grubu her şeyden olur olmaz maliyet sebebiyle kısması yok mu? Acaba diyorum ürettiği kendi arabasını ele güne karşı rezil etmesini çok seviyorlar? yoksa  diyorum farkında olmadan arabamıza bu eksikleri için hep bir şeyler yapıyoruz ya araştırıyoruz ya aramızda araç ile bir bağ mı kurduruyorlar?
Çünkü düşünsenize bizi böyle gören diğer araç sahipleri şaşkınlığını gizleyemiyorlar, ''hayret diyorlar ne kadarda çok araştırıp uğraşıyorsunuz'' diyorlar.
gerçekten kıllandım şimdi olabilir mi  acaba?

Geri
Üst Alt